Czytaj także:
Jeszcze hiszpańskie arcydzieła m.in. Goi, Tycjana, El Greco nie opuściły Głównego Gmachu Muzeum Narodowego, a już niebawem pojawią się tam obrazy kolejnego genialnego twórcy - Williama Turnera. Przyjadą one do Krakowa prosto z National Tate Gallery w Londynie, którą opuszczają niezwykle rzadko.
Wystawę prac prekursora impresjonizmu będziemy mogli podziwiać od października do stycznia. Ekspozycja zostanie podzielona na 5 części: ogień, woda, powietrze, ziemia i siły natury. Zwiedzający będą mogli zaobserwować, jak zmieniał się pejzaż pod pędzlem Turnera. Zobaczymy cenne akwarele i kilkanaście obrazów olejnych.
Od 15 listopada w Muzeum Narodowym znajdą się także dzieła kontrowersyjnej artystki - Katarzyny Kozyry. Wystawa zatytułowana "Casting" będzie miała charakter monograficzny. Ekspozycja będzie się składać w dużej mierze z instalacji wideo i filmów. Artystka jeszcze nie zdecydowała, jakie prace zobaczymy w Krakowie. Na pewno znajdą się wśród nich "Olimpie", "Łaźnia męska i damska" oraz "Święto Wiosny".
Za to wiemy już, że od 15 września w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka będziemy mieli okazję obejrzeć najcenniejsze książki pochodzące z biblioteki książąt Czartoryskich. Natomiast 21 październiku, w Kamienicy Szołayskich czeka nas spotkanie ze sztuką japońską, którą reprezentować będą prace Utagawy Kuniyoshi. To jeden z najznakomitszych artystów drzeworytu. który czerpał inspirację od europejskich twórców.
Z kolei Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK ma zamiar przedstawić zwiedzającym prace Anny Okrasko, stypendystki szwajcarskiej Fundacji Vordemberge-Gildewart. Dwa fikcyjne dokumenty, instalację oraz rzeźbę, które tworzą ekspozycję zatytułowaną "Sobota", artystka zrealizowała podczas studiów w Rotterdamie. Stawiają one pytanie o możliwości kształtowania przestrzeni miasta przez jego mieszkańców, w tym przez polskich imigrantów w Holandii.
Zainteresowania kolejnej artystki, której wystawę zobaczymy w MOCAK-u, oscylują na pograniczu rzeźby i mody. Ekspozycja zatytułowana "Między rzeźbą a modą", autorstwa Haliny Mrożek, składać się będzie z wybranych rzeźb uzupełnionych o fotografie z sesji zdjęciowych. Wernisaże dwóch wystaw odbędą się 6 września.
Interesująco zapowiada się również wystawa w Fabryce Emalii Oskara Schindlera. 27 października zwiedzający zgłębią tam życiorysy 12 kobiet, poznając ich losy przed i po wojnie. A wszystko to w ramach ekspozycji "Wojna to męska rzecz ...?", po której obejrzeniu z pewnością potrafimy już odpowiedzieć na zadane w tytule wystawy pytanie.
W jesiennym sezonie Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało dla zwiedzających także nowe ekspozycje. 7 września w Pałacu Krzysztofory odbędzie się wernisaż wystawy "Koszyce/Kraków na wspólnej drodze", prezentującej historię Koszyc - miasta, które stanie się Europejską Stolicą Kultury. Poznamy również dzieje Zwierzynieckiego Klubu Sportowego na wystawie "Klub z Wielkiej Łąki."
Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!