https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Targ chce utworzyć dzielnicę fabryk

Tomasz Mateusiak
archiwum
Przedsiębiorcy z dużą rezerwą podchodzą do pomysłów zainwestowania swoich pieniędzy w jedną z kilku stref aktywności gospodarczej, jakie działają lub wkrótce mają powstać na terenie Podhala i ziemi suskiej. W Nowym Targu nową fabrykę chce uruchomić tylko kilku biznesmenów. Nawet oni nie wyłożą jednak pieniędzy na duży zakład, raczej zainwestują w mały warsztat.

Podobnie jest w Białce Tatrzańskiej i Suchej Beskidzkiej. Na razie o sukcesie przy tworzeniu strefy mówią więc tylko w gminie Czorsztyn. Tam co prawda zainwestuje tylko jednak osoba, ale od razu postawi wielką fabrykę.

Na budowę obiektów, w których ulokowany zostanie ciężki przemysł bądź uciążliwa działalność gospodarcza, zdecydowały się gminy: Bukowina Tatrzańska (strefa w Białce) i Czorsztyn (strefa w Maniowach) oraz Nowy Targ i wcześniej Sucha Beskidzka.

Z tej grupy działa na razie tylko strefa aktywności gospodarczej pod Babią Górą. Otwarto ją w 2011 roku - kosztem ponad 3,3 mln złotych - na osiedlu Dąbie i początkowo zakładano, że zatrudnienie w nowych zakładach na jej terenie znajdzie 200 bezrobotnych.

- Życie zweryfikowało trochę te plany - mówi Zenon Przysiężniak z Powiatowego Urzędu Pracy w Suchej Beskidzkiej. - Co prawda w strefie otwierają się zakłady pracy, głównie hurtownie i małe fabryki, ale ich liczba jest mniejsza niż zakładaliśmy. Z inwestycji w strefie wycofała się jedna duża firma. Skutkiem tego dotychczas w strefie pracuje tylko 50 osób.

Mieszkańcy Suchej Beskidzkiej liczą jednak, że za kilka lat, gdy minie kryzys ekonomiczny, znów ożywi się ruch inwestorów, chętnych do otworzenia biznesu z ich strefie. Każdy kto to zrobi, może liczyć na ulgi przy płaceniu podatku od nieruchomości lub dochodowego.

Średnim zainteresowaniem cieszy się też tworzona właśnie strefa aktywności gospodarczej w Nowym Targu.

- Kończy się okres, w którym zbieramy od przedsiębiorców specjalne ankiety na temat strefy - mówi naczelnik miejskiego wydziału gospodarki nieruchomościami Wojciech Watycha. - Pytamy w nich przedsiębiorców jakiego profilu działalność chcieliby otworzyć w naszej strefie i na jakie profity liczą z tego tytułu. Mamy kilka deklaracji. Składają je przedsiębiorcy chcący otworzyć małe zakłady produkcyjne. Naczelnik Watycha nie zdradza, co miasto zaoferuje biznesmenom, kiedy strefa zacznie działać. - To kwestia dyskusji - mówi. - Może to być ulga podatkowa lub zniżka w opłacie za dzierżawę gruntu. Teraz jednak najważniejsze, by strefa powstała i została przez nas wyposażona w drogę oraz uzbrojona w media. By tak się stało, pomysł jej powołania musi zaakceptować marszałek województwa małopolskiego. Liczymy, że pomoże nam także finansowo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Na etapie tworzenia strefy aktywności gospodarczej jest też gmina Bukowina Tatrzańska. Kilka miesięcy temu tamtejsi radni uznali, że trzeba ją utworzyć, by uporządkować turystyczną Białkę Tatrzańską. Dotychczas każdy kto chciał otworzyć w tej miejscowości np. skład opału, mógł go ulokować przy luksusowym pensjonacie. To oczywiście przeszkadzałoby gościom.

- Zdecydowaliśmy się z tego względu wyznaczyć na obrzeżach wsi miejsce, gdzie znajdą się uciążliwe dla sąsiadów zakłady - mówi urzędnicy z miejscowego Urzędu Gminy. - Prace przy formalnym wyznaczeniu strefy dalej jednak trwają. Dotąd chęć budowy składu materiałów budowlanych w jej obrębie zgłosił jeden przedsiębiorca.

Jeszcze we wrześniu zakończą się natomiast wszelkie formalności przy tworzeniu Specjalnej Strefy Ekonomicznej, będącej enklawą Krakowskiego Parku Technologicznego, na terenie wsi Maniowy w gminie Czorsztyn. Wiadomo już, że niemal całą jej powierzchnię zajmie należąca do Damiana Dziubasika firma SuperSnow, która przeniesie tu z Białki swoją fabrykę armatek śnieżnych. Jak zapewnia inwestor, do 2015 r. zainwestuje on nad Jeziorem Czorsztyńskim 20 mln zł oraz da pracę kilkunastu pracownikom.

- Liczymy, że to początek - mówi zastępca wójta Czorsztyna Rafał Jandura. - Wokół takiego zakładu powstają bowiem mniejsze zakłady pomocnicze.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj za darmo

W szpitalu zlekceważono zgwałconą pacjentkę? Prokuratura sprawdza

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wybrane dla Ciebie

Poważny wypadek w Czerwiennem. Ciężarówka zderzyła się z autem osobowym.

Poważny wypadek w Czerwiennem. Ciężarówka zderzyła się z autem osobowym.

Niecodzienny gość pojawił się na ulicach Gminy Sułkowice.  Może być niebezpieczny

Niecodzienny gość pojawił się na ulicach Gminy Sułkowice. Może być niebezpieczny

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska