FLESZ - Najwięksi truciciele w UE. Jest Polska
Zanim radni podjęli decyzję w tej sprawie, głos zabrał Ludomir Handzel, który obszernie uzasadniał, dlaczego podwyżki są, jego zdaniem, niezbędne. Swój wywód prezydent zilustrował prezentacją multimedialną, którą przedstawił wcześniej na zwołanej w tym celu konferencji prasowej. Na początku poinformował radnych, że 28 lipca ogłoszono przetarg, który wyłoni firmę odbierającą śmieci od mieszkańców miasta.
- Jesteśmy otwarci na konkurencję i liczę, że także inne spółki, poza spółką Nova, zgłoszą swoją ofertę - mówił.
Prezydent podkreślił, że spółka Nova ma ważne znaczenie dla miasta i, wbrew pojawiających się w przestrzeni publicznej informacjom, wdrożono w niej zapowiadany wcześniej program naprawczy.
- Plan ten został zaakceptowany przez radę nadzorczą spółki w ubiegłym roku i jest od tego czasu realizowany - zapewniał.
W pierwszym rzędzie zlikwidowano m.in. sponsoring i darowizny na rzecz różnych organizacji, a także ukrócono wyjazdy na zagraniczne delegacje. Ponadto spółka poczyniła inwestycje związane z zakupem niezbędnych do jej funkcjonowania urządzeń, w tym rozdrabniacza do śmieci wielkogabarytowych.
Jak wyjaśnił prezydent koszty gospodarowania odpadami na rok 2020 zostały już ustalone.
- Wynoszą one ponad 16 mln złotych i już raczej nie zostaną zmienione w tym roku - mówił.
Okazuje się jednak, że w związku z nowymi przepisami samorząd nie będzie mógł dofinansowywać z budżetu miasta gospodarowania odpadami. Prezydent zaznaczył również, że Nowy Sącz to nie jedyne miasto, które rozważa podjęcie decyzji o podwyżkach, bo problem ma charakter ogólnopolski.
- Zrobiłem rozeznanie i okazuje się, że w Polsce południowej jest sporo takich miejscowości w tym Tarnów, Przemyśl, Bielsko - Biała czy Rzeszów - wyliczał.
Ponadto od od 1 stycznia 2021 roku znika rozliczanie ryczałtowe z podmiotem, który będzie odbierał z terenu miasta odpady, zaś ustawodawca narzuci rozliczanie wagowe.
- Musimy doprowadzić do tego, że stawka rynkowa będzie urealniona – komentował Ludomir Handzel.
Podkreślał również, że w ostatnich tygodniach przeprowadzono szereg konsultacji z różnymi grupami społecznymi. Na ich podstawie prezydent zaproponował, by podstawowa stawka od 1 września wynosiła 19 złotych.
- Proponuję też, aby rodzina z trójka dzieci otrzymywała zniżkę w wysokości 2 złotych od osoby. Mieszkańcy, którzy zdeklarują się kompostować odpady zielone będą mieli zniżkę w wysokości 2 zł. Mam nadzieję, że w tym roku uda się nam nie przekroczyć kwoty 19 złotych. Mam tez nadzieję, że stawki proponowane uda się nam utrzymać - mówił.
Prezydent zapowiedział również, że chce we wrześniu przedstawić program osłonowy dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Ostatecznie, po wspomnianych problemach technicznych, radni przegłosowali uchwałę. Za było 12 radnych, przeciw 11.
