Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: Oni najlepiej nauczą jazdy

Redakcja
Marcin Dudzik od sześciu lat szkoli przyszłych kierowców w ośrodku QUATTRO. - Najważniejsza jest cierpliwość. Niektórzy potrzebują więcej czasu, żeby nauczyć się dobrze jeździć - zaznacza
Marcin Dudzik od sześciu lat szkoli przyszłych kierowców w ośrodku QUATTRO. - Najważniejsza jest cierpliwość. Niektórzy potrzebują więcej czasu, żeby nauczyć się dobrze jeździć - zaznacza Jerzy Cebula
Dwa razy do roku Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu przygotowuje analizę, która może być ściągą dla przyszłych kierowców. To jest przydatne, bo na terenie Nowego Sącza działa 30 ośrodków przygotowujących do egzaminów na prawo jazdy.

- Robimy swoistego rodzaju ranking pokazujący, który ośrodek nauki ma najwyższą zdawalność egzaminu teoretycznego i praktycznego za pierwszym podejściem - wyjaśnia Wiesław Kądziołka, wicedyrektor MORD w Nowym Sączu.
Kądziołka podkreśla jednak, że decydując się na konkretny ośrodek szkolenia, przyszły kierowca nie powinien jedynie kierować się analizą, bo ona nie do końca odzwierciedla rzeczywistość. - Jeżeli firma wyszkoliła rocznie 500 osób, to pewnie zatrudnia z dziesięciu instruktorów. Jeden z nich będzie miał stuprocentową zdawalność uczniów, a drugiemu ani jeden nie zda. Średnia wychodzi 50 procent. Gdyby to była statystyka poszczególnych instruktorów, to może byłaby bardziej wiarygodna - dodaje.
Kądziołka zwraca też uwagę, że ciężko jest porównać firmę, która szkoli rocznie dwóch adeptów z inną, mającą kilkuset kursantów. Pierwsza może mieć stuprocentową skuteczność, a druga np. 30-40 proc.- I kto w takim przypadku jest lepszy? - zastanawia się wicedyrektor MORD.
Mimo to osoby chcące dobrze nauczyć się jazdy samochodem, szukając dobrego instruktora, przede wszystkim biorą pod uwagę m.in. analizę MORD. Jednak nie to jest najważniejsze.
- Szukając odpowiedniego ośrodka, pytałem wśród znajomych, którzy prawko już mają - przyznaje sądeczanin Mateusz Rams. Ich opinia była dla niego ważna.
- Jednak przed ostateczną decyzją sprawdziłem statystyki zdawalności. Zdając za pierwszym razem, zdobycie prawa jazdy jest po prostu tańsze - dodaje. Podobnie uważa Jadwiga Nosal. Sam kurs to ponad tysiąc zł.
- A do tego opłaty za egzamin prawie 200 zł - wylicza. Za poprawkę trzeba płacić, więc nic dziwnego, że każdy szuka ośrodka, który wyszkoli tak, żeby zdać za pierwszym razem.
Najlepsze wyniki zdawalności egzaminów i to za pierwszym podejściem ma sądecki ośrodek Quattro.
- Doskonale zgrany zespół instruktorów to podstawa. Drugą ważną kwestią jest odpowiednio dobrany proces szkolenia - podkreśla Marek Kasprzyk, kierownik szkoły jazdy Quattro. Każdy kursant wymaga indywidualnego podejścia. Trzeba trafnie ocenić predyspozycje i dobrać odpowiednie techniki nauki.
Zaznacza, że przyszli kierowcy w jego ośrodku przechodzą także szkolenie z pierwszej pomocy oraz egzamin wewnętrzny.
- Kursant musi nam udowodnić, że jest w stanie zdać, a tym samym jest gotowy do egzaminu państwowego - zaznacza Kasprzyk. Żeby osiągnąć najlepsze wyniki, należy pracować zespołowo, dbać o wszystkie aspekty szkolenia i sprawić, by kursant czuł się pewnie za kierownicą.
Podobnego zdania jest Jerzy Hejmej, który od prawie 30 lat szkoli przyszłych kierowców.
- Statystyki przyjmuję z przymrużeniem oka. Dla mnie najważniejsza jest pewność, że wypuszczam dobrych kierowców - podkreśla Hejmej.
Nieważne, czy zdają za pierwszym, czy drugim razem. Ważne, żeby na drodze czuli się pewnie i nie stwarzali zagrożenia.

Dane z raportu MORD

Kategoria B - szkoły, które wykształciły powyżej 60 zdających w ostatnim półroczu
Egzamin teoretyczny:
1. Quattro - 60,29 proc. (209 egzaminów)
2. Atut - 46,80 proc. (203)
3. Jerzy Hejmej - 46,11 proc. (167)
Egzamin praktyczny:
1. Quattro - 47,18 proc. (195)
2. Jerzy Hejmej - 46,24 proc. (173)
3. Start - 43,88 proc. (98)

Kat. B - 21-60 zdających
Egzamin teoretyczny:
1. Jurek Ptaszkowski - 50 proc. (50)
2. Radosław Lasko - 45,24 proc. (42)
3. Rams Roman - 43,48 proc. (46)
Egzamin praktyczny:
1. Ośrodek Szkolenia Kierowców - Zespół Szkół Samochodowych - 64 proc. (25)
2. Radosław Lasko - 53,85 (39)
3. Małopolski Ośrodek Kształcenia Kierowców Wiesław Wilczyński - 45,83 proc. (24)

Kat. B - 1- 20 zdających
Egzamin teoretyczny:
1. Jan Lachowski - 80 proc. (5)
2. Astra Prim - 70 proc. (10)
3. ABOS - 69,23 proc. (13)
Egzamin praktyczny:
1. DOTA - 100 proc. (1)
2. HADES - 50 proc. (10)
3. ABOS - 46,15 proc. (13)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska