Nowy Sącz: pomnik "Cudu nad Wisłą" ukryty w zaroślach

  Nowy Sącz: pomnik "Cudu nad Wisłą" ukryty w zaroślach

  Iwona Kamieńska

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Leszek Machaj przy piaskowcu z orłem wyrzeźbionym przez dziadka Stanisława

  Leszek Machaj przy piaskowcu z orłem wyrzeźbionym przez dziadka Stanisława ©Archiwum

  Pośród drzew na skarpie przy ul. Tarnowskiej w Nowym Sączu "wyrasta" z ziemi potężny głaz piaskowca. Wprawne oko wypatrzy na nim kształt orła w koronie i liczby wskazujące rok powstania płaskorzeźby - "1920". 91 lat temu dwóch sądeckich patriotów postanowiło upamiętnić w skale wielkie zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną, nazwane później "Cudem na Wisłą".
  Leszek Machaj przy piaskowcu z orłem wyrzeźbionym przez dziadka Stanisława

  Leszek Machaj przy piaskowcu z orłem wyrzeźbionym przez dziadka Stanisława ©Archiwum

  Czytaj także: Chętni na prawo jazdy szturmują Nowy Sącz  - Jeśli nikt nie zajmie się fachową konserwacją, to za kilka lat nie pozostanie ślad po tym orle. Czas robi swoje. Już dziś jest ledwie widoczny w skale - martwi się Leszek Machaj z osiedla Przetakówka, wnuk jednego z twórców płaskorzeźby. Sam nie jest w stanie nic zrobić. Liczy, że władze miasta zainteresują się niszczejącą płaskorzeźbą.

  - Wystarczyłoby wytyczyć do tego kamienia ścieżkę, oświetlić kamień i zakonserwować orła - podpowiada. - Niewielu wie o tym, że taki pomnik jest w Nowym Sączu.

  Jego dom rodzinny stoi 300 metrów od głazu z orłem. - Góra Zabełecka onegdaj należała do mojej mamy. Tego orła rzeźbił dziadek Stanisław Jeleń - opowiada Machaj. - Był piłsudczykiem, stąd pewnie ta inicjatywa. Ale nie on sam jest autorem orła. Niegdyś pod cyframi oznaczającymi rok widniały dwa nazwiska - Jeleń i Wilczyński. Dziś liter tego drugiego nazwiska już nie sposób się dopatrzeć.

  Mieszkający w okolicy nauczyciel historii Adam Skwarło zainteresował problemem radnego Przetakówki Grzegorza Fecko. Ten wstępnie rozeznał sprawę wśród kolegów z komisji kultury i sportu w Wydziale Architektury Urzędu Miasta. Nikt nie wiedział o istnieniu płaskorzeźby. Uznano, że powinien obejrzeć ją najpierw konserwator zabytków.

  - Ten pomnik powstał bez fanfar, w odruchu serca, i prawie wiek kryje się w zaroślach - mówi radny Grzegorz Fecko. - Szczęśliwie przetrwał okupację niemiecką i czasy komuny, pewnie dlatego że ani hitlerowcy, ani komuniści o nim nie wiedzieli. Byłoby paradoksem, gdyby zniknął w naszych czasach. Ufam, że uda się odpowiednio zadbać o to miejsce.

  Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!

  "Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!

  Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomnik

  Adonis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 28

  Polskie Towarzystwo Historyczne na czele z Panem Zakrzewskim robi wszystko na opak. Interesuję się i nagłaśnia tylko te sprawy, które są głośne i wzbudzają zainteresowanie mediów, natomiast...rozwiń całość

  Polskie Towarzystwo Historyczne na czele z Panem Zakrzewskim robi wszystko na opak. Interesuję się i nagłaśnia tylko te sprawy, które są głośne i wzbudzają zainteresowanie mediów, natomiast mniejszymi rzeczami, jak chociażby ten pomnik mają w poważaniu. Historycy z tych Panów (i Pań) są jak z Adama Małysza biegacz długodystansowy. Ale przecież najłatwiej jest opluć i zniszczyć grób żołnierzy walczących z hitlerowskim okupantem, zamiast zadbać o pomnik upamiętniający wspaniałą bitwę wojska polskiego. Taka już nasza mentalność, że zamiast chwalić się sukcesami, uczyć o wspaniałej historii, gnijemy w oparach postkatolickiego defetyzmu historycznego. Tylko pogratulować.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piłsudczycy a "Cud nad Wisłą"

  sceptyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 29

  Najwyższy czas "odkłamać" historię - legenda "Cudu ..." miała przecież osłabić "legendę" Wielkiego Wodza! Tylko osoby niechętne Dziadkowi mogą nazywać tak Bitwę warszawską - nigdy piłsudczycy!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do "mk"

  www.grzegorzfecko.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 27

  Witam, proszę nie uogólniać.
  Pozdrawiam
  Grzegorz Fecko


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odp

  mk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 33

  Zawsze można komuś zarzucić ze uogólnia. Forum to raczej nie miejsce na kompleksowa analizę zatem naturalnym jest uogólnienie jakiegoś zjawiska.

  Niemiej jednak fakty są takie:
  1....rozwiń całość

  Zawsze można komuś zarzucić ze uogólnia. Forum to raczej nie miejsce na kompleksowa analizę zatem naturalnym jest uogólnienie jakiegoś zjawiska.

  Niemiej jednak fakty są takie:
  1. Nowosądeczanie uważają się za dumnych ze swojego miasta i w rankingach ogólnokrajowych na tym tle wypadaja bardzo wysoko. Zatem poczucie patriotyzmu jest wyższe niz gdzie indziej.
  2. Sa w wiekszym stopniu religijni niż miekszańcy innych miast Polski.

  Z powyższego wnioskuję, ze miekszańcy N.Sacza powinni być patriotami i osobami ktore szanuja tych co oddali zycie za ich wolność. Z przebiegu sporu jaki toczy się wokół pomnika Armii Czerwonej wnioskuje, że bardziej są przywiazani do tych co polegli i zostali pochowani na Al.Wolności, bo ten pomnik juz wrósł w pejzaż i przyzwyczaili się do niego.
  Argument jaki pada jest taki, że polegli i nalezy im sie szacunek. Nikt jakos nie zada sobie pytanie, a kto ich tu prosił?


  pozdrawiam
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cd.

  www.grzegorzfecko.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 20

  Witam raz jeszcze. Dziękuję za szersze przedstawienie sprawy. Wszystko jest jasne. W załączniku (link) przedstawiam własne stanowisko opublikowane w maju br....rozwiń całość

  Witam raz jeszcze. Dziękuję za szersze przedstawienie sprawy. Wszystko jest jasne. W załączniku (link) przedstawiam własne stanowisko opublikowane w maju br. http://grzegorzfecko.pl/2011/05/20-i-1945-sowieci-uratowali-nasza-wolnosc-by-jeszcze-raz-ja-zabic/
  Zapraszam do lektury.
  Pozdrawiam GFzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odp

  mk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 21

  przeczytałem pana tekst. Zgadzam sie z panem. Dodam tylko ze konformizm o którym pan pisze nie ma właśnie nic wspólnego z patriotyzmem. Konformizm czy jakbyśmy to współcześnei nazwali "tumiwisizm"...rozwiń całość

  przeczytałem pana tekst. Zgadzam sie z panem. Dodam tylko ze konformizm o którym pan pisze nie ma właśnie nic wspólnego z patriotyzmem. Konformizm czy jakbyśmy to współcześnei nazwali "tumiwisizm" jest charakterystyczny dla ludzi podległych i majacych wszystko w d.. zatem trudno ich nazwac patriotami.

  Mam tylko zastrzezenie ze "armia czerwona" jako nazwa własna pisze sie z dużej litery. Sam często robię podobne błędy, ale od radnego trzeba wymagać wiecej tym bardziej ze to oficjalna strona a nie jakies forum :)

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pomniki

  mk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 26

  Sądeczaki - katolicy i patrioci od siedmiu boleści bronią pomnika Armii Czerwonej, a pomnik cudu nad wisłą mają w głębokim poważaniu.
  Taki partiotyzm to głupota i ciemnota, a nie patriotyzm

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo