Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Targ. Szpital otwiera drugi oddział covidowy. Zawiesza także wszystkie przyjęcia planowe

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Podhalański Specjalistyczny Szpital w Nowym Targu
Podhalański Specjalistyczny Szpital w Nowym Targu Szpital Nowy Targ
Nowotarski szpital tworzy drugi oddział covidowy. Dodatkowo odwołuje wszystkie planowe zabiegi. Przyjmowani będą pacjenci jedyni ze szpitalnego oddziału ratunkowego – w trybie pilnym. To efekt rosnącej liczny zachorowań na covid-19.

Dotychczas w nowotarskiej lecznicy dla chorych na covid-19 przeznaczonych było 40 łóżek. Oddział ten został otwarty zaledwie przed tygodniem. - Oddział został zapełniony niemal od razu. Obecnie liczba łóżek zwiększona została do 40. Pacjenci z ciężkim przebiegiem choroby, to w większości osoby niezaszczepione – informował kilka dni temu szpital.

Sytuacja jednak zmienia się dynamicznie. Zapadła właśnie decyzja, że nowotarska lecznica od poniedziałku 22 listopad uruchomi drugi oddział covidowy.

- W związku z lawinowym wzrostem ilości zachorowań i wzrostem pacjentów wymagających hospitalizacji podjęliśmy decyzję o przeznaczeniu kolejnej przestrzeni na organizację drugiego oddziału covidowego. Uruchomionych zostanie kolejnych 40 łóżek do tzw. terapii tlenowej i dodatkowe cztery łóżka respiratorowe – mówi Marek Wierzba, dyrektor Podhalańskiego Specjalistycznego Szpitala w Nowym Targu. W szpitalu będzie w sumie 86 łóżek covidowych.

Nowy oddział zajmie miejsce oddziału chirurgii. - Zespół lekarski, część personelu pielęgniarskiego oraz ci pacjenci, którzy nie będą mogli być wypisani i przeniesieni do innych ośrodków, będą przeniesieni w inne miejsce naszego szpitala – zapowiada Marek Wierzba.

Oddział chirurgii w ograniczonym składzie będzie funkcjonował razem z oddziałem ortopedii, który również ulegnie ograniczeniu jeżeli chodzi o ilość personelu.

- W związku ze zmianami wstrzymujemy wszystkie przyjęcia planowe. Pacjenci będą przyjmowani tylko ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, w tzw. trybie ostrym. To pacjenci, którzy wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej – mówi dyrektor.

Wstrzymane zostały także wszystkie odwiedziny. Jedynie w sytuacjach nadzwyczajnych będzie taka możliwość – ale dopiero po konsultacji z lekarzem dyżurnym, lub ordynatorem i za ich zgodą.

- To niestety jest skutek obecnej sytuacji. Decyzją wojewody małopolskiego do takich działań jesteśmy zobowiązani i musimy się do tego dostosować – mówi Marek Wierzba.

I dodaje, że w ostatnich dniach wśród pacjentów badanych pod kątek covid-19 w laboratorium szpitalnym, ok. 30-40 proc. to pacjenci z dodatnim wynikiem. Punkt wymazowy w szpitalu średnio dziennie bada ok. 130 osób.

- Oczywiście nie wszyscy z nich wymagają hospitalizacji. Na szczęście większość z tych pacjentów z wynikiem dodatnim może leczyć się w warunkach domowych. Tych jednak, którzy wymagają hospitalizacji jest i tak dużo. Tymczasem miejsc covidowych także w sąsiednich szpitalach brakuje – mówi Marek Wierzba.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska