Okolice Bonarki w Krakowie
Traktowany przez mieszkańców jako miejsce wiecznych korków od Matecznego przez Kamieńskiego po Wielicką. Teren poprzemysłowy, zastawiony galerią handlową i blokami, ale gdy popatrzymy szerzej ten obszar Krakowa jest stosunkowo jeszcze nie tak bardzo zabetonowany. Mamy tu las Bonarka, mało popularny, ale jest. Dwa jeziorka przy ulicy Puszkarskiej, jedno bardziej dzikie, a drugie mniej. Przy Kamieńskiego mamy duży ogród działkowy, a podobny, a nawet dwa połączone, przy ul. Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Ostatnio powstał tu też Dino World - atrakcja dla dzieciaków, gdzie ustawiono wiele makiet dinozaurów. Trzeba też przyznać, że powstało tu sporo nowego układu drogowego, no i jest stacja kolejowa.
Między Puszkarską a Walerego Sławka mamy duże osiedle, ale nie budowane blok w blok, ale z dużą dozą zieleni i placem zabaw. Oczywiście potężny kawał terenu zajmuje tu zajezdnia autobusowa Wola Duchacka, ale komuniikacja miejska - rzecz ważna. Po drugiej stronie Kamieńskiego mamy jeszcze rezerwat przyrody Bonarka i oczywiście zielony teren byłego niemieckiego obozu KL Plaszow, gdzie powstało/powstaje muzeum, teren został ostatnio zrewitalizowany, choć było sporo z tym kontrowersji i protestów okolicznych mieszkańców. A stąd Swoszowicką można dotrzeć do zielonego kamieniołomu Libana i w rejon kopca Krakusa.
Zatem trzeba przyznać, że na razie Centrum Handlowe Bonarka naprawdę położone jest w otoczeniu zieleni. W przeciwieństwie do takich inwestycji jak Galeria Krakowska, Galeria Kazimierz, Galeria Bronowice czy Serenada. Ale nie oszukujmy się. Wiadomo, tere KL Plaszow będzie długo chroniony i nic tam nie powstanie, ale ciężko uwierzyć, że zabudowa wokół Bonarki po drugiej stronie nie będzie postępować.
A przy okazji...
Wielka zbiórka tekstyliów w BONARCE na rzecz Stowarzyszenia SIEMACHA
W Polsce aż 2,5 mln ton wszystkich odpadów stanowią odpady tekstylne. Chociaż połowa z nich nadaje się do odzysku, to tak się nie dzieje. W tym celu CH Bonarka we współpracy z Game4Planet organizuje zbiórkę „DOBRE RZECZY”. Celem akcji jest edukacja ekologiczna - traktowania tekstyliów jako cennych surowców, które mogą otrzymać drugie życie, pozostając w obiegu lub posłużyć jako składnik materiałów kompozytowych. Inicjatywa ma także wymiar społeczny - wsparcie SIEMACHA Spot Bonarka w Krakowie.
Akcja „Dobre Rzeczy – Podziel się i pomagaj!”, odbędzie się 24 sierpnia, w sobotę, w Centrum Handlowym Bonarka we współpracy z Game4Planet.
DOBRE RZECZY, czyli co i jak będzie zbierane?
Akcja „Dobre Rzeczy” będzie polegała na zbiórce odzieży używanej i innych tekstyliów do pojemników, które zostaną ustawione na dedykowanym stoisku w godz. 10.00-19.00.
W ramach akcji będą przyjmowane następujące tekstylia:
- elementy garderoby damskiej, męskiej i dziecięcej, w tym nieużywana bielizna osobista oraz skarpetki;
- odzież sportowa;
- kurtki i płaszcze;
- buty parowane;
- akcesoria garderoby: torebki, plecaki, torby, paski, czapki, szale, apaszki itp.;
- zabawki miękkie i pluszaki;
- poduszki, poduszki dekoracyjne, kołdry, śpiwory, koce, narzuty, kapy, dywaniki łazienkowe, moskitiery, ochraniacze do łóżeczka dziecięcego, małe dywany, chodniki, zasłony ciężkie, maty, obrusy ogrodowe, poduchy na meble ogrodowe, ubranka dla psów, torby podróżne, duże plecaki turystyczne, plecaki ze stelażem.
Za udział w inicjatywie przewidziano nagrody.
Inicjatywa ma także wymiar społeczny. Za każdy kilogram oddanej odzieży na rzecz SIEMACHA Spot Bonarka w Krakowie trafi 1 zł.
Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?
