- Od niemalże dwóch lat wszystko jest gotowe, a i tak musimy ciągle jeszcze wywozić szamba - skarży się mieszkaniec ul. Opłotki, zastrzegając nazwisko do wiadomości redakcji. - Położono rury, wodociąg, nowoczesną kanalizację deszczową, a nieczystościami wciąż zajmujemy się na własną rękę.
Jak twierdzi, mieszkańcy słali do spółki Sądeckie Wodociągi prośby o uruchomienie kanalizacji, ale spotykali się z odmową i wyjaśnieniami, że inwestycja nie może być odebrana ze względu na problemy formalne: brak odpowiedniej dokumentacji.
Wysokie opłaty za wywóz ścieków z szamba (około 180 zł miesięcznie) sprawiają, że niektórzy wypuszczają nieczystości do kanałów deszczowych.
- Tego się nie da wytrzymać - opowiada nasz Czytelnik z Heleny. - Od pół roku wydzwaniamy do Sądeckich Wodociągów, żeby zajęły się sprawą. Zwodzą nas, podając kolejne terminy uruchomienia kanalizacji Latem zapewniano, że zostanie oddana do użytku we wrześniu tego rok, ale wciąż nic się nie zmieniło.
Sądeckie Wodociągi nie uzyskały pozwolenia na użytkowanie, więc sieć sanitarna nie może być oddana do eksploatacji mieszkańcom.
Krzysztof Głuc, wiceprezes spółki ds. strategii i rozwoju, przypomina, że podczas kanalizowania Heleny wystąpiły problemy, które skomplikowały realizację przedsięwzięcia. Za wykonanie inwestycji było odpowiedzialne konsorcjum firm, w którego skład wchodziła firma Wąsbud i spółka ABM Solid z Tarnowa. W lipcu 2012 r. tarnowska firma ogłosiła upadłość. Bankructwo wykonawcy spowodowało rozwiązanie kontraktu.
- Konieczne było wykonanie niezrealizowanych robót oraz zlecenie przygotowania inwentaryzacji i dokumentacji powykonawczej, niezbędnej do uzyskania pozwolenia na użytkowanie - zaznacza wiceprezes Głuc.
Jak podkreśla, zgodnie z umową komplet dokumentów ma otrzymać do 30 listopada 2013 roku. Po sprawdzeniu ich poprawności i ewentualnych korektach spółka Sądeckie Wodociągi wystąpi o uzyskanie pozwolenia umożliwiającego eksploatację kanalizacji.
W praktyce oznacza to, zdaniem wiceprezesa Głuca, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to podłączanie mieszkańców Heleny do kanalizacji sanitarnej rozpocznie się na przełomie marca i kwietnia 2014 r.
Krzysztof Głuc obiecuje, że przedstawiciele gminnej spółki spotkają się z mieszkańcami i przekażą im dokładne informacje dotyczące oddania kanalizacji.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
