Aspekty prawne, aktualne standardy, nowe niekonwencjonalne rozwiązania w zarządzaniu systemem ratownictwa medycznego, doświadczenia zagranicznych kolegów po fachu – to tylko niektóre obszary tematyczne, które ratownicy omówili w trakcie kilkunastu wykładów, prezentacji, sesji naukowych i paneli dyskusyjnych, podczas Ogólnopolskiego Kongresu Ratownictwa Medycznego jaki odbył się w Krakowie 27-29 października. Wydarzenie od lat pozostaje największą i najważniejszą konferencją naukową, na której spotyka się i wymienia doświadczeniami kilkuset ratowników, ale również przedstawiciel innych grup zawodowych: lekarze, psycholodzy, pielęgniarki, położne.
To oni jako pierwsi docierają na miejsce wypadku, udzielają pierwszej pomocy i dowożą do szpitala. Większość z nich zapewnia, że zawód ratownika to ich pasja. Dlatego odczuwają nieustanną potrzebę doskonalenia i szlifowania swojej wiedzy i umiejętności.
- Medycyna ratunkowa to niekończący się proces, ciągle się rozwija i ewoluuje. Pojawiają się nowe techniki sprzętowe, powstają nowe pomysły na postępowania, a my musimy się starać nadążyć, poszerzać wiedzę, ją systematyzować – przekonuje Jerzy Jaskuła, ratownik medyczny, członek komitetu organizacyjnego kongresu.
Jednak jak podkreślają organizatorzy, kongres nie jest zaadresowany tylko do specjalistów. Jak co rok, także i tym razem, wystartował Klub Małego Ratownika , w ramach którego odbywały się pokazy i szkolenia dzieci z udzielenia pierwszej pomocy.
- Staramy się organizować eventy związane z edukacją, w ramach których nie tylko zaszczepiamy zamiłowanie do ratownictwa, ale przede wszystkim przekazujemy podstawy dotyczące pierwszej pomocy- zaznacza Jerzy Jaskuła.
