Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 lipca kobietom przysługuje bezpłatne znieczulenie podczas porodu

Katarzyna Kojzar
Służba zdrowia. NFZ zwiększył finansowanie porodów. Dodatkowe 400 zł przeznaczy na znieczulenie. To ma zapobiec nielegalnemu wymuszaniu pieniędzy za taki zabieg

Lekarze przyznają: to świetna wiadomość dla pacjentek. Ból porodowy wywołuje wśród większości przyszłych mam największy stres. Dlatego prawo do bezpłatnego, opłacanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia znieczulenia zewnątrzoponowego ucieszyła wszystkich zainteresowanych. Ułatwienie dla rodzących obiecywał były minister zdrowia Bartosz Arułkowicz już trzy lata temu. Wciąż jednak brakowało funduszy na wprowadzenie nowelizacji. Dopiero teraz pieniądze się znalazły.

– To świetna decyzja. Do tej pory pacjentki także miały prawo do znieczulenia, jednak nie wszystkie placówki przestrzegały tej zasady – ocenia dr Marcin Opławski, ordynator Oddziału Ginekologii w Szpitalu im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

– Koszt porodu zawsze pokrywał NFZ, jednak dodatkowe znieczulenie na życzenie pacjentki opłacał już szpital. U nas kobiety zawsze mogły skorzystać z tego za darmo, nasi anestezjolodzy są przygotowani do przeprowadzenia znieczulenia zewnątrzoponowego. Nie wszędzie tak jest, dlatego decyzja pewnie wywoła sprzeciw niektórych lekarzy – dodaje.

Podkreśla jednak, że o tym, czy u kobiety można zastosować takie znieczulenie, muszą zadecydować specjaliści. Jeśli bowiem pojawią się jakiekolwiek przeciwwskazania medyczne, mogą odmówić. To właśnie pieniądze były głównym problemem w placówkach, które (bezprawnie!) kosztem znieczulenia obciążały pacjentki. Takie zgłoszenia spływały do rzecznika praw pacjenta, dlatego niejednokrotnie występował w tej sprawie do ministra zdrowia oraz do NFZ. Dotychczas fundusz wyceniał poród na 1820 zł – teraz kwota dofinansowania wzrośnie o cenę procedury, czyli o 416zł.

– Zarządzenie zostało wprowadzone w celu poprawienia bezpieczeństwa i komfortu kobiet rodzących oraz ich dzieci, a także aby poprawić jakość usług związanych z porodem – informuje Aleksandra Kwiecień z Małopolskiego Oddziału NFZ. Dodaje, że w ostatnich latach zanotowano wzrost porodów z użyciem tego typu znieczulenia – to wpłynęło na decyzję prezesa NFZ oraz resortu zdrowia. Znieczulenie zewnątrzoponowe jest dobrze znaną i skuteczną metodą uśmierzania bólu.

Polega na wprowadzeniu cienkiego cewnika do przestrzeni zewnątrzoponowej, która znajduje się w środku kręgosłupa. Za jego pomocą podawane są leki znieczulające. Bardzo często stosuje się je właśnie u rodzących, dzięki czemu kobieta nie odczuwa bolesnych skurczów. To także przynosi przyszłej mamie ulgę, kiedy poród się przedłuża. – To całkowicie bezpieczna metoda, zarówno dla matki, jak i dla dziecka – mówi dr Opławski. Bezpłatne, zagwarantowane znieczulenie będzie możliwe do przeprowadzenia we wszystkich placówkach, które mają umowę z NFZ. W Małopolsce jest ich 32.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska