Umowę na wykonanie inwestycji podpisano w ubiegłym tygodniu (18 lipca). To pierwsza renowacja pomnika, od czasu jego wzniesienia, co miało miejsce w latach 80. minionego stulecia.
- Prace będą polegać m.in.: na odczyszczeniu ramion pomnika, usunięcie mikroflory, wykonaniu reprofilacji, zastosowaniu warstwy izolacyjnej na poziomych partiach ramion pomnika, usunięciu warstwy przemalowania białej farby z cokołu oraz nawarstwień korozyjnych, przemyciu płaskorzeźb – podaje Zarząd Dróg Miasta Krakowa, który sprawuje pieczę nad inwestycją.
Odnowa monumentu pochłonie 440,4 tys. zł. Większość tej kowty - 300 tys. zł – to dofinansowanie z programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku –„Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024”, z funduszy pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pomnik Czynu Zbrojnego Proletariatu Krakowa wzniesiono w 1986 roku, dla uczczenia pięćdziesiątej rocznicy strajku okupacyjnego w Krakowskiej Fabryce Polskich Zakładów Gumowych "Semperit", podczas którego zginęło siedmiu robotników. Autorem projektu monumentu był krakowski rzeźbiarz Antoni Hajdecki (1927-1991). Od lat przy pomniku odbywają się obchody i manifestacje pierwszomajowe.
Usytuowanie monumentu nawiązuje do robotniczego charakteru dzielnicy Grzegórzki, gdzie mieściły się zakłady przemysłowe. Obiekt jest wykonany z betonu i żelbetu z grupami figuralnymi odlanymi w brązie. Na cokole znajduje się kompozycja z dwóch bloków nawiązujących formą do skrzydeł, skręconych względem postumentu, pomiędzy którymi są dwie grupy rzeźbiarskie z postaciami robotnic i robotników, nawiązujących do sztuki radzieckiego socrealizmu. Z prawej strony pomnika znajduje się znicz z brązu z nazwami zakładów przemysłowych których pracownicy brali udział w strajku 1936 roku.
Eurojackpot. Które kraje wygrywają najczęściej?
