Nowy Sącz. Nie przejedziemy przez most na Dunajcu w tym...

  Nowy Sącz. Nie przejedziemy przez most na Dunajcu w tym roku. A kiedy?

  Katarzyna Tokarczyk

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Nowy Sącz. Nie przejedziemy przez most na Dunajcu w tym roku. A kiedy?
  1/17
  przejdź do galerii
  Nawet jeśli most heleński będzie gotowy w tym roku, to raczej nim nie pojedziemy. Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Grzegorz Mirek nie wie jeszcze kiedy inwestycja będzie oddana przez wykonawcę. Więcej będzie wiadomo po zamontowaniu stalowych łuków.
  Minął rok od symbolicznego wbicia łopaty pod budowę mostu heleńskiego, inwestycja zgodnie z planem powinna być zrealizowana do końca bieżącego roku. Jeśli pogoda dopisze, to most będzie oddany w terminie, ale nie od razu zostanie dopuszczony do ruchu.

  W tej chwili prace na moście skupione są przede wszystkim na dokończeniu montażu łuków stalowych. Do zamontowania zostało jeszcze sześć elementów od strony Zamku.

  Do montażu łuków niezbędna jest jednak bezwietrzna pogoda. Od strony Heleny łuki są już zamontowane i 13-14 listopada mają być zdemontowane podpory pod nimi, co pozwoli na wykonanie wstępnego sprężenia obiektu oraz przystąpienie do montażu lin - tzw. odciągów, deskowania płyty pomostu oraz jej zbrojenia i betonowania. To samo będzie wykonane od strony ruin zamku, po zakończeniu montażu łuków.

  - Prace idą zgodnie z harmonogramem, ale o dokładnych terminach zakończenia realizacji inwestycji oraz ewentualnego terminu dopuszczenia obiektu do ruchu pieszego i kołowego za wcześnie jest jeszcze mówić - wyjaśnia dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Grzegorz Mirek.

  Na ukończeniu są nasypy do mostu i wykonywanie murków oporowych. Od strony dzielnicy Helena prowadzone są prace przy budowie ronda, robotnicy układają krawężniki, wykonywana jest stabilizacja oraz podbudowa. Po ich zakończeniu wykonawca położy warstwy bitumiczne na całym odcinku od ul. Krakowskiej przez rondo aż do mostu.

  W najbliższych dniach będą prowadzone prace związane z zakończeniem nasypów do mostu od strony zamku. Dokończone zostanie także układanie warstw bitumicznych na moście.

  - Oczywiście wszystkie te prace, ich postęp uzależnione są od sprzyjającej pogody, a ta na razie dopisuje - mówi dyrektor Grzegorz Mirek. - Po wykonaniu łuków na moście, zakończeniu montażu i spojeniu wszystkich elementów będziemy mogli mówić o dokładnym terminie zakończenia budowy - dodaje.

  Most nad Dunajcem im. Józefa Piłsudskiego, ale popularnie zwany heleńskim, będzie miał cztery pasy ruchu, po dwa w każdą stronę. Powstanie też ścieżka rowerowa i chodniki, a po obu stronach przeprawy będą ronda.

  Dla Nowego Sącza to najważniejsza po Obwodnicy Północnej inwestycja drogowa ostatnich lat. Przebudowa układu komunikacyjnego ulic: Krakowskiej, Legionów oraz Bulwaru Narwiku ma upłynnić ruch na węźle komunikacyjnym łączącym dwie drogi krajowe numer 75 i 28.

  Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX, które w ramach przetargu za wykonanie zadania zaoferowało kwotę 76 456 800 zł z dziesięcioletnią gwarancją.

  Dotacja Ministerstwa Rozwoju wynosi 85 procent wartości zadania, pozostała część kwoty pochodzi z budżetu miasta Nowego Sącza, które jest inwestorem.

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:  WIDEO: Poważny program

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hahaha

  j (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  No fakt most oddany tylko jeździć po nim nie mozna

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY