Trenerzy programu "Unplugged" (przetestowanego m.in. w Belgii, Hiszpanii, Francji Austrii i Szwecji) będą uczyć młodych sądeczan, jak odmawiać narkotyków, kiedy ktoś proponuje. Wyjaśnią też w przystępny sposób, czym są substancje psychoaktywne i dlaczego są niebezpieczne.
Założenia "Unplugged" przedstawiono wczoraj dyrektorom szkół w sądeckiej komendzie policji. W programie kluczową rolę odgrywa uświadomienie dzieciom, że sięganie po narkotyki wcale nie jest normą, której należy się podporządkować, aby być modnym i akceptowanym przez rówieśników. Z badań ankietowych wynika bowiem, że dzieci, biorąc pierwszy narkotyk, kierują się błędnym przekonaniem, że to w ich wieku naturalne.
- Problem nie zaczyna się dopiero w liceach. Dotyczy on też młodszych osób, które sięgają po marihuanę mieszaną często z niebezpiecznymi dla zdrowia i psychiki substancjami chemicznymi - mówi Marta Mordarska, pełnomocnik prezydenta Nowego Sącza ds. społecznych.
Przykładów nie brakuje. Niedawno sądeczanami wstrząsnęła wiadomość o sylwestrowej imprezie nastolatków zorganizowanej w podsądeckiej Naściszowej, podczas której uczestnicy raczyli się narkotykami i alkoholem. W marcu policjanci zatrzymali 18-latka, który handlował środkami odurzającymi od 2009 roku.
Nadkom. Jarosław Tokarczyk, zastępca komendanta sądeckiej policji, podaje, że w tym roku narkotykowych przestępstw odnotowano 290. W poprzednim zatrzymano 24 osoby do 17. roku życia, które miały lub handlowały środkami odurzającymi. Starszych było wielokrotnie więcej.
Euro 2012 w Krakowie: zdjęcia, wideo, informacje! [SERWIS SPECJALNY]
Wybieramy Superkota! Zobacz fantastyczne zdjęcia kotów i oddaj głos na najpiękniejszego!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!