Na wieżę w ramach ścieżki w koronach drzew zabrakło pieniędzy, teraz wracają do tego pomysłu
Pierwotne plany budowy ciężkowickiej ścieżki w koronach drzew zakładały wykonanie nie tylko podniebnego chodnika, ale – podobnie jak to stało się w Krynicy – również budowę wieży widokowej. Niestety, w związku ze wzrostem kosztów i ogromnymi problemami ze znalezieniem wykonawcy, który podjąłby się realizacji zadania w zaplanowanym budżecie, projekt trzeba było „odchudzić” między innymi właśnie kosztem wieży.
Gmina jednak nie zrezygnowała z tego pomysłu, a dodatkowo zdopingowały ją głosy niektórych gości, którzy po przejściu ścieżki byli nieco rozczarowani tym, że trasa nie zaoferowała im ona takich widoków, na jakie liczyli.
- Wybraliśmy pod wieżę atrakcyjne miejsce, które gwarantuje, że widoki z niej będą wyjątkowe – na wszystkie strony świata. Wprawdzie nie będzie się bezpośrednio łączyć ze ścieżką, ale będzie blisko wejścia na nią i tym samym uzupełni ofertę tego miejsca – mówi Stanisław Kuropatwa, burmistrz Ciężkowic.
Tarasy widokowe, szklana winda oraz zjeżdżalnie
Planowana wieża ma być wykonana z konstrukcji żelbetowej, ale posiadać będzie wykończenia z drewna. Najwyższy taras widokowy znajdować ma się 25 metrów nad ziemią, ale sama wieża ma być nawet nieco wyższa. Ewenementem będzie to, że w środku znajdować się ma przeszklona winda, którą można będzie wyjechać na samą górę.
- Bardzo zależy nam na tym, aby był to obiekt bez barier architektonicznych, by mogły korzystać z niego również osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózku, mające problemy z chodzeniem – wyjaśnia Dariusz Zięcina, kierownik referatu Rozwoju Gospodarczego i Inwestycji w UG Ciężkowice.
Z wieży można będzie podziwiać nie tylko panoramy Pogórza, ale także Beskidy i szczyty Tatr.
Nowa atrakcja Ciężkowic ma jednak nie tylko przyciągać turystów spragnionych pięknych widoków, a także oferować dodatkowe atrakcje. Jedną z nich mają być dwie zjeżdżalnie, dzięki którym można będzie zjechać na dół z poziomu trzeciego-czwartego piętra.
Czy zgłoszą się wykonawcy?
Teren wokół wieży ma zostać dodatkowo uporządkowany, pojawić się mają na nim ławki i elementy małej architektury, a docelowo także plac zabaw dla najmłodszych.
- Ogłoszony przetarg wyłonić ma wykonawcę w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Mamy przygotowaną koncepcję i zarezerwowane środki – ponad 1,5 miliona złotych z Polskiego Ładu. Jest szansa na to, że wieża powstanie jeszcze w tym roku – mówi Stanisław Kuropatwa.
Otwarcie ofert nastąpić ma 9 kwietnia. Wtedy okaże się, czy są chętni i za jaką kwotę są gotowi podjąć się realizacji tej inwestycji.
Sama ścieżka w koronach drzew jest czynna cały czas. Przyciągała turystów również zimą, zwłaszcza w weekendy. Dotąd odwiedziło ją ponad 50 tysięcy osób. Powstały przy niej parkingi, a najbliższym czasie wyremontowana ma zostać droga dojazdowa do atrakcji.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tak wyglądał Tarnów w czasach naszego dzieciństwa. Sentymentalny powrót w lata 90-te
- Świąteczne balowanie w Alfie było wyśmienite. Tłumy imprezowiczów na parkiecie!
- To już nie ruiny, a prawdziwa zamkowa wieża. Region zyskał piękną atrakcję
- CenterMed świętował swoje urodziny w Centrum Sztuki Mościce na rockowo
- Miasto ma pomysł na wykorzystanie ruin przy Wielkich Schodach. To miejsce wstydu!
Otwarcie ścieżki w koronach drzew w Ciężkowicach
