FLESZ - Zmiany prawa: pierwszeństwo pieszych przed przejściem
Z pisma nadesłanego do redakcji „Gazety Krakowskiej" przez fundację Równość wynika, że Samorządowa Karta Praw Rodzin powinna zostać unieważniona przez wojewodę w trybie kontroli przez organ nadzorczy.
„Wątpliwości dotyczą braku kworum podczas głosowania nad jej przyjęciem oraz przekroczenia uprawnień przez Radę Miasta Nowego Sącza w zakresie ustalenia kierunku działań prezydentowi miasta" - czytamy w piśmie podpisanym przez Piotra Barana, radcę prawnego.
Fundacja Równość uważa również, że zaskarżona uchwała wzywa do dyskryminacji osób LGBT oraz rodzin pozostających w niesformalizowanych związkach.
- Po tym, gdy opinia publiczna zainteresowała się samorządami wolnymi od LGBT, Ordo Iuris (organizacja katolicka - przyp. Red) przeszło do ofensywy w bardziej zakamuflowany sposób. Pod płaszczykiem troski o rodzinę dostaliśmy dokument, którego celem jest uderzenie w społeczność LGBT, ale także w każdą inną rodzinę, która nie wpisuje się w model Ordo Iuris. Społeczeństwo jest dużo bardziej różnorodne, niż panom konserwatystom się wydaje - przekonuje Magda Dropek, z Fundacji Równość.org.pl.
Samorządowa Karta Praw Rodziny została przyjęta przez Radę Miasta Nowego Sącza 19 listopada. Jej uchwaleniu towarzyszyły liczne kontrowersje związane z samą procedurą głosowania. Przed rozpoczęciem dyskusji wokół projektu, Iwona Mularczyk, przewodnicząca rady miasta, ogłosiła pięciominutową przerwę. I choć po jej zakończeniu nie wszyscy radni powrócili na salę, zdecydowała o rozpoczęciu głosowania. Karta została przyjęta 11 głosami, oddanymi tylko przez radnych klubu PiS Wybieram Nowy Sącz.
- Zobacz, gdzie swoje biura mają posłowie z Nowego Sącza
- Najlepsze salony sukien ślubnych w Nowym Sączu i okolicy według opinii w Google [PRZEGLĄD]
- Top 10 powodów do niezadowolenia mieszkańców Nowego Sącza
- Majątki sędziów z Nowego Sącza. Wiesz, że większość z nich spłaca pożyczki?
- Te budynki straszą od lat i proszą się o wyburzenie
- Mistrzowie parkowania na sądeckich ulicach
