FLESZ - Bezrobocie. Jest niskie, ale nie na długo
Pod koniec 2020 roku prezydent Ludomir Handzel udostępnił znane już wcześniej wizualizacje przedstawiające budynek Archiwum Narodowego, który ma powstać przy ul. 29 Listopada, w kilku wariantach kolorystycznych. Zaznaczył, że wybrany kolor musi pasować do otoczenia. Również w tym roku ma rozpocząć się remont ulicy wspomnianej ulicy i Nawojowskiej w pobliżu miejsca, gdzie stanie budynek archiwum.
Obecnie przygotowywany jest teren pod budowę. Wycinane są drzewa.
Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Działka, którą przekazały na potrzeby archiwum poprzednie władze miasta w połowie wypełniona będzie zielenią. Obiekt będzie mieć powierzchnię 2,5 tysiąca metrów kwadratowych, w części biurowej znajdować będzie się nowoczesna czytelnia i sala konferencyjna. W części magazynowej przewidziano miejsce na 10 tysięcy metrów bieżących archiwaliów. Budynek został zaprojektowany z najnowszymi wymogami ekologicznymi i energooszczędny. Inwestycja finansowana będzie ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a zrealizuje ją krakowska firma PKZ ARKONA Sp. Z. o. o. Całkowita powierzchnia budynku będzie wynosić około 2 500 m2.
Nowoczesny obiekt powinien być dostępny dla mieszkańców Nowego Sącza oraz sąsiednich miejscowości w 2023 roku. Przypomnijmy, że obecnie archiwum wynajmuje pomieszczenia przy ul. Jagiellońskiej 54, do 2019 r. zasoby archiwum znajdowały się w dawnej siedziby Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu.
– Długo oczekiwana inwestycja zakończy peregrynację zasobu nowosądeckiego oddziału Archiwum, który cyklicznie od wielu lat zmieniał swoją siedzibę. Zarówno dziedzictwo przeszłości jak i obecny rozwój miasta i odrębność regionu przemawiają za zabezpieczeniem miejsca do gromadzenia akt w Nowym Sączu. Teren, z którego przejmowane będą akta, to południowa Małopolska (mniej więcej dawne województwo nowosądeckie), gdyż bierze się pod uwagę przechowywanie w nim także akt z terenu Podhala i zachodniej części powiatu limanowskiego, znajdujących się obecnie w Centrali Archiwum Narodowego w Krakowie. To teren o dużym zagęszczeniu miejscowości i zakres działania wielu instytucji- czytamy na stronie ANK
.
