Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Targ: na Podhalu wreszcie powstanie oddział onkologii

Przemysław Bolechowski
Już w przyszłym roku nowotarski szpital planuje uruchomienie pierwszych poradni onkologicznych. Docelowo niezbędne będzie też uruchomienie oddziału chemioterapii. Niestety ilość zachorowań na szeroko rozumiane schorzenia onkologiczne na Podhalu, podobnie zresztą jak w Polsce lawinowo rośnie. Dlatego szpital chce zrobić wszystko by chorzy na leczenie nie musieli już jeździć do Krakowa czy innych dalej położonych ośrodków.

Od stycznia nowotarski szpital uruchamia dwie nowe poradnie: ginekologii i chirurgii onkologicznych. Specjaliści z obu dziedzin będą na początku przyjmować raz w tygodniu, ale dyrekcja szpitala zapewnia, że w miarę potrzeb czas przyjęć pacjentów może zostać wydłużony. – Zamierzamy dla pacjentów poszerzyć ofertę diagnostyczno-leczniczą w tym zakresie – mówi dr nauk medycznych Aleksandra Chowaniec-Sibaga wicedyrektor do spraw leczniczych nowotarskiego szpitala. – Chodzi zarówno o diagnostykę jak i ewentualnie później leczenie właśnie w tym zakresie.

Poradnie będą więc udzielać pomocy medycznej, jeśli chodzi o wczesną diagnostykę, a potem już leczenie będzie się odbywać na naszych oddziałach. Co ważne dla pacjentów – aby skorzystać z porady lekarzy specjalistów potrzebne jest skierowanie, choć wystarczy nawet od lekarza rodzinnego do którego jesteśmy zapisani. Poradnie: ginekologii i chirurgii onkologicznej czynne będą w poniedziałki od 12 do 14.30, a rejestrować można się również telefonicznie. To umożliwi umówienie się przez pacjenta na konkretny dzień i godzinę. Nowoczesna diagnostyka umożliwia wczesne wykrywanie chorób nowotworowych – podkreśla wicedyrektor Aleksandra Chowaniec-Sibaga. – I z każdym rokiem zwiększa się liczba osób, które zmagają się z chorobami onkologicznymi – w czasie mojej pracy jako lekarza blisko dwukrotnie.

Na szczęście mamy coraz lepsze metody diagnostyczne i potem ewentualnego leczenia czy operacyjnego czy chemio i radioterapii. A na naszym terenie tego typu poradni praktycznie jeszcze nie ma, najbliższe są w Krakowie. Ale to nie koniec zmian w kierunku leczenia nowotworów, już nie w Krakowie ale również na Podhalu. – Nie możemy bezczynnie przyglądać się wzrostowi zachorowalności na choroby nowotworowe – mówi Marek Wierzba dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im Jana Pawła II w Nowym Targu. – Powinniśmy przewidywać co nas czeka w najbliższych latach, a tutaj skuteczne leczenie onkologiczne to priorytet. W tej kwestii już działamy – poradnie onkologiczne zaczną działać w przyszłym roku, a my w tej kwestii będziemy oferować pacjentom znacznie więcej.

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska