Unieważnione wybory i cztery wygaszone mandaty
Unieważnienie wyborów w powiecie krakowskim miało miejsce po złożeniu protestu wyborczego przez Tadeusza Nabagło, byłego członka Zarządu Powiatu w Krakowie i kandydata na radnego. Udowodnił on nieprawidłowości w przeprowadzeniu wyborów w okręgu nr 4 obejmującym gminy: Iwanowice, Jerzmanowice-Przeginia, Skała i Sułoszowa. W tym okręgu z urn wyjęto więcej kart do głosowania niż ich w ogóle wydano. Ponadto zabrakło jednego głosu na jego listę Komitetu Wyborczego Porozumienie Podkrakowskie, żeby otrzymał mandat radnego. Ten jeden głos więcej zdobył Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga, z którego mandat otrzymał Janusz Pasternak.
Ostatecznie mandaty wygaszone zostały czterem radnym. Są to: Marek Piekara, Grzegorz Kowalik (obaj z KW PiS), Katarzyna Kulesa (KW KO) i Janusz Pasternak (KKW Trzecia Droga). Dla nich znów rozpoczęła się kampania wyborcza. Powtórka wyborów w okręgu nr 4 zaplanowana jest na 2 marca 2025 r.
Prezydium rady do zmiany, zarząd jeszcze nie
Rada Powiatu w Krakowie na rozstrzygnięcia tego marcowego głosowania nie czekała. W zaledwie osiem dni od wygaszenia mandatów wybrano nowego wiceprzewodniczącego. W ten sposób Marka Piekarę z PiS w prezydium rady zastąpił Jarosław Raźny z Porozumienia Podkrakowskiego. To był jedyny szybki ruch podczas całej sprawy związanej z protestem wyborczym, rozstrzygnięciami sądowymi i decyzjami o unieważnieniu wyborów oraz wygaszeniu mandatów.
Pośpiech nie dotyczy zaś osoby radnego Janusza Pasternaka, który po ubiegłorocznych wyborach został członkiem Zarządu Powiatu w Krakowie. Teraz także stracił mandat jako radny. Po naszym pytaniu tuż po unieważnieniu mandatów, czy do wymiany jego jako członka zarządu dojdzie otrzymaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Krakowie odpowiedź, że "sprawa zbyt świeża", na decyzje było za wcześnie. Podczas sesji, na której wybrano następcę wiceprzewodniczącego Piekary też było chyba jeszcze za wcześnie na decyzję w sprawie Pasternaka.
- Wniosek o wprowadzenie punktu w sprawie uchwały o wyborze wiceprzewodniczącego wpłynął na siedem dni przed ostatnią sesją. Dlatego radni mieli go od początku w porządku obrad. I taka uchwała została podjęta. Jarosław Raźny był jedynym kandydatem i został wybrany. Za jego wyborem głosowało 17 radnych, a ośmiu wstrzymało się. Natomiast na sesji nie było mowy o zmianie w Zarządzie Powiatu. Dlatego w sprawie Janusza Pasternaka żadne decyzje nie były podejmowane - powiedział nam Józef Rysak, przewodniczący Rady Powiatu w Krakowie.
Reprezentacja we władzach powiatu krakowskiego
Wniosek o zmianę w prezydium rady złożył Klubu Radnych Koalicja Obywatelska i to musiało być w ciągu jednego dnia od wygaszenia mandatów przez wojewodę. Kandydata do prezydium wystawiło Porozumienie Podkrakowskie. Radna z tego ugrupowania Alicja Wójcik zgłosiła Jarosława Raźnego, jako kandydata na wiceprzewodniczącego.
Przekonywała, żeby wrócić do tradycji, by we władzach powiatu znalazł się przedstawiciel Klubu Porozumienia Podkrakowskiego. Wprawdzie aktualnie nie ma we władzach przedstawiciela PiS, które w wyborach zdobyło najwięcej mandatów do Rady Powiatu w Krakowie, zaś PP, które wprowadziło najmniej radnych przedstawiciela ma.
Przedstawiciele Klubu PiS wskazywali podczas sesji, że nie ma powodów, żeby zmieniać prezydium w czasie, gdy Rada Powiatu pracuje w niepełnym składzie i złożyli stosowny wniosek o wycofanie z programu obrad punktu dotyczącego uzupełnienia prezydium. Jednak ten wniosek nie znalazł uznania większości.
Co do Jarosława Raźnego przyznawano wielokrotnie, także w poprzedniej kadencji, że to jeden z najaktywniejszych radnych.
- Pan Jarosław Raźny to człowiek, który nie tylko posiada ogromne doświadczenie w pracy samorządowej, ale również rozumie, jak ważne są zasady transparentności, dialogu i współpracy w zarządzaniu powiatem - mówiła radna Alicja Wójcik.
Wskazywała na jego wykształcenie w zakresie finansów, zarządzania podmiotem leczniczym, liczne kursy i doświadczenia w samorządzie oraz pracę w administracji gminnej i wojewódzkiej, a także działania w radach sołeckich oraz organizacjach i radach społecznych.
- Powstaje obwodnica Zabierzowa. Szykują budowę tunelu i zmiany organizacji ruchu
- Hołd dla powstańców styczniowych w Ojcowie w 162. rocznicę zrywu. Tu zaczynali walki
- Degradacja krajobrazu pod Krakowem trwa. Urzędnicy bezradni. Jak to możliwe?!
- Rudery straszą w Ojcowie. Kiedyś piękne wille, dziś "krajobraz wstydu"
