Nowy Sącz. Dyrektorka II Liceum zarzuca władzom miasta, że chcą ją pozbawić stanowiska 21.02.

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Dorota Smaga pełni funkcję dyrektora od 2011 lat. Jest pierwszą kobietą w historii szkoły, która piastuje to stanowisko
Dorota Smaga pełni funkcję dyrektora od 2011 lat. Jest pierwszą kobietą w historii szkoły, która piastuje to stanowisko fot. UM Nowy Sącz
Dorota Smaga, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 zarzuca władzom miasta, że chcą ją pozbawić zajmowanego stanowiska. Pretekstem do odwołania dyrektorki miała być nieudana próba likwidacji Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych, wchodzącego w skład zespołu. Smaga jest przekonana, że niechęć ratusza wynika z pokrewieństwa dyrektor z Jerzym Gwiżdżem, byłym prezydentem i wiceprezydentem Nowego Sącza.

FLESZ - Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Na ostatnie sesji rady miasta Dorota Smaga wygłosiła oświadczenie, w którym zarzuca władzom miasta, że od ponad roku na różne sposoby próbują pozbawić ją zajmowanego od 2011 roku stanowiska.

- Były to liczne kontrole, pseudoankietowe osądy mojej osoby jako dyrektora, przyznanie mi najmniejszego wśród dyrektorów dodatku motywacyjnego - wylicza.

Inne zarzuty wobec ratusza to m.in. przesłuchiwanie dyrektor przy zamkniętych na klucz drzwiach, nieformalne sięganie po dokumenty szkolne (także te objęte RODO) oraz przypisywanie jej niepopełnionych przez nią przewinień.

Ostatnią próbą pozbawienia Smagi jej stanowiska miała być, jej zdaniem, próba likwidacji Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych. Ponieważ wchodzi ono w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2(wraz z II Liceum Ogólnokształcącym) jego zamknięcie spowodowałoby automatycznie rozwiązanie całego zespołu i odwołanie obecnego dyrektora.

Martwa szkołą

Propozycję uchwały likwidującej tzw. wieczorówkę przedstawiła na sesji rady miasta Małgorzata Belska, dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta. Przekonywała, że Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych to "martwa szkoła", w której od 13 lat nie prowadzono żadnego naboru.

- Likwidacja "martwej szkoły", i tym samym rozwiązanie obecnego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 spowoduje przywrócenie historycznej nazwy tej placówce, bowiem w bieżącym roku szkolnym mija 60-ta rocznica, kiedy to zaczęło samodzielnie
funkcjonować II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej - tłumaczy.

Zdaniem Magdaleny Majki, zastępcy prezydenta miasta odpowiadającej za sądecką edukację, zamknięcie szkoły dla dorosłych to zwykła formalność.

- Nie było żadnego nakazu, problemu, po prostu nie było chętnych. Sama pani dyrektor nie wykonała takiego naboru. A nawet dwa lata temu ze strony pani dyrektor pojawił się wniosek o likwidację liceum, z którego to wniosku następnie się wycofała - przekonuje

Zastępca prezydenta odrzuciła także zarzuty dyrektor pod adresem władza miasta

- Absolutnie żaden z zarzutów zgłoszonych przez panią dyrektor nie był prawdziwy - podkreślała w trakcie sesji rady miasta.

Nie ma żadnej rocznicy

Argumenty Małgorzaty Belskiej nie przekonują dyrektor Smagi.

- Przed 60 laty, czyli w 1960 roku nie wydarzyło się nic ważnego, co by się wiązało z historią II Liceum - mówi i dodaje, że władze miasta wymyśliły sobie jubileusz, nie mający żadnego odniesienia do rzeczywistości.

Podkreśla również, że choć "wieczorówka" nie prowadzi naboru uczniów, nie generuje także żadnych kosztów. Stanowi natomiast szansę dla tych osób, które będą chciały kontynuować przerwaną naukę w wieku dorosłym. Dziwi ją chęć likwidacji akurat tego liceum dla dorosłych, skoro są w Nowym Sączu również i inne szkoły do których nie ma naboru.

- Nazywam się Dorota Smaga, z domu Gwiżdż i wiele z tego powodu doświadczam - podsumowuje.

Ostatecznie radni zdecydowali, że liceum dla dorosłych będzie nadal funkcjonować.

Zostaliśmy obrażeni

Konflikt na linii dyrektorka - władze miasta ma jeszcze jedną odsłonę. W trakcie omawiania uchwały dotyczącej likwidacji wieczorówki radni Koalicji Nowosądeckiej Leszek Gieniec i Jakub Prokopowicz, oraz radny Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Gajdosz stwierdzili, że Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych było stworzone po to, aby "nauczać komunistów, ZOMOwców oraz ciężarne dziewczęta".

Słowa te oburzyły nauczycieli '"dwójki", którzy przekazali redakcji "Gazety Krakowskiej" list otwarty w obronie Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych. Można w nim przeczytać m.in. że liceum to, poza godzinami zajęć, niczym nie odbiegało od innych placówek ogólnokształcących.

- Szkoła to przede wszystkim ludzie ze swoimi nazwiskami, Zniesławiając szkołę, zniesławiono zbiorowość, a to nie może pozostać bez reakcji z naszej strony - piszą nauczyciele.

Pod listem, w którym proszą prezydenta miasta o obronę dobrego imienia "wieczorówki" podpisało się ponad 60 nauczycieli.

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

K
Krzysiek
23 lutego, 15:22, Tłumacz i były uczen:

Krzysztofie zdecyduj się czy chodzi Ci o tapetę czy parkiet. Chyba ukończyłeś szkole dla zomowcow to ci tłumaczę jak twój idol prokopowicz po tapecie się nie chodzi a parkiet układa się na podłodze i służy do chodzenia po nim.

Chodzi mi zarówno o fototapetę jak i o parkiet. Ukończyłem 2 LO. Nie wiem co ma ZOMO do tego ;) Nie piszę również na polecenie prezydenta :D Pozdrawiam

T
Tłumacz i były uczen

Krzysztofie zdecyduj się czy chodzi Ci o tapetę czy parkiet. Chyba ukończyłeś szkole dla zomowcow to ci tłumaczę jak twój idol prokopowicz po tapecie się nie chodzi a parkiet układa się na podłodze i służy do chodzenia po nim.

A
Absolwent 2 lo

Dyrektor Smaga rób swoje i nie daj się tym pajacom z ratusza ktorym w ogóle nie jest dobro szkoły tylko jej zniszczenie i powołanie na Pani miejsce jakieś miernoty ktory zniszczy szkole. A tymi komentarzami w wykonaniu Moniki i Krzysztofa to nie ma się co przejmować to komentarze pokroju geniusza od opuszczania spodni na meczu i nie tylko Jakuba prokopowicza . TRzYMAm kciuki za Panią dyrektor bo to jedyny dyrektor ktory ma swoje zdanie a nie jak inni dyrektorzy przyklaskuja belskiej majce handzlowi.

S
Szarlotka

Moniko i Krzysztofie widac ze piszecie na polecenie handzla. Jak tak czytam te wasze bzdury to myślę że jesteście że stosunku zomowca i ormowca.

o
old44
22 lutego, 20:44, Monika:

Co za obrzydliwy stek bzdur. Chodziłam do tej szkoły kilka lat temu i takiej psychopatki jak pani Smaga nie spotkałam nigdy wcześniej ani później. Nie zliczę, ile razy patrzyła na mnie z tym fałszywym uśmiechem (patrz: zdjęcie w artykule) i rzucała przekleństwami na temat mojej beznadziejności jako ucznia i człowieka. Dla ciekawych - zdałam maturę rozszerzoną z matematyki na 96%, więc pani się trochę pomyliła. W szkole panuje jawny mobbing w stosunku do nauczycieli - proszę się zainteresować sprawami cywilnymi, które się toczą w sądzie pomiędzy panią dyrektor a przedstawicielami nauczycieli. Uczniowie są zastraszani, zmuszani do płacenia za wyposażenie szkoły pod groźbą niedopuszczenia do matury albo wyciągnięcia przykrych konsekwencji w stosunku do wychowawcy. Głosy oddane na panią Smagę w plebiscycie na Sądeczanina Roku - karty wypełnione przez zmuszonych do tego na lekcjach uczniów. Zgłoszenia związków zawodowych do organów komisji edukacyjnej - wszystkie odrzucone, ręka rękę myje. Całym sercem popieram inicjatywę Urzędu Miasta. Wiadome - jest to oczywiste wykorzystanie luki prawnej, pozwalającej na zmianę dyrekcji, ale proszę mi uwierzyć - odwołanie tej pani ze stanowiska oraz odcięcie jej od nauczycieli i uczniów to najlepsze, co może uzyskać ta szkoła.

Szukanie luk prawnych i podstępnych działań jest niemoralne. Jeśli są merytoryczne powody to należy rozwiązać umowę, jeśli ich nie ma zostawić dyrektorkę w spokoju.

K
Krzysiek

Również chodziłem do II LO parę lat temu. Pani dyrektor Smaga to osoba niezrównoważona psychicznie. W jednym momencie jest milutka żeby za chwilę wyzywać uczniów od debili przy tablicy. Absurdalne wahania nastrojów. Kiedy zaczynaliśmy szkołę pani dyrektor zmusiła nas do kupna fototapety na ścianę do sali lekcyjnej bo ściana brzydko wyglądała. "Jak tu przyjdę następny raz to to nie ma tak wyglądać". Podobne sprawy miały inne klasy z kupowaniem parkietów. Niestety p. Smaga ma takie plecy w urzędach, że jak widać jest nie do ruszenia. Na zewnątrz zawsze miła i słodziutka, ale myślę, że wystarczy popytać uczniów żeby wiedzieć co się dzieje w 2LO.

M
Monika

Co za obrzydliwy stek bzdur. Chodziłam do tej szkoły kilka lat temu i takiej psychopatki jak pani Smaga nie spotkałam nigdy wcześniej ani później. Nie zliczę, ile razy patrzyła na mnie z tym fałszywym uśmiechem (patrz: zdjęcie w artykule) i rzucała przekleństwami na temat mojej beznadziejności jako ucznia i człowieka. Dla ciekawych - zdałam maturę rozszerzoną z matematyki na 96%, więc pani się trochę pomyliła. W szkole panuje jawny mobbing w stosunku do nauczycieli - proszę się zainteresować sprawami cywilnymi, które się toczą w sądzie pomiędzy panią dyrektor a przedstawicielami nauczycieli. Uczniowie są zastraszani, zmuszani do płacenia za wyposażenie szkoły pod groźbą niedopuszczenia do matury albo wyciągnięcia przykrych konsekwencji w stosunku do wychowawcy. Głosy oddane na panią Smagę w plebiscycie na Sądeczanina Roku - karty wypełnione przez zmuszonych do tego na lekcjach uczniów. Zgłoszenia związków zawodowych do organów komisji edukacyjnej - wszystkie odrzucone, ręka rękę myje. Całym sercem popieram inicjatywę Urzędu Miasta. Wiadome - jest to oczywiste wykorzystanie luki prawnej, pozwalającej na zmianę dyrekcji, ale proszę mi uwierzyć - odwołanie tej pani ze stanowiska oraz odcięcie jej od nauczycieli i uczniów to najlepsze, co może uzyskać ta szkoła.

11111
21 lutego, 20:59, keisyr:

Popieramy Dyrektor Smaga !!!

Trzeba tworzyć sieć szkół w Nowym Sączu niezależnych od Handzla !!!

śmierdzący menelu keisyr choćbyś jak ujadał jak twoje bydło to i tak do końca swoich dni śmierdzącym menelem zostaniesz

o
old44

Może pani mieć słuszne pretensje tylko do swojego brata, bo to przez jego rozbijackie zachowanie stanowisko prezydenta uzyskała Platforma Obywatelska zwana też KO.

k
keisyr

Popieramy Dyrektor Smaga !!!

Trzeba tworzyć sieć szkół w Nowym Sączu niezależnych od Handzla !!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3