Mali Mystkowianie powstali w 1984 roku i należy do nich obecnie 32 dzieci. Założycielami, a zarazem kierownikami zespołu są Hanna i Benedykt Porębowie.
- To Hanna wpadła na pomysł utworzenia grupy, choć wcale stąd nie pochodzi. Kiedy poznała Benedykta, zakochała się nie tylko w nim, ale i w jego lachowskiej kulturze - mówi Patryk Rutkowski, choreograf zespołu.
Obecnie państwo Porębowie mogą pochwalić się tym, że ich „pierwsze dzieci” dorosły i cztery lata temu stworzyły grupę dorosłych Mystkowian. Przez to w zespole panuje bardzo rodzinna atmosfera.
Lachy z Mystkowa
Początkowo zespół prezentował kulturę Lachów z okolic Podegrodzia, jednak wszystko zmieniło się, gdy w 2009 roku choreografem został Patryk Rutkowski, który z wykształcenia jest etnologiem.
- Zacząłem drążyć temat Lachów z okolic Mystkowa - opowiada Patryk.
Dzięki przeprowadzonym badaniom, udało się mu zgromadzić teksty zapisane przez mieszkańców Mystkowa, a także odtworzyć oryginalny strój regionalny. Było to możliwe po odszukaniu starych fotografii i zebraniu ustnych jego opisów.
Festiwalowe dziecko
Patryk Rutkowski, który sam kiedyś tańczył w Lachach i Krakusie, trafił do zespołu Mystkowianie w bardzo ciekawy sposób.
- Folklor zawsze był mi bliski, więc również Święto Dzieci Gór. Pracowałem przy festiwalu jako pilot, czyli opiekun grupy i w ten sposób poznałem Małych Mystkowian, a oni zaproponowali mi współpracę - opowiada choreograf.
Dzieci czekają na kamratów
Dzieciaki z Małych Mystkowian z niecierpliwością czekają na swój kamracki zespół z Ukrainy. Są też bardzo podekscytowane samym udziałem w Święcie Dzieci Gór.
- Bardzo to przeżywają. Większość z nich jest już nawet spakowana - uśmiecha się Patryk Rutkowski.