Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olbrzymia spalarnia odpadów w Tarnowie?

Andrzej Skórka
Podpisane w poniedziałek w Tarnowie porozumienie ma niebawem ułatwić ubieganie się o unijne dofinansowanie budowy spalarni
Podpisane w poniedziałek w Tarnowie porozumienie ma niebawem ułatwić ubieganie się o unijne dofinansowanie budowy spalarni Andrzej Skórka
Budzący od dawna spore niepokoje plan budowy w Tarnowie spalarni odpadów zaczyna nabierać kształtów. W poniedziałek Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, samorząd miasta i województwa podpisały porozumienie w tej sprawie.

Czytaj także: Scorpionsi dali czadu w Tarnowie. Na koncercie zjawiło się kilkanaście tysięcy fanów (ZDJĘCIA)

Kilka miesięcy temu mieszkańców Gumnisk zelektryzowała pogłoska o rzekomym planowaniu spalarni właśnie w tej dzielnicy. Urzędnicy lokalizację zdementowali, ale przekonali się że umiejscowić taki zakład będzie niezwykle trudno.

Samorządy czas jednak nagli. Bo niebawem znowelizowana zostanie ustawa o gospodarce odpadami, w myśl której to gminy będą właścicielami masy gromadzonych śmieci i zapłacą za ich składowanie. W dodatku unijne normy narzucą znaczne ograniczenie ilości odpadów dostarczanych na wysypiska.
Tarnów w ubiegłym tygodniu przyjął strategię rozwoju miasta do roku 2020. Jest tam zapis o budowie spalarni odpadów. A wczoraj samorządy miasta i województwa oraz tarnowski MPEC podpisały porozumienie o "współpracy w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi". Za tą nazwą kryje się właśnie projekt budowy spalarni śmieci.

O ewentualnym umiejscowieniu takiego zakładu samorządowcy nie chcą na razie rozmawiać. - Bierzemy pod uwagę trzy lokalizacje - stwierdził jedynie prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała. Przyznaje, iż jedną z nich jest bezpośrednie sąsiedztwo obecnego składowiska odpadów komunalnych w rejonie ulicy Cmentarnej.

- Byłoby to chyba najlepsze rozwiązanie ze względu na niezamieszkaną okolicę, a więc praktycznie brak kolizji z ewentualnymi sąsiadami - komentuje wicemarszałek Małopolski, Roman Ciepiela.
Do połowy miesiąca do porozumienia przystępować mają kolejne gminy z powiatów tarnowskiego, brzeskiego, bocheńskiego oraz dąbrowskiego. Jego parafowanie zapewni im w przyszłości możliwość dostarczania śmieci do spalarni. Pod jednym jeszcze warunkiem - współfinansowania budowy. Zaproponowany im zostanie w niedalekiej przyszłości zakup obligacji wyemitowanych właśnie w tym celu. Budową zajmie się MPEC.

- Jesteśmy zainteresowani rolą zarówno inwestora, jak i późniejszego operatora zakładu termicznej utylizacji odpadów. Wyprodukowaną energię wykorzystamy w miejskiej sieci ciepłowniczej - zapewnia Krzysztof Rodak, prezes spółki.

MPEC ma zaprojektować zakład i przygotować montaż finansowy. Wstępnie mowa o kosztach na poziomie 300-400 milionów złotych. Najwięcej pieniędzy pochodzić ma jednak z unijnych dotacji. Poza tym MPEC zaangażuje własne fundusze, kredyt oraz środki ze sprzedaży obligacji.

Zabłyśnij w naszym konkursie! **Zostań Miss Lata Małopolski 2011! Czekają atrakcyjne nagrody!**

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail**Zapisz się do newslettera!**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska