https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Michał Kądziołka chce pozyskać urządzenie do skupu plastikowych butelek. Co na to radni?

Joanna Mrozek
W Krakowie stanął pierwszy butelkomat w Polsce. Zobaczcie jak wygląda.
W Krakowie stanął pierwszy butelkomat w Polsce. Zobaczcie jak wygląda. arch. Polska Press
Proekologiczna rewolucja w mieście. Michał Kądziołka, radny klubu Wybieram Nowy Sącz przygotował projekt uchwały i chce, by w urzędzie miasta stanął butelkomat. Radni będą musieli zdecydować, czy ten pomysł jest słuszny.

Michał Kądziołka, radny Wybieram Nowy Sącz wyszedł z inicjatywą, by w Nowym Sączu tak jak w Krakowie wprowadzić nowoczesne urządzenie do skupu plastikowych butelek tzw. butelkomat.

Ta ekologiczna maszyna pomogłoby w utrzymaniu czystości miasta, a mieszkańcy, którzy oddawaliby tam plastikowe butelki za każdą otrzymaliby po 10 gr. W ten sposób zamiast do pieca czy do lasu plastik trafiłby we właściwe miejsce. Jak na razie jedyny butelkomat w Polsce, ten w Krakowie, cieszy się ogromną popularnością. Radny Kądziołka zakłada, że w naszym mieście może być podobnie, jak w stolicy małopolski.

-Przygotowaliśmy już stosowny projekt uchwały, który złożymy w tym tygodniu w biurze rady. Mam nadzieję, że pomysł zyska poparcie wszystkich radnych Nowego Sącza oraz prezydenta miasta- dodaje radny klubu Wybieram Nowy Sącz.

Kądziołka chciałby, by butelkomat stanął w Urzędzie Miasta Nowego Sącza, a jeśli ta inicjatywa spotka się z dużym odzewem mieszkańców, to podejmie starania o kolejne urządzenia do skupu plastikowych butelek.

Zapowiada również, że w tym tygodniu zostanie zorganizowana konferencja prasowa z udziałem Łukasza Wantucha, radnego Krakowa, który jest też pomysłodawcą postawienia butelkomatu w urzędzie miasta w Krakowie.

Co na to radni?

Czy ten pomysł spotka się z poparciem pozostałych radnych oraz prezydenta? Jeszcze nie wiadomo.

Krzysztof Ziaja, radny Koalicji Nowosądeckiej przyznaje, że najpierw musi zapoznać się z projektem uchwały, bo nie słyszał o tym pomyśle radnego. Jednak zakłada, że pomysł jest dobry.

- Takie działania proekologiczne mają sens. Trudno mi się do tego konkretnego odnosić, bo nie znam jeszcze projektu- tłumaczy radny Ziaja.

Natomiast Grzegorz Fecko, radny PO nie wie, czy miasto będzie na to stać z punktu widzenia budżetu. Tłumaczy, że mieszkańcy już płacą tzw. podatek śmieciowym. W tym momencie każda nieczystość należy do gminy i jej obowiązkiem jest ich usunięcie. W Nowym Sączu mieszkańcy płacą mniej za odbiór segregowanych śmieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

- Mieszkańcy za segregację śmieci płacą mniej. Cieszę się, że leży na sercu koledze Kądziołce czystość w naszym mieście, on bardzo aktywnie działa, jednak wydaje mi się, że te pieniądze warto by wykorzystać tak, żeby miasto było uczciwe sprzątane, bo nie zawsze tak jest- tłumaczy i ma obawy, że chodź pomysł radnego jest ciekawy, może przynieść odwrotne skutki.

-Co będzie teraz z tymi gminami ościennymi, jeśli ktoś u siebie w lesie znajdzie tysiąc butelek, to my będziemy płacić jako mieszkańcy za śmieci, które nam ktoś przywiezie?- zastanawia się radny Grzegorz Fecko.

Projekt zostanie złożony do biura rady w tym tygodniu i z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości, radni z którymi rozmawialiśmy nie słyszeli wcześniej o pomyśle przewodniczącego Michała Kądziołki stąd mogą wynikać ich obawy.

WIDEO: Rozmowa z Grzegorzem Lipcem, posłem PO

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Przemo
Już widzę tabuny ludzi z siatkami pełnych pustych butelek . 10 szt = 1zł Biznes życia dla zbierających złom . Co do kaucji na butelkę plastikowa jestem jak najbardziej na TAK , mniej śmieci w parkach i lasach
A
Adolf Hejter
ci ludzie ( chyba jakieś szychy) ze zdjęcia zachowują się tak jakby nigdy w życiu np w Niemczech nie byli i ZWYKŁEGO butelkomatu nigdy nie widzieli. Przecież na zachodzie takie coś jest w 90% sklepów i jest to najzwyklejsza norma od X - lat. A u nas wielkie aj waj...
G
Gość
Przecież te urządzenia są nierentowne! Butelka PET nie jest warta 10 gr, a do tego dochodzi koszt prądu i samego urządzenia. Dopóki nie będzie ustawy o kaucjonowaniu butelek jak w Niemczech, takie inicjatywy to tylko pic na wodę.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska