Osiedle przy Wielickiej
Mieszkańcy osiedla zapewne nie narzekają, są dobrze skomunikowani z resztą Krakowa ulicą Wielicką, a po drugiej stronie mają mnóstwo zieleni. To 177 mieszkań, w kilku blokach, które wbiły się w teren zielony. Co też zachwala sam deweloper:
"W znanej i malowniczej dzielnicy Podgórze powstała dwuetapowa inwestycja Wielicka Garden. Osiedle zlokalizowane w pobliżu ulic Wielickiej i Jerozolimskiej, gwarantuje nie tylko łatwy i szybki dojazd do centrum Krakowa, ale również na okoliczne tereny zielone. Niecały kilometr od inwestycji znajduje się Kopiec Kraka, który otoczony jest licznymi ścieżkami spacerowymi oraz rowerowymi. Tuż obok natrafić można na ruiny kopalni wapienia – Kamieniołom Libana, miejsce o bogatej historii za czasów II wojny światowej. Kilka minut jazdy samochodem dzieli Wielicką Garden od popularnego krakowskiego zalewu – Bagry."
Osiedle mogło się zatrzymać na pierwszy etapie, bliżej Wielickiej, ale jakoś się powiększyło...
Muzeum KL Plaszow
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942−1945) (w organizacji) rozpoczęło działalność 1 stycznia 2021 r. na podstawie uchwały Rady Miasta Krakowa.
Muzeum KL Plaszow powstało, by objąć opieką teren po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Plaszow, funkcjonującym w latach 1942–1945. Ocenia się, że przeszło przez niego ok. 35 tys. więźniów: Żydów, Polaków i osób innych narodowości. W obozie zostało zamordowanych 5–6 tys. ludzi.
Zadaniem Muzeum KL Plaszow jest praca badawcza i edukacyjna na rzecz pamięci o historii KL Plaszow i o jego ofiarach. Pod opieką instytucji znajduje się teren poobozowy, wpisany do rejestru zabytków, oraz historyczny budynek – Szary Dom. W bezpośrednim sąsiedztwie terenu poobozowego powstanie budynek Memoriału. Zarówno w Szarym Domu, jak i w Memoriale znajdzie się wystawa stała o obozie.
Zakończenie budowy Muzeum KL Plaszow planowane jest na koniec 2025 r.
Kamieniołom Libana
W kamieniołomie Libana wapienie wydobywano już od XIV wieku. Najstarsza część tego kamieniołomu to łom „Za Torem”. Przy wejściu do niego znajduje się niewielki budynek z napisem „Szczęść Boże".
Nazwa kamieniołomu pochodzi od żydowskiego przedsiębiorcy o nazwisku Bernard Liban. Jego firma produkowała kamień łamany fundamentowy i brukowy oraz wapno budowlane i nawozowe. Pod koniec XIX wieku jako firma „Kamieniołomy i wapienniki Libana i Ehrenpreisa” była największą w tej branży firmą w Krakowie. W latach 1928–1941 działała pod nazwą „Krakowskie Wapienniki i Kamieniołomy SA w Krakowie”. W październiku 1942 r. przejęli ją okupanci niemieccy i założyli Obóz Karny Służby Budowlanej, znany pod potoczną nazwą Liban, a więźniowie tego obozu pracowali w kamieniołomie. Jedna z więźniarek pisze: Mrozy były ostre, wiatr dął i ścinał nam skórę na policzkach. 70 kobiet więźniarek ze mną na czele ciągło pięć lorek pełnych kamieni zamiast maszyny parowej. Droga pod górę 4 km.
Kamieniołom funkcjonował również po II wojnie światowej. Ostatecznie zamknięto go w 1986 r.
Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?
