FLESZ - Jak na Rosję wpłynie szósty pakiet sankcji?

Mijająca kadencja zarządów osiedli trwała dłużej ze względu na pandemię koronawirusa. Choć zarządy wybierane są co cztery lata, rada miasta głosami radnych z klubu "PiS Wybieram Nowy Sącz" zdecydowała o przedłużeniu kadencji o dodatkowe dwa lata. Jako pierwsi do urn wyborczych ruszyli w tym roku mieszkańcy os. Gorzków, zaś rezultat wyborów wywołał w mieście spore zaskoczenie. Krystyna Witkowska, wieloletnia szefowa osiedla i radna Koalicji Obywatelskiej, pomimo wsparcia ze strony prezydenta Ludomira Handzla przegrała z kontrkandydatem Miłoszem Drożdżem.
- Wprawdzie nie piastowałem dotychczas funkcji przewodniczącego, ale jestem aktywnym człowiekiem i od lat angażuje się w różne inicjatywy nie tylko na moim osiedlu - komentuje dzisiaj swoją wygraną.
Drożdż startował zresztą wielokrotnie w wyborach do rady miasta uzyskując w 2018 roku dobry wynik (444 głosy). Czy bycie w zarządzie może utorować drogę do sali ratuszowej? Nowy przewodniczący nie jest przekonany o takim przełożeniu. Jak mówi, liczy się przede wszystkim rzeczywista aktywność i bycie z mieszkańcami a nie pełniona funkcja. Przyznaje jednak, że w niektórych przypadkach może ona stanowić wartość dodaną.
Więcej szczęścia niż Krystyna Witkowska miał w wyborach osiedlowych Krzysztof Ziaja, radny klubu Koalicji Nowosądeckiej oraz dotychczasowy szef os. Kochanowskiego. Wprawdzie, gdy w 2018 roku uzyskał mandat radnego był już przewodniczącym zarządu swojego osiedla, nie jest on przekonany, że sprawowanie tej funkcji przełożyło się bezpośrednio na zdobycie mandatu.
- Trzeba pamiętać, że na w wyborach do rady miasta na danego kandydata głosują mieszkańcy okręgu wyborczego składającego się z kilku osiedli. Bycie szefem zarządu jednego z nich niekoniecznie musi gwarantować głosy na innych osiedlach - tłumaczy.
Choć zatem funkcja przewodniczącego zarządu nie zawsze przekłada się na zdobycie lub utrzymanie mandatu radnego, na start w osiedlowych wyborach zdecydował się także klubowy kolega Ziai Jakub Prokopowicz. Radny z KN popierany przez dotychczasową przewodniczącą objął zarząd os. Przydworcowe. W kuluarach mówi się również, że o reelekcję starać się będzie Michał Kądziołka, szef klubu "PiS Wybieram Nowy Sącz" oraz przewodniczący zarządu os. Dąbrówka. Ponadto w wyborcze szranki ma zamiar także stanąć radny Maciej Rogóż z klubu "Sojusz dla Nowego Sącza". W jego przypadku mówi się o starcie w wyborach aż na trzech osiedlach - Dąbrówce, Porębie Małej oraz Kaduku. W dwóch pierwszych przypadkach będzie miał do czynienia z mocną konkurencją w postaci wspomnianego Kądziołki oraz prawdopodobnie dotychczasowego przewodniczącego zarządu os. Poręba Mała Błażeja Targosza.
Z 25 nowosądeckich osiedli swoje władze najpóźniej wybierze Zabełcze (14 lipca). Bez względu na ostateczny wynik wyborów już teraz wiadomo, że władze miasta mają w tej rozgrywce swoich faworytów. Sam prezydent wspominał zresztą na jednym ze spotkań online z mieszkańcami miasta, że liczy, iż wyborcy zdecydują się na kandydatów, którzy będą współpracować z ratuszem. Jak na razie nowosądeczanie wybrali dwóch kandydatów z Koalicji Nowosądeckiej, a więc naturalnego zaplecza politycznego Ludomira Handzla.
Każde osiedle to wspólnota samorządowa mieszkańców i jednostka pomocnicza miasta. Jego organami jest ogólne zebranie mieszkańców (organ uchwałodawczy) i Zarząd Osiedla z przewodniczącym osiedla na czele. Wyboru władz dokonuje się na zebraniu uprawnionych mieszkańców danego osiedla.
Harmonogram wyborów do zarządów osiedli:
- Osiedle Helena 20 czerwca (poniedziałek) godz. 18:00 – Klub Sportowy „Helena”, ul. Starowiejska 17
- Osiedle Chruślice 21 czerwca (wtorek) o godz. 18:00 – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Instytut
- Pedagogiczny, ul. Chruślicka 6
- Osiedle Poręba Mała 22 czerwca (środa) godz. 18:00 – Szkoła Podstawowa Nr 17, ul. Mała Poręba 57
- Osiedle Kaduk 23 czerwca (czwartek) godz. 18:00 – Wyższa Szkoła Biznesu-National Louis University,
- ul. Zielona 27
- Osiedle Szujskiego 24 czerwca (piątek) godz. 18:00 – Szkoła Podstawowa Nr 8, al. Batorego 74
- Osiedle Wólki 27 czerwca (poniedziałek) godz. 18:00 – Amfiteatr Parku Strzeleckiego, ul. Ogrodowa 19
- Osiedle Westerplatte 29 czerwca (środa) godz. 18:00 – Osiedlowy Klub Kultury „Bajka”, ul. Westerplatte 23
- Osiedle Dąbrówka 30 czerwca (czwartek) o godz. 18:00 – Szkoła Podstawowa Nr 9, ul. Piramowicza 16
- Osiedle Millenium 1 lipca (piątek) godz. 18:00 – Osiedlowy Dom Kultury “Piast”, ul. Nawojowska 3
- Osiedle Falkowa 4 lipca (poniedziałek) o godz. 18:00 – Szkoła Podstawowa Nr 11, ul. Gen. W.
- Długoszowskiego 126
- Osiedle Centrum 5 lipca (wtorek) o godz. 18:00 – Miejski Ośrodek Kultury, Al. Wolności 23
- Osiedle Kilińskiego 6 lipca (środa) godz. 18:00 – Zespół Szkół Samochodowych, ul. Rejtana 18
- Osiedle Barskie 7 lipca (czwartek) o godz. 18:00 – Szkoła Podstawowa Nr 18 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 6, ul. Broniewskiego 5
- Osiedle Piątkowa 8 lipca (piątek) godz. 18:00 – Muzeum Okręgowe – Miasteczko Galicyjskie, ul. Lwowska 226
- Osiedle Biegonice 11 lipca (poniedziałek) o godz. 18:00 – Świetlica Ochotniczej Straży Pożarnej, ul.
- Zakładników 1
- Osiedle Wojska Polskiego 12 lipca (wtorek) godz. 18:00 – Szkoła Podstawowa Nr 21 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 3, ul. Rokitniańczyków 26
- Osiedle Zabełcze 14 lipca (czwartek) godz. 18:00 – Szkoła Podstawowa Nr 6, ul. Tarnowska 109
- Finalistki konkursu piękności promują Krynicę-Zdrój. Najnowsze zdjęcia
- TOP 10 restauracji w Nowym Sączu według TripAdvisor
- Tatry jak na dłoni. Tak prezentują się z Żegiestowa
- Tłumy turystów na otwarciu kolei na Górę Parkową. Działo się!
- Bajeczne widoki z Jaworzyny Krynickiej. Takie widoki tylko przy wschodzie słońca