https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tylko we wrześniu br. w Małopolsce dyspozytornie medyczne odebrały prawie 35 tys. połączeń na numery alarmowe

Aleksandra Łabędź
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
13 października przypada Dzień Ratownictwa Medycznego. Z kolei 16 października to Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca. W poniedziałek w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbył się briefing prasowy poświęcony zadaniom małopolskich dyspozytorni medycznych, wprowadzanym w Małopolsce zmianom w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz zorganizowanemu przez Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża „Maratonowi Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej”.

Spis treści

System naczyń połączonych

Tylko we wrześniu 2024 roku w Małopolsce dyspozytornie medyczne odebrały prawie 35 tys. połączeń na numer alarmowy 112 i 999. Zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały blisko 23 tys. razy. Prawie 9 tys. razy udzielono pomocy na miejscu, a niemal 14 tys. interwencji kończyło się przewiezieniem chorego do szpitala.

Tylko we wrześniu br. w Małopolsce dyspozytornie medyczne odebrały prawie 35 tys. połączeń na numery alarmowe
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

- Ratownictwo medyczne to element złożonego systemu naczyń połączonych. Dziękuję wszystkim, którzy ten system współtworzą: pracownikom Wydziału Zdrowia MUW za stałe analizy danych dotyczące jego funkcjonowania; dyspozytorom medycznym i wojewódzkim koordynatorom ratownictwa medycznego, którzy uruchamiają pomoc; ratownikom medycznym, którzy udają się na miejsce zdarzeń. Wysoko oceniam Wasz profesjonalizm i oddanie sprawie ratowania ludzkiego zdrowia i życia – mówił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Na pierwszej linii frontu

Dyspozytorzy medyczni podkreślają, jak ważne jest przekazywanie przez świadków zdarzenia informacji o możliwie jak najdokładniejszej lokalizacji oraz o stanie osoby poszkodowanej.

- To pomaga nam szybciej zadysponować właściwy zespół ratownictwa medycznego w odpowiednie miejsce. Niejednokrotnie jest tak, że równolegle wysyłamy zespół ratownictwa medycznego i utrzymujemy kontakt ze zgłaszającym, aby przekazać mu, co powinien zrobić, jak udzielić pierwszej pomocy. Utrzymanie ciągłości tych działań przywracających czynności serca jest niezwykle ważne dla uratowania czyjegoś zdrowia, a bywa, że i życia. Dla przykładu, kilka dni temu na jednym ze stopni wodnych jeden z pracowników w wieku ok. 40 lat, po ataku drgawek wpadł do Wisły i doznał zatrzymania akcji serca. Dzięki szybko podjętym uciskom klatki piersiowej przez jego kolegów, następnie przez strażaków PSP wraz z użyciem AED (Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny) i w kolejnym kroku przejęciu resuscytacji przez członków zespołu ratownictwa medycznego – możliwe było wdrożenie leczenia pozaustrojowego (tzw. ECMO) w Szpitalu Uniwersyteckim, co znacznie zwiększyło szanse na przeżycie tego poszkodowanego – mówił zastępca kierownika Dyspozytorni Medycznej w Krakowie Konrad Łagosz.

Wielkim wyzwaniem dla ratownictwa medycznego są zdarzenia z dużą liczbą poszkodowanych. W tym roku na szczęście takiej sytuacji nie było. Ostatnie duże zdarzenie miało miejsce pod Giewontem w 2019 r., gdzie poszkodowanych było 157 osób, a 4 osoby zginęły na miejscu.

- Z punktu widzenia wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego to kwestia odpowiedniego zorganizowania działań całego systemu ratownictwa medycznego w województwie, w tym uwzględnienia zaangażowania zespołów ratownictwa medycznego z województw ościennych czy koordynacja współpracy Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Przypomnienia wymaga też, że częścią systemu PRM są również jednostki współpracujące z nami, m.in. Ochotnicze Straże Pożarne czy ratownicy górscy i ratownicy wodni. Bywa, że korzystamy z ich pomocy, wiedząc, że mają odpowiednie uprawnienia i sprzęt, a na miejscu mogą pojawić się szybciej od nas. Współpraca jest konieczna i niezbędna, ponieważ ZRM-y w roku 2023 wyjeżdżały 254 268 razy, a 154 844 wyjazdów kończyło się przewiezieniem poszkodowanego do szpitala – dodaje wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego Paweł Nesterak.

W 2023 roku do dyspozytorni medycznych w Krakowie i Tarnowie wpłynęło blisko 444 tys. zgłoszeń z numeru alarmowego 112 i 999, w tym do krakowskiej dyspozytorni prawie 319 tys. Średni czas interwencji (od przyjęcia przez zespół ratownictwa medycznego zgłoszenia o zdarzeniu do powrotu do gotowości operacyjnej) to 1 godzina 5 minut w miastach powyżej 10 tysięcy mieszkańców i 1 godzina 10 minut poza miastami powyżej 10 tysięcy mieszkańców.

Zmiany w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne

- Od 1 listopada w Małopolsce wejdzie w życie aktualizacja wojewódzkiego planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, zaproponowana przez Wojewodę Małopolskiego i zaakceptowana przez Ministra Zdrowia. Pozwoli nam to jeszcze efektywniej wykorzystać możliwości, którymi dysponujemy. Po zmianach w Małopolsce będą 144 ZRM-y, czyli ich liczba zwiększy się o 5 ZRM – podaje dyrektor Wydziału Zdrowia Joanna Bogacz.

Tylko we wrześniu br. w Małopolsce dyspozytornie medyczne odebrały prawie 35 tys. połączeń na numery alarmowe
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

"Maraton RKO”

Podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) przez świadków zdarzenia może 2-3-krotnie zwiększyć szanse przeżywalności chorego. Dlatego tak ważna jest powszechna znajomość schematu RKO i stosowanie go w razie potrzeby.

- Każdego roku 16 października, przy okazji Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca w całej Polsce podejmowane są liczne akcje popularyzujące resuscytację krążeniowo-oddechową. W tym roku MOO PCK zaprosił młodzież i nauczycieli do udziału we wspólnej akcji pt. „Maraton RKO”. W akcji wezmą udział szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe. Polega ona na nieprzerwanym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo- oddechowej (RKO) w szkole na fantomie w godzinach 8.00- 15.00. Czas wykonywania RKO przez jednego uczestnika to 2 minuty, po których do RKO przystępuje kolejna osoba. Do tej pory zgłosiło się 30 szkół i przedszkoli, a szacunkowa liczba uczestników może wynieść 6 tys. Zgłaszać można się do dzisiaj na adres: [email protected] – mówi dyrektor Małopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża Małgorzata Pyka.

Tylko we wrześniu br. w Małopolsce dyspozytornie medyczne odebrały prawie 35 tys. połączeń na numery alarmowe
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska