https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Okazały pomnik w centrum Krakowa idzie do renowacji. Jesienią 2024 monument ma być jak nowy

Jolanta Białek
Pomnik Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowa wzniesiono na Grzegórzkach w 1986 roku. Ruszająca teraz renowacja obiektu jest pierwszą od czasu jego powstania
Pomnik Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowa wzniesiono na Grzegórzkach w 1986 roku. Ruszająca teraz renowacja obiektu jest pierwszą od czasu jego powstania materiały ZDMK
Rusza kompleksowa odnowa Pomnika Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowa, znajdującego się przy Alei Ignacego Daszyńskiego na Grzegórzkach. Prace będą prowadzone z pomocą dotacji, w ramach programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku - „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024". Renowacja powinna zakończyć się szybko, do 30 września 2024.

Umowę na wykonanie inwestycji podpisano w ubiegłym tygodniu (18 lipca). To pierwsza renowacja pomnika, od czasu jego wzniesienia, co miało miejsce w latach 80. minionego stulecia.

- Prace będą polegać m.in.: na odczyszczeniu ramion pomnika, usunięcie mikroflory, wykonaniu reprofilacji, zastosowaniu warstwy izolacyjnej na poziomych partiach ramion pomnika, usunięciu warstwy przemalowania białej farby z cokołu oraz nawarstwień korozyjnych, przemyciu płaskorzeźb – podaje Zarząd Dróg Miasta Krakowa, który sprawuje pieczę nad inwestycją.

Odnowa monumentu pochłonie 440,4 tys. zł. Większość tej kowty - 300 tys. zł – to dofinansowanie z programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku –„Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024”, z funduszy pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pomnik Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowa wzniesiono w 1986 roku, dla uczczenia pięćdziesiątej rocznicy strajku okupacyjnego w Krakowskiej Fabryce Polskich Zakładów Gumowych "Semperit", podczas którego zginęło siedmiu robotników. Autorem projektu monumentu był krakowski rzeźbiarz Antoni Hajdecki (1927-1991). Od lat przy pomniku odbywają się obchody i manifestacje pierwszomajowe.

Usytuowanie monumentu nawiązuje do robotniczego charakteru dzielnicy Grzegórzki, gdzie mieściły się zakłady przemysłowe. Obiekt jest wykonany z betonu i żelbetu z grupami figuralnymi odlanymi w brązie. Na cokole znajduje się kompozycja z dwóch bloków nawiązujących formą do skrzydeł, skręconych względem postumentu, pomiędzy którymi są dwie grupy rzeźbiarskie z postaciami robotnic i robotników, nawiązujących do sztuki radzieckiego socrealizmu. Z prawej strony pomnika znajduje się znicz z brązu z nazwami zakładów przemysłowych których pracownicy brali udział w strajku 1936 roku.

Eurojackpot. Które kraje wygrywają najczęściej?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska