Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Upamiętnienie 80. rocznicy deportacji Romów do KL Auschwitz
26 luty 1943 r. gdy przyjechał pierwszy transport z Niemiec z mężczyznami, kobietami i dziećmi, wyładowano ich na Judenrampe w Birkenau (dziś Miejsce Pamięci ul. Piwniczna w Brzezince). Po dotarciu pieszo do obozu Birkenau zostali umieszczeni w jeszcze nie wykończonym odcinku obozu BIIe, który otrzymał nazwę Zigeunerlager.
Upamiętnienie odbyło się pod pomnikiem Roma i Sinti w Birkenau, oraz na Judenrampe – w miejscu historycznym - Miejscu Pamięci, do którego w latach 1942-1944 trafiło większość transportów deportacyjnych z całej ówczesnej Europy. Niemcy przywieźli tu ponad pół miliona ludzi.
- I właśnie w tym miejscu, wszyscy od razu, po wyładunku byli poddawani selekcji, na tych jeszcze przydatnych na potrzeby niemieckich obozowych władz SS i na tych, którzy mieli być od razu po dojściu do Birkenau zgładzeni w komorach gazowych -przypomina Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.
Poprzez złożenie symbolicznych wiązanek, zapalenia zniczy, w ciszy i skupieniu oddano hołd Romskim ofiarom byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau oraz jego podobozów. Minutą ciszy uczczono także, wszystkie ofiary KL Auschwitz-Birkenau.
Z informacji Muzeum Auschwitz-Birkenau wynika, że od 26 lutego 1943 roku deportowano masowo do KL Auschwitz-Birkenau Romów i Sinti z Niemiec, Austrii, Czechosłowacji, Polski, Francji, Holandii, Belgii, Węgier, Jugosławii, Związku Radzieckiego, Norwegii, Hiszpanii. Większość spośród około 23 tys. przywiezionych do obozu Sinti i Romów zginęła wskutek głodu, chorób, nieludzkiego traktowania i złych warunków. Pozostali zginęli w komorach gazowych Birkenau.
Hołd pomordowanym oddali: Stowarzyszenie Romów w Polsce, wśród nich Roman Kwiatkowski, Władysław Kwiatkowski wraz z delegacją, zastępca wójta gminy Oświęcim Halina Musiał, sołtys Brzezinki Andrzej Ryszka, Michele Andreola wraz z przedstawicielami stowarzyszenia Treno Della Memoria i byłym Ministrem Kultury Włoch Panem Massimo Bray oraz Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięć Auschwitz-Birkenau.
Organizatorami uroczystości byli: Stowarzyszenie Romów w Polsce wraz z Fundacją Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Wyjątkowy bal w Oświęcimiu. Hojnie otworzyły się serca i portfele
- Cenne znaleziska w Oświęcimiu. Ślady po żydowskiej przeszłości miasta
- Budowa drogi S1 na węzłach Brzeszcze, Oświęcim i Wola. Zima nie przeszkadza. Zdjęcia
- Z okazji Dnia Kota przygarnij zwierzaka ze schroniska
- Nasi zmarli z Oświęcimia w pierwszej połowie lutego 2023
- Powstała książka o "Dzikim" popularnym muzyku z Oświęcimia
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
