- Mamy nadzieję, że zmiany w rządzie przyczynią się do lepszej koordynacji polityki gospodarczej, zahamowania powodzi regulacji, które odstraszają przedsiębiorców od inwestowania oraz przełamania partykularnych interesów resortów. Bez tego trudno będzie zwiększyć inwestycje, które spadły do poziomu najniższego od 1995 roku. Oczekujemy również konsultowania z partnerami społecznymi w Radzie Dialogu Społecznego wszystkich ustaw – mówi Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.
Inwestycje są niezbędne, aby zmodernizować przedsiębiorstwa, zwiększyć produktywność i wynagrodzenia, a w konsekwencji dobrobyt naszego kraju.
Pracodawcy oczekują też od nowego rządu przewidywalności prawa, przestrzegania procedur stanowienia prawa i zmiany stanowiska naszego kraju w kwestii przystąpienia do strefy euro.
Priorytetem powinna być poprawa funkcjonowania rynku pracy. Brak dostępu do pracowników stanowi obecnie jedną z głównych barier rozwoju firm. Obniżenie tzw. klina podatkowego mogłoby zachęcić do powrotu na rynek pracy kobiety wychowujące dzieci, osoby starsze, czy ok. 0,5 mln bezrobotnych. Otwarcie polskiego rynku pracy na pracowników z zagranicy i uproszczenie procedur dotyczących zatrudniania, a także poprawa dostępu pracowników do szkoleń to jedne z pierwszych działań, na których powinien się skoncentrować nowy gabinet.
Podobne wątki:
Skład nowego rządu PiS - 9.01.2018 [lista nowych ministrów, lista odwołanych]
Nowym ministrem środowiska Henryk Kowalczyk. Jan Szyszko pożegnał się ze stanowiskiem
Morawiecki: Na strefę euro jeszcze za wcześnie
Zmiany w rządzie Mateusza Morawieckiego. Prezydent: Jestem otwarty na współpracę, proszę o spotkania i konsultacje (x-news/TVN 24):
