Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odbudują stare kamienice przy ul. Mickiewicza w Oświęcimiu. OTBS chce zacząć ich remont w 2021 roku [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Wizualizacja kamienicy przy ul. Mickiewicza po remoncie
Wizualizacja kamienicy przy ul. Mickiewicza po remoncie Materiały OTBS Oświęcim
Dwie kamienice przy ul. Mickiewicza 2-4 w Oświęcimiu odzyskają dawną świetność. Oświęcimskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego kończy właśnie przygotowania do remontu budynków, które mają swoją bogatą kartę w historii miasta. Prace będą odbywać się pod nadzorem konserwatorskim. Ich pełny efekt będzie można zobaczyć pod koniec 2022 roku.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kamienice przy ul. Mickiewicza mają ponad 100 lat historii

Przylegające do siebie kamienice powstały najprawdopodobniej na przełomie XIX i XX wieku. Upływający czas zrobił swoje, ale wciąż, chociażby na elewacji widać ślady dawnej świetności.

Do końca tego roku ma być gotowy projekt. Następnie chcemy uzyskać wszystkie niezbędne uzgodnienia i w połowie przyszłego roku powinny ruszyć prace. Oczywiście wszystko odbywa się pod okiem konserwatora zabytków

zaznacza Tyberiusz Kornas, prezes Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Wstępna koncepcja zakłada, że na parterze będą 2-3 lokale usługowe i dwupoziomowy gastronomiczny. Na wyższych kondygnacjach przewidzianych jest 25 mieszkań. W spółce szacują wstępnie koszt prac na 4 mln zł. Liczą na uzyskanie pożyczki z Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

To była własność rodziny Hennenbergów

Pierwsza powstała kamienica od strony ul. Stolarskiej. Charakteryzuje pruskim stylem, uwagę przyciągają nieotynkowane cegły. Z czasem dobudowana została druga, widoczna od Rynku Głównego.

Obie są wyjątkowe kamienice. W Oświęcimiu nie znajdzie się podobnych

zauważa Łukasz Szymański, kolekcjoner i miłośnik historii ziemi oświęcimskiej. - Gdy powstały, ich adres to było Mickiewicza 100 – dodaje.

Ich właścicielem był długoletni radny miejski Henoch Hennenberg, urodzony 1862 roku w Wiśniczu Nowym.

W Oświęcimiu zajmował się wyrobem wódek i likierów oraz prowadził restaurację

mówi dr Artur Szyndler z Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu

Z rodziną Hennenbergów spokrewniony był, mieszkający nieopodal przy obecnej ulicy Piastowskiej, Dawid Naftali Bochner. Bochner, zajmujący się zawodowo handlem drewnem, pełnił funkcję przewodniczącego oświęcimskiej gminy żydowskiej, prawdopodobnie w latach 1916-1929, a także był miejskim radnym. Był ponadto spokrewniony ze słynnym chrzanowskim cadykiem Szlomo Bochnerem.

Henoch Hanneberg zmarł w Oświęcimiu w 1937 roku. Po wojnie rodzina Hannebergów zaczęła poszukiwać śladów swoich przodków w mieście nad Sołą. W 1979 roku na cmentarzu żydowskim w Oświęcimiu nagrobek Henocha odnaleziony został przez jego wnuka Jacoba Hennenberga. Podjął on starania o przetransportowanie go do USA. Udało się to i w ten sposób nagrobek Henocha Henneberga umieszczony został na King Solomon Cemetery w Clifton w New Jersey obok miejsca pochówku innych członków rodziny.

Pamiątki po dawnych mieszkańcach

Mimo upływu lat, kolekcjonerowi z Oświęcimia udało się jeszcze natrafić na ślady związane z dawnymi mieszkańcami kamienic i okresem przedwojennym.

Są to przedmioty codziennego użytku, jak opakowania po pastach do butów, kilka dokumentów, legitymacja szkolna żeńskiej szkoły żydowskiej, dwa zeszyty Reginy Schoenker, z innej znanej rodziny żydowskiej w Oświęcimiu, czy dwa plakaty wyborcze z lat 20. ub. wieku

wylicza Łukasz Szymański.

Kamienice mają zostać oddane do użytku po remoncie pod koniec 2022 roku. Będą to kolejne budynki w Starym Mieście, którym OTBS przywrócił dawną świetność.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska