https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył remont słynnego „Delfina” w Nowej Hucie. Obiekt znów będzie fontanną, jeszcze w tym roku

Jolanta Białek
Rozpoczęła się kompleksowa renowacja "Delfina" w Nowej Hucie w Krakowie. Prace zaplanowano na dwa miesiące
Rozpoczęła się kompleksowa renowacja "Delfina" w Nowej Hucie w Krakowie. Prace zaplanowano na dwa miesiące materiały ZZM Kraków
Rozpoczęła się renowacja prawdziwej krakowskiej perełki – rzeźby „Delfin” z osiedla Górali w Nowej Hucie. Efektem prac będzie przede wszystkim przywrócenie słynnemu obiektowi jego dawnej funkcji – fontanny. Wartość inwestycji sięga 300 tys. zł. Część tej kwoty pokryją fundusze zewnętrzne.

Kompleksowe prace konserwatorskie przy „Delfinie” ruszyły w ostatnich dniach. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem obiekt odzyska blask i na powrót stanie się fontanną do listopada/grudnia 2024.

- Inwestycja obejmuje: czyszczenie rzeźby i niecki wodą pod ciśnieniem, rekonstrukcję uszkodzonych płetw brzusznych delfina, hydrofobizację rzeźby (w celu ochrony przed wodą), skucie i rekonstrukcję poluzowanych warstw lastryko, uzupełnienie wszelkich ubytków zgodnie z oryginalną technologią. Najważniejszą zmianą będzie przywrócenie fontannie jej pierwotnej funkcji - zamiast ziemi i roślinności pojawi się nowa instalacja technologiczna z czterema dyszami wodnymi, które skierują strumień wody w stronę rzeźby – podaje Zarząd Zielni Miejskiej w Krakowie.

Renowacja słynnego „Delfina” to także iluminacja: w granitowych płytach zamontowane zostanie oświetlenie (będzie to białe światło), które po zmroku podkreśli piękno fontanny.

Koszt remontu to 289 tys. zł. Większość tej kwoty pokryje dofinansowanie pozyskane z programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pod nazwą „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024” .

Fontanna na osiedlu Górali w Nowej Hucie powstała w 1970 roku. Wybudowali ją społecznie mieszkańcy tego rejonu (bloków o numerach 20-22 i 24). Inicjatorem wzniesienia „Delfina" – wykonanego z betonu ozdobionego tłuczonym szkłem, osadzonego na postumencie z otoczaków – był Edward Rybicki, a autorem projektu Ryszard Wójcik. Jednak mniej więcej przed 20 laty rzeźba przestała być fontanną – jej misa została zasypana ziemią i obsadzona roślinami, a mieszkańcy od dawna upominali się o renowację obiektu i przywrócenie mu funkcji fontanny. Do tego, że "Delfin" został zauważony przez urzędników i ruszyła jego odnowa przyczyniły się m.in. działania Iwony Sewiło, radnej Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Niemcy najwięcej wpłacają do UE. Polska największym beneficjentem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska