Krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej zabezpieczył na renowację słynnego nowohuckiego Delfina 333,6 tys. zł, a na przetarg wpłynęła jedna oferta, z ceną 289 tys. zł. Tym samym nie powinno być problemu z wyborem wykonawcy przedsięwzięcia..
Zgodnie z programem prac konserwatorskich, rzeźba oraz niecka zostaną wyczyszczone wodą pod ciśnieniem. Zrekonstruowane będą płetwy brzuszne delfina, poluzowane warstwy lastryko zostaną skute i zrekonstruowane, a wszelkie ubytki uzupełnione w pierwotnej technologii. Ponadto rzeźba zostanie poddana hydrofobizacji, co zwiększy jej odporność na czynniki zewnętrzne.
- Prace będą polegały również na przebudowie instalacji technologicznej do układu zamkniętego obiegu wody. Obieg fontanny będzie opierał się na czterech dyszach płaszczowych umieszczonych w narożnikach niecki fontanny. Strumień wody wydobywający się z dysz fontanny zostanie skierowany w stronę postumentu rzeźby. Delfin będzie podświetlony po zmroku, dzięki oświetleniu, które zamontowane zostanie w granitowych płytach - informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Większość kosztów renowacji rzeźby pokryje dofinansowanie w ramach programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pod nazwą „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024”. Finał prac zaplanowano w ciągu dwóch miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą, a więc jesienią tego roku.
Fontanna na osiedlu Górali w Nowej Hucie powstała w 1970 roku. Wybudowali ją społecznie mieszkańcy tego rejonu (bloków o numerach 20-22 i 24). Inicjatorem wzniesienia Delfina – wykonanego z betonu ozdobionego tłuczonym szkłem, osadzonego na postumencie z otoczaków – był Edward Rybicki, a autorem projektu Ryszard Wójcik. Jednak mniej więcej przed 20 laty rzeźba przestała być fontanną – jej misa została zasypana ziemią i obsadzona roślinami, a mieszkańcy od dawna upominali się o renowację rzeźby i przywrócenie jej funkcji fontanny.
Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco
