III Samorządowy Kongres Trójmorza otworzył prezydent RP Andrzej Duda.
- Jesteśmy zaledwie 100 km od granicy Polski z Ukrainą, która rok i trzy miesiące temu padła ofiarą brutalnej rosyjskiej agresji. To także dlatego dzisiaj bezpieczeństwo jest głównym tematem właściwie wszystkich naszych spotkań - mówił.
Pierwszy dzień kongresu (16 maja) poświęcony był właśnie bezpieczeństwu regionu oraz przyszłości inicjatywy Trójmorza. Projekt zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry.
- Wszędzie o bezpieczeństwie dyskutujemy. Jako, że wszyscy wybrani w demokratycznych wyborach mamy jedno, głębokie przeświadczenie, że najważniejszym celem naszego działania jest zapewnienie bezpieczeństwa, spokoju i jak największego możliwego dobrobytu naszym współobywatelom. To jest nasza - nie ma żadnych wątpliwości - najważniejsza i najbardziej oczekiwania przez tych, którzy nas wybrali, rola - zaznaczył prezydent Duda.
Do sytuacji Ukrainy nawiązał w rozmowie z “Kurierem” marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski.
– Ukraińcy są świetnymi wojownikami, którzy walczą wolność swoją i naszą. Natomiast kraje Trójmorza są skazane na pomoc Ukrainie, by ten kraj szybko wszedł do Unii Europejskiej. Tylko sąsiedzi mogą pokazać Ukrainie, co trzeba zrobić by zostać pełnoprawnym członkiem UE, a dzisiaj już chyba każdy wie, że Ukraina będzie w Unii Europejskiej – podkreślił marszałek.
Do uczestników wydarzenia list zaadresował Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Napisał w nim, że celem państw Trójmorza jest dobra współpraca infrastrukturalna, energetyczna i gospodarcza.
- Mamy te same aspiracje i marzenia. Chcemy by ziemie, które zamieszkują państwa Trójmorza były na trwale bezpieczną przestrzenią życia w godności, wolności, demokracji, zamożności i dostatku. Od kilku lat systematycznie zmierzamy w tym kierunku — ocenił prezes PiS.
Ważną rolę kongresu zauważyła też marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
- Trójmorze jest niezwykle cenną inicjatywą, która buduje wzrost znaczenia państw naszego regionu w Unii Europejskiej. Widać to coraz wyraźniej – zaakcentowała.
Podczas wydarzenia swoją działalność zainaugurowała Sieć Uniwersytetów Trójmorza. Jej celem jest m.in. zacieśnienie międzynarodowej współpracy międzyuniwersyteckiej, intensyfikowanie wymiany i rozszerzenie badań.
- Nauka i potencjał naukowy uniwersytetów krajów Trójmorza nadaje treść temu przedsięwzięciu, więc ten duch jest po naszej stronie, a bez ducha nie ma życia – mówił “Kurierowi” minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Dziś Lublin na nowo staje się stolicą wielkiego, europejskiego projektu.
Inicjatywa Trójmorza planuje wspólne działania dyplomatyczne w Afryce. Powodem tego działania jest m.in. sytuacja na Czarnym Lądzie i na Bilskim Wschodzie, gdzie widoczny jest ślad rosyjskiej propagandy.
- Rozmawiamy o wspólnych działaniach dyplomatycznych nie tylko między sobą, ale w najbliższych miesiącach podejmiemy takie działania także w Afryce - zapowiedział w rozmowie z “Kurierem” Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych i pełnomocnik rządu ds. Inicjatywy Trójmorza.
JS
- W Lublinie trwają targi "Militaria Pro ARMA". Zobacz zdjęcia
- Leśnicy świętowali w nowym nadleśnictwie
- Wiatr, woda i żagle. Za nami regaty o puchar rektora Politechniki Lubelskiej. Zdjęcia
- Straż pożarna w Lublinie dba o nasze bezpieczeństwo już od 150 lat. Zobacz zdjęcia
- Noc Muzeów 2023 w Lublinie. Zobacz zdjęcia
- IPN odnalazł szkielety ludzkie na górkach czechowskich. To jest przełom. Zdjęcia
