WIDEO: Krótki wywiad
- Ta data jest bardzo ważna - mówi nadleśniczy Roman Latoń z Nadleśnictwa Nowy Targ Lasów Państwowych. - Dzień później czyli 1 marca rozpocznie się w Polsce okres lęgowy ptaków. W jego trakcie nie można wycinać drzew bo mogą się na nich znajdować gniazda w których będą składane jaja. Patrząc jednak na tępo prowadzonych w Borze Kombinackim prac to jestem spokojny, że do tego czasu wycinka się zakończy.
DK47. Budowa zakopianki Rdzawka - Nowy Targ [MAPA, WIZUALIZACJE]
Obecnie w lesie pracują bowiem dwie firmy wynajęte przez nadleśnictwo. Pierwsza z nich wchodzi w las przecinką od ulicy Ludźmierskiej. Druga wycina drzewa od przysiółka przy ulicy Składowej skąd prace idą równolegle w kierunku wschodnim (obecna zakopianka) jak i zachodnim (tak by spotkać się z drugą ekipą). Drzewa sukcesywnie wywożone na teren składowisk Nadleśnictwa skąd będą w późniejszym okresie sprzedawane poprzez przetargi.
W trakcie wycinki, jak szacują leśnicy, zostanie pozyskanych ok. 3 tysięcy kubików grubego drzewa. Do wycięcia przeznaczono bowiem blisko 13 hektarów lasu. - Drobniejsze drewno jak gałęzie mogę sobie zabrać do spalenia okoliczni mieszkańcy - mówi Latoń. - Z kolei najdrobniejsze pozostałości nie będą zbierane bo to one utwardzą grunt na tyle, że w momencie gdy wjadą na niego ciężkie maszyny wyrywające pniaki z korzeniami to lepiej będzie im się po takim igliwiu jeździć.
Jak mówi leśniczy o ile na początku nowotarskiemu nadleśnictwu nie podobał się pomysł przeprowadzenia nowej zakopianki właśnie przez ten las to ostatecznie okazało się, że nie ma możliwości by szosę poprowadzić w innym miejscu.
– Walczyliśmy o to, żeby nowa „zakopianka” nie przecinała całkowicie środkowej części Boru, tylko pobiegła bardziej z boku i dlatego w tej chwili jest bardziej przytulona do miasta – mówi mężczyzna – Walka była bardzo trudna. Sugerowaliśmy, że można całkowicie ominąć Bór. Tutaj mamy bardzo ważne z punktu widzenia hodowli genetycznej drzewostany sosny podhalańskiej, w pierwszym stopniu ochronności. Nie pozwoliliśmy więc, by „zakopianka” te piękne fragmenty przecinała, bo całkiem by je zniszczyła.
Pracownicy Lasów Państwowych zapewniają też, że po budowie zakopianki dalej będzie można korzystać z niezwykle popularnych ścieżek rowerowych prowadzących przez ten teren. W jednym miejscu ścieżka ta będzie prowadziła pod szosą tunelem W innym przejazd będzie możliwy pod estakadą. pod tą ostatnią będą mogły tez przechodzić dzikie zwierzęta migrujące od strony Tatr do koryta rzeki Dunajec.
Zakopianka Rdzawka-Nowy Targ. Podpisali umowę na budowę drog...
Sama budowa zakopianki do Nowego Targu ruszy prawdopodobnie w czerwcu. Wojewoda małopolski czeka na ostatnie dokumenty od projektanta i po nic wyda zgodę na budowę. Tą będzie prowadzić firma Intercor z Zawiercia, która za całe zlecenie zarobi 880 milionów złotych. Pierwsi kierowcy nowym odcinkiem pojadą późną jesienią 2023 roku.
