https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obóz Płaszów: wiata straszy nad grobem żydowskiej bohaterki

Anna Agaciak
Blaszana wiata nad repliką macewy Sary Schenirer powstała bez zgody gospodarzy terenu
Blaszana wiata nad repliką macewy Sary Schenirer powstała bez zgody gospodarzy terenu Andrzej Banaś
Obok ruin żydowskiego domu pogrzebowego przy ul. Jerozolimskiej, na terenie dawnego obozu Płaszów wybrukowano ścieżkę i nad nagrobkiem Sary Schenirer ustawiono blaszaną wiatę. Konstrukcja budzi skrajne emocje wśród mieszkańców Podgórza i zwiedzających. Urzędnicy zapewniają, że nikt nie zgłaszał im zamiaru budowy ścieżki, ani wiaty.

Polecamy: Sprawdź, jak głosował twój powiat i gmina w wyborach 2011

Sara Schenirer, założyła w 1917 roku pierwszą szkołę religijną dla dziewcząt w Krakowie. Została pochowana na cmentarzu Abrahama (zburzonym przez Niemców podczas budowania obozu Płaszów).
Schenirer zrewolucjonizowała system kształcenia żydowskich dziewcząt. Była czczona jak cadycy czy też chrześcijańscy święci.

W 2003 r. dyrekcja Fundacji Centrum Edukacji Kulturowej i Ekologicznej w miejscu byłego cmentarza postawiła replikę macewy Sary Schenirer, która znajdowała się niegdyś na jednym z grobów. Nie zadaszyła jej jednak.

- Kto pozwolił na takie szkaradztwo na terenie miejsca pamięci? - dziwi się Beata Kapica, która przyjechała zobaczyć obóz aż z Australii. - Tu był cmentarz żydowski, więc pewnie rodzina postanowiła zadaszyć nagrobek - zastanawia się Józef Krawczyk, spacerujący po zarośniętym chaszczami terenie.
Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, która jest właścicielem tej części obozu, zapewnia, że o budowie nic nie wiedział.

- Tutaj obowiązuje plan zagospodarowania, to obszar miejsca pamięci - zauważa Kinga Sadowska, z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa. - Nie można samowolnie stawiać żadnych konstrukcji. Wydział architektury nie otrzymał żadnego zgłoszenia zamiaru budowania wiaty. Ten teren ma być w przyszłości zagospodarowany. Na realizację czeka praca konkursowa porządkująca obszar obozu.

Grażyna Fijałkowska, radna miejska zajmująca się m. in. sprawami Podgórza, jest zaskoczona informacjami o wiacie. - Sprawdzę, o co tu chodzi i jeśli nie było zgody na budowę, wystąpię do miasta o rozbiórkę konstrukcji.

Najnowsze wyniki wyborów 2011: PO i PiS

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Trudno to sobie wyobrazić, ale projekt, który czeka na realizacje jest jeszcze gorszy niż ten koszmarny daszek. Kto się chce założyć, że daszek tam zostanie dokąd się ze starosci nie zawali?
q
qwerty
Po co toczyć pianę z powodu głupiego daszku nad grobem. Jak się komuś nie podoba to niech zrobi ładniejszy.
r
reksiu
Trzeba odzyskać tereny poniemieckie.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska