https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum KL Plaszow w Krakowie ma już oficjalny adres. Co na budowie?

Małgorzata Mrowiec
Postępują prace przy wznoszeniu Memoriału - głównego budynku Muzeum KL Plaszow w Krakowie. Jak ponadto poinformowali w czwartek jego przedstawiciele, Memoriał właśnie oficjalnie uzyskał adres: będzie się mieścił przy ul. Henryka Kamieńskiego 26.

Przypomnijmy, że 1 lipca br. nastąpiło oficjalne przekazanie terenu pod budowę Memoriału wykonawcy - firmie Texom Sp. z o.o. Tym samym rozpoczęły się prace, których efektem będzie budynek Muzeum KL Plaszow. To tutaj w przyszłości znajdzie się wystawa stała, w tym miejscu będzie też infrastruktura zapewniająca funkcjonowanie miejsca pamięci (parking, informacja, kasa, toalety).

Teren budowy obejmuje działkę między ul. Swoszowicką a ul. Kamieńskiego. Znajduje się ona - jak zaznacza Muzeum - poza historycznym obszarem KL Plaszow i nie jest wpisana do rejestru zabytków. Obecnie teren jest ogrodzony dla bezpieczeństwa przechodniów.

We wrześniu zakończono wykop pod fundamenty budynku Memoriału. W pierwszej połowie października została wylana płyta fundamentowa.

"Obecnie trwają prace nad murami oporowymi oraz zbrojeniem i wylewaniem ścian budynku. Jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, do końca 2024 r. planowane jest wykonanie pełnej bryły budynku" - informuje muzeum w publikowanych aktualnościach z budowy.

Muzeum KL Plaszow, które rozpoczęło działalność w styczniu 2021 roku, jest instytucją kultury miasta Krakowa, współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum powstało, by objąć opieką teren po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Plaszow, funkcjonującym w latach 1942-1945. Ocenia się, że przeszło przez niego ok. 35 tys. więźniów: Żydów, Polaków i osób innych narodowości. W obozie zostało zamordowanych 5-6 tys. ludzi.

Zadaniem Muzeum - Miejsca Pamięci KL Plaszow jest stanie na straży pamięci o ofiarach obozu, szeroka edukacja na temat ich losów i ochrona obszaru miejsca pamięci. Pierwszy etap budowy tego muzeum stanowiło zagospodarowanie terenu po byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Plaszow. Oznaczone zostały granice dwóch cmentarzy żydowskich, uczytelniono historyczne drogi obozowe, plac apelowy otoczony został nową, wyraźniejszą żwirową opaską. Pojawiły się tzw. okna archeologiczne, ale też m.in. schody terenowe, które ułatwiają dostęp do bardziej stromo położonych części upamiętnienia. Od marca 2024 r. na terenie miejsca pamięci KL Plaszow znajduje się nowa wystawa plenerowa "KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez". Przejście trasą zwiedzania wytyczoną przez ekspozycję trwa około godziny.

"Cały teren poobozowy i pozostające na nim historyczne relikty są pomostem łączącym wydarzenia z przeszłości i pamięć o nich z teraźniejszością i refleksją na temat współczesności" - opisuje Muzeum.

Kolejne etapy tworzenia muzeum to trwająca już realizacja głównego budynku muzeum - Memoriału, a także modernizacja historycznego budynku Szarego Domu, gdzie na parterze i w piwnicach powstanie wystawa stała, a na piętrze znajdą się pomieszczenia edukacyjne, ogólnodostępna mediateka i miejsce kontemplacji. Zakończenie prac planowane jest na 2025 rok.

Odkryto nieznane dzieło Chopina

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska