Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Radni uchylili Samorządową Kartę Praw, którą wprowadzono cztery lata temu. Były kontrowersje

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Samorządowa Karta Praw Rodzin to dokument powstały z inicjatywy Fundacji Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris
Samorządowa Karta Praw Rodzin to dokument powstały z inicjatywy Fundacji Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris Damian Radziak
Na ostatniej sesji rady miasta nowosądeccy radni uchylili Samorządową Kartę Praw Rodzin, która obowiązywała w stolicy Sądecczyzny od listopada 2019 roku. O uchylenie dokumentu wnioskował prezydent Nowego Sącza argumentując, że karta może uniemożliwić miastu pozyskanie środków unijnych, a ponadto ma być, zdaniem ratusza, sprzeczna z wartościami chrześcijańskimi. Ze zdaniem ratusza polemizowali członkowie klubu "PiS Wybieram Nowy Sącz", których głosami wprowadzono cztery lata temu sporny dokument.

Projekt uchwały przedstawił w imieniu Ludomira Handzla wiceprezydent Artur Bochenek.

- Mając na uwadze konieczność pozyskiwania przez miasto funduszy unijnych oraz konieczność przestrzegania zasad horyzontalnych wynikających z przepisów unijnych, w tym zapobiegania wszelkich przejawom dyskryminacji, koniecznie jest pójście w ślady sejmiku województwa małopolskiego oraz wielu innych gmin, miast i powiatów i uchylić obowiązującą w Nowym
Sączu tzw. Samorządową Kartę Praw Rodziny" - mówił

Zdaniem władz miasta, wspomniana karta nie wnosi żadnych nowych rozwiązań do obowiązującego porządku prawnego natomiast ma tworzyć, według ratusza, klimat nikomu nie potrzebnej ideologicznej wojny, co z kolei wpływa negatywnie na skuteczność w pozyskiwaniu funduszy unijnych.

- W obecnym stanie rzeczy istnieje zagrożenie, że Nowy Sącz zostanie wykluczony i pomijany przez instytucje decydujące o podziale środków europejskich - podnosił Artur Bochenek.

Wiceprezydent przypomniał również, że Ludomir Handzel traktował kartę jako dokument sprzeczny z wartościami chrześcijańskimi, mówił również o dyskryminacji chociażby rodzin samotnie wychowujących dzieci.

Radni klubu PIS Wybieram Nowy Sącz murem za Samorządową Kartą Praw Rodzin

Stanowisko ratusza spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem ze strony radnych klubu PiS - Wybieram Nowy Sącz, których to głosy zadecydowały cztery lata temu o wprowadzeniu karty. Wojciech Piech, wyrażając stanowisko klubu, zarzucił władzom miasta, że to one wzniecają swoim krokiem ideologiczne spory.

- Dziwię się argumentacji zaprezentowanej w uzasadnieniu, w tym powoływania się na wartości chrześcijańskie - mówił radny.

Piech uważa, że to duże nadużycie, ponadto jest przekonany, że wspomniana karta nie dyskryminuje żadnej grupy ani mniejszości, w tym LGBT. Wprawdzie pojawia się w niej definicja małżeństwa, ale jest ona określona a zgodnie z zapisami obowiązującymi w Konstytucji RP.

- Apeluję o zdrowy rozsądek. Nie ma ryzyka utraty funduszy europejskich - podnosił na sesji.

Podkreślał, że nowosądecki dokument nie zawiera żadnych zapisów odnośnie mniejszości, w tym LGBT, dlatego trudno porównywać go z uchylonymi przez województwo czy inne samorządy kartami.

Z kolei radny Michał Kądziołka (przewodniczący klubu) określił środki europejskie mianem judaszowych srebrników. Pytał, czy projekt uchwały nie jest przypadkiem ukłonem w stronę władz miasta partnerskiego Schwerte, które zawiesiło współpracę z Nowym Sączem po wprowadzeniu karty.

- Czy my mamy sobie narzucić narrację Niemiec i burmistrza Schwerte. Może za chwilę będziemy musieli zwinąć swoją państwowość, bo będzie stała w sprzeczności z interesem jakiegoś kraju np. Niemiec - podnosił.

Także radne Iwona Mularczyk i Teresa Cabała wypowiadały się negatywnie o projekcie uchylenia uchwały odnośnie wprowadzenie w mieście Samorządowej Karty Praw Rodzin.

- Nie wiem, w którym miejscu tej karty są zawarte wartości antychrześcijańskie. Ona nic takiego nie zawiera, ani nikogo nie dyskryminuje - podkreślała Iwona Mularczyk.

Z kolei radna Cabała zarzuciła ratuszowi, że to on dyskryminuje mieszkańców os. Dabrówka, nie realizując projektów z Budżetu Obywatelskiego.

Samorządową Kartę Praw Rodzin trzeba uchylić

Wątpliwości radnych z klubu "PiS Wybieram Nowy Sącz" nie spotkały się z przychylnością ze strony przedstawicieli trzech innych klubów czyli Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Nowosądeckiej oraz Sojuszu dla Nowego Sącza. Leszek Zegzda szef klubu Koalicji Obywatelskiej przypomniał okoliczności uchwalenia karty i brak możliwości przeprowadzenia wcześniejszej dyskusji nad tym dokumentem. Stwierdzając, że KO stoi na straży praw rodziny, podkreślał, że karta ma charakter ideologiczny i nie uwzględnia sposobu funkcjonowania sądeckiej społeczności.

-Nie ma ona także żadnego znaczenia praktycznego. W ciągu czterech lat ani razu nikt się na nią nie powołał - zaznaczał.

Zegzda przekonywał również, że utrzymanie karty może negatywnie wpłynąć na możliwość pozyskania środków unijnych.

- Rozmawiałem w tej sprawie z ekspertami od pozyskiwania środków europejskich - nadmieniał.

Także radny Maciej Prostko (KN) nie pozostawił na karcie przysłowiowej suchej nitki nazywając ją "cwaniactwem legislacyjnym".

Ostatecznie po długiej i burzliwej dyskusji sądeccy radni przeszli do głosowania tego projektu uchwały. Trzynastu radnych zagłosowało za uchyleniem Samorządowej Karty Praw Rodzin, zaś dziewięciu było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Dolina Popradu to trasa krajoznawcza o dużych walorach krajoznawczych. Łączy miejscowości o bogatych walorach krajobrazowych i kulturowych

Ferie 2023. Dolina Popradu kusi zimowymi atrakcjami. 12 prop...

Niemcy wyraziły zgodę na przekazanie czołgów Ukrainie. Co dalej?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska