Nowy Sącz pozbędzie się uciążliwych korków?

  Nowy Sącz pozbędzie się uciążliwych korków?

  Iwona Kamieńska

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Nowy Sącz pozbędzie się uciążliwych korków?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Stanisław Śmierciak

  Dokładnie za tydzień rozstrzygnie się sprawa pieniędzy na budowę obwodnicy północnej Nowego Sącza. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ogłosiło początek internetowych konsultacji społecznych projektów Programu Infrastruktura i Środowisko. Na liście inwestycji zaakceptowanych przez resort i typowanych do dofinansowania jeszcze w tym roku znalazła się budowa północnej obwodnicy miasta, z kwotą dotacji - 68 milionów. Kosztorys inwestycji opiewa na 80 mln, a więc o 12 musiałoby zatroszczyć się miasto. Uwagi można zgłaszać do 28 lutego.
  Projekt zgłoszony przez Nowy Sącz można łatwo przeoczyć, bo w jego nazwie nie użyto określenia "obwodnica", tylko "ulica klasy GP łącząca DK75 (skrzyżowanie ul. Tarnowskiej i Witosa) z ul. Marcinkowicką". Skrót GP oznacza drogę główną ruchu przyspieszonego. Planowana inwestycja obejmuje budowę ronda (w miejscu obecnego skrzyżowania ul. Witosa i Tarnowskiej) i mostu, którym nowa trasa poprowadzi na drugą stronę Dunajca.


  Word Press Foto 2012 - Najlepsze zdjęcie prasowe 2012 r. [GALERIA]


  "Budowa nowej drogi o odpowiednich standardach nośności oraz przepustowości spowoduje skrócenie czasu przejazdu, zmniejszenie emisji spalin i hałasu oraz odciążenie centrum miasta. Jednocześnie wzrośnie dostępność komunikacyjna nowych terenów podinwestycje" - argumentują autorzy wniosku o dofinansowanie.

  - Mam wielką nadzieję na ostateczną kwalifikację projektu do realizacji. Jeśli tak się stanie, jeszcze w tym roku przystąpimy do inwestycji, która mogłaby zakończyć się w połowie 2015 roku - mówi prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.
  Dla budowy obwodnicy północnej, od kilku tygodni, jest gotowa decyzja środowiskowa. W pierwszym tygodniu lutego Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na aktualizację dokumentacji technicznej dla budowy drogi. Chodzi między innymi o poprawki związane z szerokością trasy - pierwotnie planowano dwie nitki jezdni, później jednak zdecydowano, że droga będzie jednonitkowa.

  - Jeśli 28 lutego okaże się, że mamy gwarancję finansowania, to można będzie ogłosić przetarg - zapewnia rzeczniczka magistratu Małgorzata Grybel. - Wkład własny w kwocie 12 milionów nie jest dla miasta problemem, niskie zadłużenie pozwala nam wziąć kredyt.

  - Wypada pogratulować prezydentowi, ale z nutką żalu, że dopiero po siedmiu latach kadencji zdobył się na to, aby próbować sięgnąć po dofinansowanie - mówi sądecki radny PO Grzegorz Fecko. - A jeszcze niedawno na sesji przekonywał, że jego nazwisko (w domyśle przynależność do PiS) przeszkadza mu w skutecznych staraniach o zewnętrzne pieniądze.
  Przez najbliższy tydzień na stronie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego można wypełnić formularz z opinią i uwagami do kilkunastu inwestycji typowanych do dofinansowania. Mają stanowić materiał, na bazie którego resort podejmie decyzję, co do ostatecznego kształtu listy.

  2,5-kilometrowa obwodnica z nowym mostem odciąży sfatygowaną przeprawę heleńską przez Dunajec. To najbardziej oczekiwana drogowa inwestycja w Nowym Sączu. Przygotowania do jej budowy czyniono jeszcze za rządów poprzedniego prezydenta miasta Józefa Wiktora.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!


  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zostawcie te inwestycje w czorty, poczekajmy na latajace samochody

  wiesscar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 53 / 9

  juz prototypy sa, masowa produkcja za niedlugo

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  koreczek

  strucel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 19

  no to do Chełmca przeniosą korki a na starym moście też będzie dalej ciasno bo ludzie w większości do pracy to do Sącza dojeżdżają i nikt nie będzie drogi nadkładał a wtedy to i Tarnowska będzie...rozwiń całość

  no to do Chełmca przeniosą korki a na starym moście też będzie dalej ciasno bo ludzie w większości do pracy to do Sącza dojeżdżają i nikt nie będzie drogi nadkładał a wtedy to i Tarnowska będzie zatkanazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Akwizytor Jerzy W.

  Pomiary na horyzoncie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 53

  No to wpływowy akwizytorze firmy WITUSZYŃSKI w radzie miasta Nowego Sącza Jerzy W. do roboty.Kolejne pomiary do wykonania na horyzoncie. Tylko kup sobie Jureczku gumiaki, żebyś nie przemókł jak...rozwiń całość

  No to wpływowy akwizytorze firmy WITUSZYŃSKI w radzie miasta Nowego Sącza Jerzy W. do roboty.Kolejne pomiary do wykonania na horyzoncie. Tylko kup sobie Jureczku gumiaki, żebyś nie przemókł jak będziesz biegał z tyczką przez Dunajec.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kredyt ich, podwyzki nasze

  coto (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 100 / 54

  a jak ten kredyt bedzie splacany? jakimi podwyzkami? Woda, smieci, podatek tlenowy, zrzutka na Mirka?
  lepszynowysacz.wordpress.com

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znow dyskryminacja Murzynow Sadeckich

  Murzynek Bambo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 88 / 51

  Ponad 100 tys. aglomeracja kisi sie z jednym mostem na Dunajcu, nadajacym sie na pierwszy rzut oka do zakazu uzytkowania ze wzgledow bezpieczenstwa. Przy planach budowy drugiego -projekt i...rozwiń całość

  Ponad 100 tys. aglomeracja kisi sie z jednym mostem na Dunajcu, nadajacym sie na pierwszy rzut oka do zakazu uzytkowania ze wzgledow bezpieczenstwa. Przy planach budowy drugiego -projekt i realizacje ogranicza sie do zakresu jednokierunkowego. Taka juz tradycja jak przy nieudanym projekcie i realizacji obwodnicy/ulicy Pieczkowskiej z testowanym na poczatku skrzyzowaniem dla kaskaderow przy ul. Barskiej. Pomyslta przed szkoda, nie robta powtorki :)zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo