Obchody rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele św. Kazimierza, po której uczestnicy jubileuszu udali się do Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" na okolicznościową akademię. Zgromadzonych powitał prowadzący imprezę Jakub Bulzak, nauczyciel historii z I L.O.
- Witam państwa serdecznie, całą 200 letnią długoszową rodzinę na głównych obchodach jubileuszu 200 - lecia I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza. W kolejnych minutach będziemy pisać historię trzeciego stulecia dziejów szkoły - mówi.
Jakub Bulzak przedstawił krótko historię szkoły podkreślając, że przez ten czas przewinęło się przez jej mury 22 dyrektorów, 886 nauczycieli oraz około 20 tys. absolwentów. Przypomniał również, że Jan Długosz patronuje sądeckiemu liceum od 93 lat, ale już od zarania dziejów placówki uczniowie i nauczyciele postępowali w myśl jego słów zawartych w liście dedykacyjnym rozpoczynającym Kroniki Królestwa Polskiego: "Każdy jest dłużen swojej ojczyźnie na ile go stać przy jego zdolnościach i siłach".
Głos zabrał również Aleksander Rybski, wieloletni dyrektor "Jedynki", który podkreślił znaczenie kierowanej przez siebie placówki nie tylko dla samego Nowego Sącza ale także całej Sądecczyzny i Małopolski.
- To szkoła pod każdym względem wyjątkowa, najstarsza na Sądecczyźnie i kształcąca uczniów nieprzerwanie i na najwyższym poziomie, także w czasie zaborów oraz dwóch wojen światowych - przypomniał zgromadzonym.
W trakcie jubileuszowych uroczystości nastąpiła przekazanie Aleksandrowi Rybskiemu nowego sztandaru szkoły ufundowanego przez byłych wychowanków. Obchody 200 - lecia istnienia "Jedynki" stanowiły także okazję do wręczenia podziękowań i odznaczeń najbardziej zasłużonym nauczycielom. Oficjalną cześć akademii uwieńczyło widowisko poetycko - muzyczne zatytułowane "Żywa obecność" i przygotowane przez uczniów oraz absolwentów I Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Wybory samorządowe 2018. Cisza wyborcza - co oznacza?