
Krakowski obwarzanek to jedna z najbardziej charakterystycznych małopolskich potraw.

Krakowskie obwarzanki Marcina Makówki
Składniki
80 g masła
100 ml mleka
100 ml wody
50 g drożdży albo ich suchy ekwiwalent
0,5 kilograma mąki
jajko
szczypta soli do ciasta
łyżka soli do wody
łyżeczka cukru
sezam, sól
Wykonanie
Do garnka wrzucić rozdrobnione drożdże, wlać ciepłą wodę i ciepłe mleko, płynne i ostudzone masło, wsypać przesianą mąkę, cukier i szczyptę soli. Wyrobić ciasto; jak za mokre, to dodać mąki, jak za mączne, to dodać mleka. Ma się nie kleić do rąk. Ciasto zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia (co najmniej 20 minut).
Następnie uformować długi, podłużny wałek (niech te wałki będą cienkie, bo ciasto urośnie podczas warzenia i pieczenia). Z dwóch wałków zapleść ciasto. Zagotować duży garnek z osoloną wodą, to właśnie w nim będzie się obwarzać (stąd nazwa) nasze ciasto. Od tego momentu to już nie jest ciasto, a obwarzanek.
Ciasto powinno pływać na wodzie 1-2 minuty. Potem należy je wyciągnąć, rozłożyć na papierze do pieczenia, posmarować roztrzepanym jajkiem i obsypać makiem, sezamem, czarnuszką (co kto lubi). I do pieca, 200 stopni (góra dół). Piec obwarzanki aż się zrumienią, około 20 minut.

Podhalańskie moskole według Agnieszki Delkowskiej
Składniki
2 kilogramy ugotowanych i przeciśniętych przez praskę ziemniaków
ok. 1/2 kg mąki pszennej
Składniki na masło ziołowo-pomidorowe
masło
1/2 pęczka pietruszki
1/2 pęczka koperku
ząbek czosnku
5 pomidorów suszonych w oleju
Wykonanie
Ziemniaki najlepiej uklepać w misce i podzielić na 4 części. Usunąć jedną (dodajemy ją do zagniatania) i w miejsce po ziemniakach wsypać tyle mąki, żeby dokładnie wyrównała się mąka z ziemniakami. Dołożyć usuniętą część i wyrobić zwarte ciasto. Uformować cienkie placuszki i smażyć na suchej patelni po 2-3 minuty z każdej strony.
Masło ziołowo-pomidorowe. Kostkę masła połączyć z drobno posiekaną pietruszką (1/2 pęczka), koperkiem (1/2 pęczka), ząbkiem czosnku przepuszczonym przez praskę i 5 pomidorami suszonymi w oleju. Wymieszać masło i podawać go na ciepłe moskole.

Krakowska, prosta zupa kminkowa Marty Góry
Składniki
3 torebki kminku
szklanka mleka ( jeśli ktoś nie toleruje mleka, to wody)
ok. 1/2 szklanki wody
wywar warzywny lub dowolny rosół
Wykonanie
Kminek wsypać do mleka z wodą (lub samą wodą) i gotować pod przykryciem na małym ogniu ok. 60 minut. Przecedzić i połączyć z wywarem. Jeśli gotujemy bez mleka, można dodać śmietanę. Jeśli na mleku, nie trzeba. Jeżeli wywar mamy tylko jarzynowy dodać łyżkę surowego masła. Można, do czystej zupy, gotowanej bez mleka, dodać zasmażkę z masła.
Ja gotuję na mleku, dodaję surowe masło. Podaję z lanym ciastem lub kluskami kładzionymi albo z samodzielnie zrobionymi malutkimi grzankami z weki. Oczywiście zypę należy dosmaczyć solą i pieprzem.