Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O czym młodzi reżyserzy chcą teraz mówić widzom?

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Wikipedia
Uczestnicy Forum Młodej Reżyserii, które po raz ósmy zorganizowała krakowska Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie, przyglądali się spektaklom przygotowanym przez studentów reżyserii z całej Polski.

Podczas przeglądu nie zabrakło ani bajki dla dzieci i dorosłych, ani nowatorskich w formie inscenizacji, ani spektakli opartych na klasyce literatury.

- Widzieliśmy spektakle, które były bardziej instalacjami niż przedstawieniami teatralnymi - zwraca uwagę Dorota Segda, rektor AST. Na przykład w spektaklu „Syrenarium” w reżyserii Katarzyny Minkowskiej aktorzy zeszli ze sceny, by prowadzić widzów korytarzami szkoły teatralnej.

Natomiast Beata Guczalska, prorektor AST w Krakowie, zauważa, że podczas Forum widoczne były dwa główne tematy. Pierwszy to kobiety. - Kilka spektakli stricte kobiecych, które wyreżyserowały kobiety, również kobiety pisały scenariusz czy dramaturgię i grały na scenie. To spektakle próbujące uchwycić stanowisko kobiet - mówi. Chodzi m.in. o „Dziwaczki” w reżyserii Nataszy Sołtanowicz, „Bajkę o dorastaniu” Ewy Mikuły czy „Zakonnice odchodzą po cichu” Darii Wiktorii Kopiec.

Drugim wątkiem była kwestia najnowszych technologii. - Spektakle mówiły o relacji człowieka z techniką, z formami zapisu kamer, które podglądają nas, i z którymi wchodzimy w dialog. W tym sensie dla młodych twórców jest to wyzwanie - grają, pytając o przyszłość, o to, jak te obiekty mogą wpływać na naszą psychikę - tłumaczy Beata Guczalska. Nie zabrakło także spektakli zaangażowanych. - Oglądaliśmy „Kordiana”, który był formą wypowiedzenia własnego zdania na temat naszego dziedzictwa kulturowego - komentuje Guczalska i dodaje, że widać także zwrot w stronę spektakli, które bazują na pracy z aktorem, przyglądając się wnętrzu człowieka.

I właśnie nagrodzony podczas FMR „Zamek” w reżyserii Franciszka Szumińskiego mówi o ludzkich barierach, ograniczeniach, a także kosztach, jakie ponosimy, przekraczając je.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Koniec z plastikiem - za 3 lata będzie nielegalny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska