Ministerstwo obiecuje, że kierowcy jeżdżący tylko w obrębie Krakowa płacić nie będą. Krakusi obawiają się jednak, że do miasta wjadą tiry, uciekając przed poborem drogowego myta.
Płatny będzie odcinek A4 i trasa S7. Ale nie dla tych, którzy poruszają się w granicy miasta [MAPA]
Wymienione odcinki dróg znalazły się w rozporządzeniu z listą dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobierana będzie opłata elektroniczna. Płacić ją mają kierowcy samochodów o masie powyżej 3,5 tony oraz autobusy.
W zeszłym tygodniu krakowscy radni zwrócili się do ministra Cezarego Grabarczyka z propozycją utrzymania darmowego przejazdu obwodnicą Krakowa. Obawiają się, że wprowadzenie opłat spowoduje, że kierowcy będą omijać obwodnicę i wybierać bezpłatne drogi przez centrum miasta. Zwiększy to korki, negatywnie wpłynie na zanieczyszczenie powietrza i pogorszy bezpieczeństwo.
A kierowców nie ma kto przypilnować, bo rząd nie zwiększył etatów dla Inspekcji Transportu Drogowego.
Odpowiedź ministerstwa jest jednoznaczna.- Nie ma możliwości wykreślenia odcinków krakowskiej obwodnicy z wykazu odcinków dróg zawartych w rozporządzeniu - twierdzi Teresa Jakutowicz z biura informacji Ministerstwa Infrastruktury.
Zobacz także: Posłowie będą walczyć o bezpłatną obwodnicę Krakowa
O bezpłatny przejazd obwodnicami miast starały się też inne miasta m.in. Katowice i Bytom. Resort infrastruktury postanowił częściowo uwzględnić postulaty i zmodyfikował przepisy.
Za przejazd wybranymi odcinkami autostrad mają płacić tylko użytkownicy pojazdów poruszających się w ruchu tranzytowym przez miasto oraz ci rozpoczynający lub kończący podróż na wskazanych odcinkach. Jeśli ktoś wjedzie na autostradę A4 w Bieżanowie, ale zjedzie z niej przed Balicami, nie zapłaci.
Wkrótce rozpoczną się przygotowania do uruchomienia elektronicznego systemu poboru opłat. Na drogach staną bramki, które będą pobierać je dzięki urządzeniom zainstalowanym w samochodach. Kierowcy sami muszą sobie je kupić.
Płatny będzie odcinek A4 i trasa S7. Ale nie dla tych, którzy poruszają się w granicy miasta [MAPA]
- Prace związane z infrastrukturą techniczną ruszą w ciągu najbliższych 2-3 tygodni - zapowiada Maciej Szymczak z konsorcjum Kapsch, odpowiedzialnego za uruchomienie systemu viaToll na krakowskiej obwodnicy.
Kraków: jest jeszcze szansa na S7?
- Do 2 maja właściciele pojazdów muszą zarejestrować się w systemie i zakupić urządzenie viaBox - tłumaczy Marcin Hadaj, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zapewnia, że nie będzie żadnych opóźnień i do 1 lipca, kiedy rozporządzenie ministra wejdzie w życie, system zacznie działać.
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Zabił syna ciosem w klatkę piersiową!
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy