Pozostali uczestnicy przetargu mają teraz czas na odwołanie. Dlatego umowa na wykonanie budynku zostanie podpisana prawdopodobnie dopiero w połowie marca.
Nowa siedziba sądu rejonowego powstanie na ponad 80-arowej działce przy ulicy Grunwaldzkiej. Teren ten jest własnością Skarbu Państwa, w trwałym zarządzie sądu. Na czas obowiązywania umowy, czyli 24 lata, przekazany zostanie prywatnemu inwestorowi. W sąsiedztwie znajduje się Komenda Miejska Policji i Wyższa Szkoła Biznesu-NLU.
Spółka Wardbud-Infrastruktura składając ofertę przetargową zobowiązała się do zaprojektowania i wybudowania obiektu oraz jego zarządzania i utrzymywania przez kolejne 20 lat. Ma m.in. pokrywać koszty zużycia energii potrzebnej do działania klimatyzacji czy usunąć w ciągu 12 godzin awarię powodującą brak całkowitej lub częściowej dostępności obiektu, jeśli takie wystąpią w trakcie eksploatacji.
Sama budowa nowej siedziby potrwa 2 lata i 9 miesięcy. Warszawska firma zobowiązała się, że tego terminu dotrzyma bez względu na warunki atmosferyczne. Oprócz sal rozpraw i gabinetów sędziowskich, w budynku ma działać bufet dla pracowników i petentów. Będą też parkingi - zewnętrzny i podziemny na około 120 miejsc.
Do budynku przy ul. Strzeleckiej przeniesiony zostanie z Pijarskiej m.in. Wydział Ksiąg Wieczystych.
Sąd przez 20 lat będzie płacił firmie Wardbud-Infrastruktura tzw. opłatę za dostępność. Po tym czasie, gdy umowa wygaśnie, budynek przejdzie na własność Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.
