Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Prezydent Ludomir Handzel po raz drugi nie otrzyma absolutorium? „Negatywną ocenę” wystawiła mu komisja rewizyjna

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Komisja rewizyjna negatywnie oceniła sprawozdanie budżetu za 2019 rok. Prezydent Ludomir Handzel (na zdj. w środku) może w konsekwencji nie otrzymać absolutorium za jego wykonanie
Komisja rewizyjna negatywnie oceniła sprawozdanie budżetu za 2019 rok. Prezydent Ludomir Handzel (na zdj. w środku) może w konsekwencji nie otrzymać absolutorium za jego wykonanie Janusz Bobrek
Sprawozdanie z realizacji budżetu za 2019 rok zostało negatywnie zaopiniowane przez Komisję rewizyjną Rady Miasta Nowego Sącza. To zdaniem części radnych przyczynek do nieudzielania Ludomirowi Handzlowi absolutorium za wykonanie budżetu i wotum zaufania. Podobna sytuacja miała miejsce rok temu i, gdyby wydarzyła się ponownie, mogłaby skutkować podjęciem uchwały o wszczęciu przygotowania do referendum w sprawie odwołania prezydenta. Mogłaby, ale nie musi.

FLESZ - W jaki sposób wybierzemy prezydenta?

od 16 lat

Przypomnijmy, że w czerwcu 2019 roku decyzją klubu PiS Wybieram Nowy Sącz (zasiada w nim 12 radnych z 23-osobowego składu) prezydent Ludomir Handzel nie otrzymał wotum zaufania.

Sam prezydent, we wcześniejszym wystąpieniu, prosił, aby mu go nie udzielać, ponieważ dotyczy ono roku 2018, w którym sprawował on urząd prezydenta przez niespełna miesiąc. W kuluarach dyskutowano wówczas o „czarnym dla prezydenta scenariuszu”, bo w przypadku nieudzielenia mu wotum zaufania w dwóch kolejnych latach, rada miasta może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania go z funkcji.

„Gazeta Wyborcza” antycypowała nawet, że strategia odbicia przez PiS Nowego Sącza (przed Handzlem trzy kadencje zarządzał nim Ryszard Nowak z Prawa i Sprawiedliwości) opiera się na próbie doprowadzenia do referendum. Zanim by do niego doszło, zarządzenie miastem premier powierzyłby np. przewodniczącej Rady Miasta Iwonie Mularczyk, głównej konkurentce Handzla z poprzednich wyborów. To było oczywiście gdybanie, które mąż przywoływanej Iwony Mularczyk, poseł Arkadiusz Mularczyk, skwitował jako „sezon ogórkowy w Wyborczej”.

Jak sytuacja przedstawia się w tym roku? Na piątkowym (12 czerwca) posiedzeniu Komisji Rewizyjnej (zasiada w niej piątka radnych) wydano negatywną opinię odnośnie sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2019. Radni obradowali nad tematem już od miesiąca.

- Przesłuchiwaliśmy, celowo używam tego słowa, dyrektorów poszczególnych wydziałów. Wszyscy zadawali pytania, a szczególnie radny Wojciech Piech. Interesowała go nawet ilość materiałów biurowych zakupionych przez poszczególne wydziały, ale takie jest prawo i obowiązki komisji rewizyjnej. Ku mojemu zaskoczeniu ostatniego dnia bez żadnej dyskusji czy podsumowania przeszliśmy od razu do głosowania. Nie wskazano żadnego powodu, dlaczego ta opinia jest negatywna – relacjonuje Maciej Prostko, radny Koalicji Nowosądeckiej.

Matura z lat 60. wieku minionego wydaje się egzotyczna. Zoba...

Podobnie zaskoczony jak on, jest wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej radny Józef Hojnor (obaj mieli odmienne zdanie niż trójka pozostałych radnych).

- Przesłuchania, wręcz prokuratorskie pracowników urzędu miasta, zakończono bez żadnej dyskusji głosowaniem. Dla mnie to niedorzeczność, bo komisja opiniuje miniony budżet bez zamienionego jednego zdania o nim – zaznacza.

Zdaniem Teresy Cabały (PiS WNS), przewodniczącej Komisji rewizyjnej, negatywna ocena to temat złożony.

- Długo pracowaliśmy nad sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2019 rok. Zadaliśmy dużo pytań poszczególnym dyrektorom, na wiele z nich nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Po dogłębnej analizie taki wynik głosowania – zaznacza.

Radna w rozmowie z „Gazeta Krakowską” wymienia klika inwestycji (i innych wydatków), których realizacja budzi zastrzeżenia. Budowa tzw. psiego parku została zakończona w grudniu 2019 roku, ale oddano go do użytku dopiero pół roku później, czyli w ubiegłym tygodniu. Podobnie sprawa miała się tyczyć schroniska dla bezdomnych zwierząt, które otwarto w sierpniu ubiegłego roku.

- Proszę sobie wyobrazić, że zwierzęta z Nowego Sącza do końca roku nadal przebywały w schronisku w Nowym Targu, a miasto za to płaciło zamiast je sprowadzić – wylicza.

Wątpliwość trójki radnych PiS WNS wzbudziło również to, że miasto wypłaciło ponad 80 tys. zł odszkodowań dla zwolnionych z pracy urzędników. Otrzymali oni najczęściej wypowiedzenie bez konieczności świadczenia pracy, co dodatkowo rodziło koszty. Urząd wprowadził również jedna erratę do sprawozdania na wniosek komisji. W ciągu roku radni interpelowali w wielu kwestiach poprawy bezpieczeństwa w mieście.

- Przy naprawdę niskich nakładach ze strony miasta można było zrealizować niezbędne zadania, które poprawiłyby bezpieczeństwo mieszkańców. Te interpelacje pozostawały najczęściej z jedna odpowiedzią, że nie mogą zostać zrealizowane „z uwagi na brak środków finansowych”. Jeżeli na koncie jest niewykorzystanych 35 mln zł to jak to się ma do tych wszystkich odpowiedzi? - pyta Cabała.

Zdaniem radnego Hojnora radni klubu PiS Wybieram Nowy Sącz realizują plan, aby doprowadzić do referendum w sprawie odwołania prezydenta Ludomira Handzla.

- Nieudzielenie absolutorium nie jest równoznaczne z referendum w sprawie prezydenta. W przestrzeni publicznej nigdy nie słyszałam o referendum w sprawie odwołania prezydenta – odpowiada Cabała.

Z przekorą o temacie referendum pisze na facebookowym profilu radny Koalicji Nowosądeckiej Jakub Prokopowicz.

„Wydaje się ono jedynym sensownym rozwiązaniem. Ileż można patrzeć na zacietrzewienie radnych nie bo nie z PiS WNS. Osoby, które nie są godne mandatu radnego i poza jątrzeniem i wiecznym utrudnianiem nie są w stanie nic zaproponować. Trzeba jak najszybciej zmienić skład Rady Miasta – napisał Prokopowicz.

Przed Komisją Rewizyjną Rady Miasta Nowego Sącza jeszcze jedno spotkanie w temacie ubiegłorocznego budżetu, na którym powstać ma uzasadnienie do negatywnej opinii. Ma zostać ono przedstawione Radzie Miasta i przesłane do RIO w Krakowie. Warto dodać, że Regionalna Izba Obrachunkowa wcześniej wydała pozytywną opinię w sprawie realizacji budżetu za 2019 rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska