Odpust zupełny. Warunki uzyskania odpustu zupełnego. Co oznacza odpust zupełny? [LISTA] 25.04.21

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Lista możliwości uzyskania odpustu jest długa Adam Jankowski
Odpust zupełny to w Kościele katolickim darowanie przed Bogiem kary doczesnej (a więc przeżywanej na ziemi lub w czyśćcu) za grzechy odpuszczone już co do winy. Co jest zawsze podkreślane, nie jest on darowaniem grzechów, bo tego dostępuje się tylko przystępując do spowiedzi. Nie każdy wie, że odpust zupełny można zyskiwać codziennie, a nie tylko przy okazji określonych świąt. Długa jest też lista dzieł, czynności, z którymi związana jest ta możliwość. Pośród nich jest np. czytanie Pisma św. przynajmniej przez pół godziny czy udział w pobożnej ceremonii pierwszej Komunii Świętej. Oczywiście trzeba też spełnić podstawowe warunki uzyskania odpustu.

FLESZ - 4 mln dawek szczepionki Pfizera wkrótce trafi do Polski

Warunki uzyskania odpustu zupełnego

Odpusty można uzyskać albo dla samego siebie, albo dla dusz osób zmarłych. Natomiast nie można ich uzyskać dla innych osób wciąż żyjących na ziemi.

Aby otrzymać odpust, trzeba być ochrzczonym i nie być ekskomunikowanym.

Warunki uzyskania odpustu zupełnego to:

 • brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego
 • stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna
 • przyjęcie Komunii świętej
 • odmówienie modlitwy (np. "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Mario") w intencjach Ojca Świętego (nie jest to modlitwa w intencji samego papieża, tylko taka, która wspiera intencje Ojca Świętego, które nosi w swoim sercu; wystarczy odmówić np. Ojcze nasz i Zdrowaś Mario lub jakąkolwiek inną modlitwę w tych intencjach)
 • wykonanie czynności związanej z odpustem.

Długa lista możliwości zyskania odpustu

Istnieje długa lista tzw. dzieł odpustowych, czynności, które umożliwiają wiernym - przy spełnieniu pozostałych warunków - zyskanie odpustu zupełnego codziennie, jak i przy szczególnych okazjach. Można np. otrzymać odpust pobożnie nawiedzając kościół parafialny w święto jego tytułu lub 2 sierpnia, gdy przypada odpust Porcjunkuli. A w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła odpust otrzyma każdy, kto pobożnie używa przedmiotu religijnego (krzyża, różańca, szkaplerza, medalika) poświęconego
przez papieża lub biskupa i w tym dniu odmówi Wyznanie Wiary.

Jednym z dzieł odpustowych jest adoracja Najświętszego Sakramentu trwająca przynajmniej pół godziny.

- W Archidiecezji Krakowskiej szczególnie o tym przypominamy, bo mamy bardzo dużo kościołów ze stałą, wieczystą adoracją Najświętszego Sakramentu. Trwa ona np. w Łagiewnikach czy choćby w kościele Mariackim - przypomina ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik krakowskiej kurii.

Nadzwyczajne okazje - specjalne odpusty

Specjalne odpusty można otrzymać z okazji trwającego obecnie Roku Jubileuszowego na cześć Świętego Józefa, zarządzonego przez papieża Franciszka dla godnego uczczenia 150. rocznicy dnia, w którym św. Józef został ogłoszony patronem Kościoła katolickiego. I tak, poza zwykłymi warunkami (spowiedź, komunia św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego), które wierny musi spełnić:

 • odpust zupełny zostaje udzielony tym, którzy przez przynajmniej 30 minut podejmą medytację nad modlitwą Ojcze Nasz lub wezmą udział w rekolekcjach lub jednodniowym dniu skupienia obejmującym medytację nad osobą Oblubieńca Maryi
 • ci, którzy w ciągu tego roku, idąc za przykładem św. Józefa, spełnią uczynek miłosierdzia co do ciała lub duszy mogą również uzyskać odpust zupełny
 • dar odpustu zostaje udzielony rodzinom oraz narzeczonym, którzy odmówią modlitwę różańcową
 • odpust zupełny mogą też otrzymać ci, którzy zawierzą codziennie św. Józefowi swoją pracę oraz wierni "wzywający Cieśli z Nazaretu, aby każdy poszukujący pracy znalazł zajęcie oraz aby praca wszystkich stawała się godniejsza"
 • udziela się odpustu zupełnego wiernym, którzy odmówią Litanię do św. Józefa lub Akatyst ku jego czci (w całości lub przynajmniej w części), albo jakąkolwiek inną modlitwę do św. Józefa w intencji Kościoła prześladowanego oraz o umocnienie wszystkich chrześcijan poddanych różnym formom prześladowania
 • odpust otrzymują wierni, którzy odmówią jakąkolwiek modlitwę prawnie zatwierdzoną lub spełnią innym akt pobożności ku czci św. Józefa, szczególnie przy okazji świąt jemu dedykowanych, a więc 19 marca i 1 maja, a także w Święto św. Rodziny, 19. dnia każdego miesiąca oraz w każdą środę, czyli w dzień szczególnie poświęcony św. Józefowi w tradycji łacińskiej
 • dar odpustu zupełnego zostaje rozszerzony szczególnie na starszych, chorych, konających oraz tych, którzy z uzasadnionych powodów nie mogą wychodzić z domu, "a którzy odrzucą wszelkie upodobanie do grzechu oraz będą mieli intencję zadośćuczynienia, kiedy tylko stanie się to możliwe trzem pozostałym zwykłym warunkom oraz we własnym domu, lub tam, gdzie aktualnie się znajdują spełnią akt pobożności ku czci św. Józefa, ofiarując cierpienia oraz niedogodności swojego życia".

Dodatkowe odpusty dla Polski

Warto też wiedzieć, że katolicy w naszym kraju mogą skorzystać z dwóch dodatkowych odpustów zatwierdzonych dla Polski. Jednym z nich jest uczestnictwo w nabożeństwie Gorzkich Żalów jeden raz w okresie Wielkiego Postu w jakimkolwiek kościele na terenie Polski.

Dzieła oraz czynności, których wykonanie - przy spełnieniu pozostałych warunków - pozwala na uzyskanie odpustu zupełnego przedstawiamy na kolejnych slajdach w naszej galerii.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Orlenowska Gazeta Krakowska już prześciga prasę katolicką - to już taki kabaret :)

j
jml13060

Bardzo ważne i cenne informacje. Bardzo.

Dodaj ogłoszenie