Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Radni przegłosowali podwyżki ceny za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych

Tatiana Biela
Tatiana Biela
fot. arch. polska press
Nowosądeccy radni przegłosowali uchwałę w sprawie nowych, wyższych stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. W trakcie sesji wystąpiły problemy techniczne, w wyniku których trzeba było powtórzyć głosowanie. Wówczas to okazało się, że za podwyżką opowiada się 12 radnych, zaś przeciwko jest 11. W pierwszej wersji głosowania, stosunek głosów wynosił 11 do 11 (jeden z radnych miał kłopoty z zalogowaniem się do systemu).

FLESZ - Najwięksi truciciele w UE. Jest Polska

Zanim radni podjęli decyzję w tej sprawie, głos zabrał Ludomir Handzel, który obszernie uzasadniał, dlaczego podwyżki są, jego zdaniem, niezbędne. Swój wywód prezydent zilustrował prezentacją multimedialną, którą przedstawił wcześniej na zwołanej w tym celu konferencji prasowej. Na początku poinformował radnych, że 28 lipca ogłoszono przetarg, który wyłoni firmę odbierającą śmieci od mieszkańców miasta.

- Jesteśmy otwarci na konkurencję i liczę, że także inne spółki, poza spółką Nova, zgłoszą swoją ofertę - mówił.

Prezydent podkreślił, że spółka Nova ma ważne znaczenie dla miasta i, wbrew pojawiających się w przestrzeni publicznej informacjom, wdrożono w niej zapowiadany wcześniej program naprawczy.

- Plan ten został zaakceptowany przez radę nadzorczą spółki w ubiegłym roku i jest od tego czasu realizowany - zapewniał.

W pierwszym rzędzie zlikwidowano m.in. sponsoring i darowizny na rzecz różnych organizacji, a także ukrócono wyjazdy na zagraniczne delegacje. Ponadto spółka poczyniła inwestycje związane z zakupem niezbędnych do jej funkcjonowania urządzeń, w tym rozdrabniacza do śmieci wielkogabarytowych.

Jak wyjaśnił prezydent koszty gospodarowania odpadami na rok 2020 zostały już ustalone.

- Wynoszą one ponad 16 mln złotych i już raczej nie zostaną zmienione w tym roku - mówił.

Okazuje się jednak, że w związku z nowymi przepisami samorząd nie będzie mógł dofinansowywać z budżetu miasta gospodarowania odpadami. Prezydent zaznaczył również, że Nowy Sącz to nie jedyne miasto, które rozważa podjęcie decyzji o podwyżkach, bo problem ma charakter ogólnopolski.

- Zrobiłem rozeznanie i okazuje się, że w Polsce południowej jest sporo takich miejscowości w tym Tarnów, Przemyśl, Bielsko - Biała czy Rzeszów - wyliczał.

Ponadto od od 1 stycznia 2021 roku znika rozliczanie ryczałtowe z podmiotem, który będzie odbierał z terenu miasta odpady, zaś ustawodawca narzuci rozliczanie wagowe.

- Musimy doprowadzić do tego, że stawka rynkowa będzie urealniona – komentował Ludomir Handzel.

Podkreślał również, że w ostatnich tygodniach przeprowadzono szereg konsultacji z różnymi grupami społecznymi. Na ich podstawie prezydent zaproponował, by podstawowa stawka od 1 września wynosiła 19 złotych.

- Proponuję też, aby rodzina z trójka dzieci otrzymywała zniżkę w wysokości 2 złotych od osoby. Mieszkańcy, którzy zdeklarują się kompostować odpady zielone będą mieli zniżkę w wysokości 2 zł. Mam nadzieję, że w tym roku uda się nam nie przekroczyć kwoty 19 złotych. Mam tez nadzieję, że stawki proponowane uda się nam utrzymać - mówił.

Prezydent zapowiedział również, że chce we wrześniu przedstawić program osłonowy dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Ostatecznie, po wspomnianych problemach technicznych, radni przegłosowali uchwałę. Za było 12 radnych, przeciw 11.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska