- Pozbawiono nas dostępu do drogi publicznej - oburza się Bożena Kostroj-Kociołek, właścicielka trzech nieruchomości przy ul. Staszica. Na trzyarowej działce należącej do sądeczanki znajdują się bar i kiosk. Niedawno postawiła tam kolejny niewielki budynek, w którym jej syn zamierza uruchomić działalność gospodarczą. Nie wie jeszcze jaką, ale wizja utraty dojazdu do obiektu hamuje jego zapał do robienia tam interesów.
- Przed laty ulicą Staszica jeździły samochody - przypomina Bożena Kostroj-Kociołek. - Potem ruch stopniowo ograniczano, a w latach 90. ubiegłego wieku ulicę wchłonął PKS. Mimo to do tej pory nie było większych problemów z dojazdem do nieruchomości.
Z powodu zagrożenia dla pieszych kilka lat temu na chodniku od strony ul. Długosza postawiono metalowe słupki, więc auta z tej strony ul. Staszica już nie wjadą. Bożena Kostroj-Kociołek boi się, że po postawieniu ogrodzenia nie będzie dojazdu także od al. Wolności. Dotyczy to także innych obiektów - zegarmistrza, sklepu z używaną odzieżą i biurowca PSS Społem, w którym znajduje się centrala spółdzielni produkcyjnej.
Marcin Wnuk, dyrektor administracyjny MDA, tłumaczy, że ogrodzenie budowane jest po to, by zwiększyć bezpieczeństwo podróżnych. - Uporządkuje ruch pieszych poruszających się w pobliżu placu manewrowego w sposób chaotyczny i niekontrolowany - mówi.
Tadeusz Pach z Wydziału Architektury Urzędu Miasta w Nowym Sączu zapewnia, że działania MDA są zgodne z prawem. Ogrodzenie budowane jest przy ul. Staszica, której fragment na odcinku od ul. Długosza do al. Wolności należy do spółki. Leży więc na terenie prywatnym.
- W hipotekach właścicieli zlokalizowanych tam nieruchomości nie ma zagwarantowanej służebności przejazdu - podkreśla Tadeusz Pach. Urzędnik sugeruje, że prawdopodobnie przyjęli ją oni jako pewnik, gdyż wcześniej nie mieli problemów z dotarciem do swoich obiektów, choćby od strony al. Wolności. Teraz nowy właściciel dworca zaczął porządkować ruch wokół placu manewrowego, stąd kłopoty.
- Nikt tutaj nie miał służebności, bo prowadziliśmy działalność przy drodze publicznej - zauważa Bożena Kostroj-Kociołek. - Tak była nazywana na mapach. Nie było więc sensu zabiegać o służebność. To dziwne, że ulica nadal formalnie istnieje, a nie ma do niej normalnego dostępu.
Pach wyjaśnia, że z drogi publicznej wyłączono jedynie część ul. Staszica, należącą do MDA. Dalej, od al. Wolności do Jagiellońskiej, jest już ona drogą publiczną. Mieści się tam m.in. rektorat Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
- Takie częściowe wyłączenia ulic nie są niczym dziwnym - dodaje Tadeusz Pach.
Dyrektor Wnuk podkreśla, że po wybudowaniu ogrodzenia ruch zostanie tak zorganizowany, by nie utrudniać życia właścicielom nieruchomości przy ul. Staszica. - Żaden z nich nie straci dojazdu do budynków - zapewnia Marcin Wnuk.
**Rozmowa. "Spółdzielnia na pewno na tym wiele straci"
Rozmowa z Witoldem Gajdoszem, prezesem PSS Społem, mającej siedzibę przy ul. Staszica 7.**
MDA chce ogrodzić chodnik biegnący wzdłuż biurowca spółdzielni. Co Pan na to?
To zły pomysł. O ile z koncepcją zamontowania furtki z domofonem dla klientów i bramy umożliwiającej wjazd na tyły biurowca mogę się zgodzić, to stanowczo sprzeciwiam się pomysłowi ustawienia szlabanu od strony alei Wolności.
Jakiego szlabanu? MDA wspomina jedynie o ogrodzeniu.
W przesłanym do mnie liście napisano, że w dalszej perspektywie rozważa się taką możliwość. Nie umiano mi jednak powiedzieć, jak to zafunkcjonuje w praktyce. Kto będzie decydował, kogo na teren dworca wpuścić, a kogo nie. To uderzy w naszych klientów.
Dyrekcja MDA zapewnia, że porządkowanie ruchu wokół dworca nie utrudni nikomu dostępu do nieruchomości.
Wszelkie ograniczenia odbiją się na działalności spółdzielni. Gdy lokowała przy ul. Staszica swój biurowiec, funkcjonowała przy drodze publicznej. Nikt nie przewidział, że jej fragment stanie się kiedyś własnością prywatną.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+