Kolonizacje w widłach rzek Czarny i Biały Dunajec na południowych rubieżach państwa Polskiego, szlaku handlowym prowadzącym na Węgry, zapoczątkowali cystersi w XIII wieku. Kazimierz Wielki przejął zrujnowane przez tatarskie najazdy własności cysterskie. Połączył istniejące tu wcześniej miejscowości i wydał ponowny akt lokacyjny. Tak powstało miasto Nowy Targ. Wtedy zgodnie z prawem magdeburskim w mieście pojawił się nowy układ urbanistyczny - duży rynek w centralnym miejscu, z kościołem parafialnym.
Gród otrzymało także wiele królewskich przywilejów pozwalających na szybki rozwój - m.in. zezwolenie na doroczną organizację jarmarku 25 listopada w dniu św. Katarzyny - patronki miasta. W średniowieczu tłumne i barwne nowotarskie jarmarki odbywały się tylko raz w roku przez osiem kolejnych dni.
W 1487 roku Kazimierz Jagiellończyk nadał miastu przywilej organizowania drugiego jarmarku 25 sierpnia - w dniu św. Jakuba, oraz zezwolił na organizowanie czwartkowych targów. Król Jan Kazimierz wprowadził trzeci nowotarski jarmark w tzw. Niedzielę Białą, czyli pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Ostatni przywilej, pozwalający na organizowanie 12 jarmarków w roku, nadał król Stanisław August Poniatowski w 1772 roku, gdy miasto było już pod obcą administracją.
Tradycja organizowania jarmarków w Nowym Targu przetrwała tu do czasów współczesnych. Jarmarki obecnie popularne są wśród miejscowych, ale i sąsiadów zza południowej granicy - Słowaków. Przybywają tłumnie na nowotarski jarmark, który teraz odbywa się w każdy czwartek i sobotę.
W XVI wieku Nowy Targ uzyskał prawo składowania wielickiej soli i olkuskiego ołowiu, pobierania cła od wiezionych z Węgier towarów.
Do końca XVIII wieku nowotarski rynek posiadał drewnianą zabudowę. Nieustanie nękany był pożarami. Wielka pożoga w 1784 r. strawiła historyczną, drewnianą zabudowę rynku wraz z kościołem, dworem i ponad 380 budynkami. Ponadto nowotarski gród był najeżdżany, grabiony i niszczony przez Szwedów w 1656 r. oraz Rosjan w 1737 r. w czasie konfederacji barskiej.
Obecny murowany nowotarski ratusz pochodzi z połowy XIX wieku i jest budynkiem w stylu neoklasycystycznym, dwukondygnacyjnym. Front ratusza stanowi wieża zegarowa, która posiada przeszkloną latarnię, nakrytą hełmem z iglicą.
Zakopiańskie skocznie gotowe na Igrzyska Europejskie 2023. P...

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]