Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Targ. Nowe laboratorium badające COVID-19 zostało oficjalnie otwarte

Przemek Bolechowski
Przemek Bolechowski
Urządzenie do tzw. badań molekularnych pomoże w szybkiej diagnostyce pacjentów podejrzewanych o zakażenie wirusem SARS-COV2. Nowoczesna aparatura jest już zamontowana i działa w Zakładzie Mikrobiologii w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Sprzęt umożliwia wykonanie testu i otrzymanie wyniku praktycznie w ciągu kilku godzin co wcześniej praktycznie było niemożliwe.

FLESZ - Nie ma szczepionek i terminów

Doposażenie nowotarskiego laboratorium będzie miało dalekosiężne skutki i pomoże nie tylko w diagnostyce zakażenia koronawirusem.

- Takie wyposażenie umożliwi nam w przyszłości wykonywanie badań w rozszerzonej perspektywie – podkreśla Anna Ślemp-Migiel, kierownik Zakładu Mikrobiologii. – Urządzenie Elite in Genius będziemy mogli wykorzystać do diagnostyki innych chorób zakaźnych takich jak gruźlica, zakażenie krwi, dróg płciowo-moczowych czy też zakażenie opon mózgowo-rdzeniowych. Wachlarz możliwości mamy naprawdę szeroki i chcemy to jak najlepiej wykorzystać. Obecnie, jeśli chodzi o testy RT-PCR to badania zbieramy i wykonujemy dwa razy w ciągu dnia - pierwsza tura idzie o godzinie 11, druga o 17, a najpóźniejsze wyniki wychodzą od nas koło północy. Wszystko odbywa się w przeciągu jednej doby.

W ten sposób szpital uniknie 2-3-dniowego okresu oczekiwania na przesłanie wyników badań z pośrednich. Czas diagnostyki, jeśli chodzi o COVID19 jest, jak podkreślaj eksperci niezwykle ważny, jeśli chodzi o walkę z tę chorobą. Również w ten sposób znacząco skraca się czas oczekiwania pacjentów na planowe przyjęcie do szpitala i np. zabieg operacyjny.

- Doposażenie i rozbudowa naszego laboratorium to dobra wiadomość dla naszych pacjentów – nie ma wątpliwości Marek Wierzba, dyrektor szpitala. -Obecnie odnotowujemy różne cele diagnozowania się pod kątem Covid-19. Obok pacjentów podejrzewających zakażenie mamy osoby, które potrzebują stosownego dokumentu potwierdzającego ich stan zdrowia, a nasze laboratorium daje im możliwość uzyskania takiego wyniku, wiarygodnie zautoryzowanego w przeciągu kilku godzin. Ponadto z takiego stanu rzeczy na pewno cieszy się kadra medyczna naszego szpitala, ale także pracownicy szpitali okolicznych, dla których w przyszłości możemy być realnym wsparciem i odciążeniem.

Zakup ultranowoczesnego aparatu był możliwy dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, który przekazał szpitalowi ok. pół miliona złotych.

– Walkę z koronawirusem prowadzą wszystkie placówki medyczne, również te regionalne - podkreśla Edward Siarka, wiceminister w Ministerstwie Środowiska. – Podhale to region wyjątkowy. Tutaj bowiem leczymy nie tylko stałych mieszkańców, ale turystów i narciarzy. Oczywiście teraz w czasie lockdownu ich nie ma, ale wierzę, że lada moment znów goście pojawią się pod Tatrami. A nasze placówki medyczne muszą zapewnić im maksimum bezpieczeństwa. Stąd i nasza ścisła współpraca ze szpitalem nowotarskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska