https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Olbrzymie kwiaty budzą zainteresowanie odwiedzających Park Strzelecki w Tarnowie. Rzeźby mają za zadanie zwracać uwagę na żywe rośliny

Paweł Chwał
Rzeźby kwiatów polnych stanęły na kwietnej łące wokół Pałacyku w Parku Strzeleckim, będącym siedzibą Biura Wystaw Artystycznych
Rzeźby kwiatów polnych stanęły na kwietnej łące wokół Pałacyku w Parku Strzeleckim, będącym siedzibą Biura Wystaw Artystycznych Paweł Chwał
Kolorowe, efektowne rzeźby polskich kwiatów polnych stanęły w tarnowskim parku, wokół Pałacyku Strzeleckiego, siedziby BWA w Tarnowie. Sporych rozmiarów instalacje wzbudzają duże zainteresowanie tarnowian. Mają za zadanie zwracać uwagę na ich żywe odpowiedniki, które rosną wokół nich na łąkach kwietnych.

Najpierw przy BWA zasiali kwietną łąkę, potem stanęły rzeźby

Wstępem do nietypowej wystawy prac artystek z Podkarpacia: Weroniki Krupy i Anny Sudoł było wysianie specjalnie dobranych przez botanika Łukasza Łuczaja nasion kwiatów polnych na wiosnę. Te właśnie kwitną, choć ukryte w wysokiej trawie, przeważnie nie są zauważane przez odwiedzających Park Strzelecki.

- Stworzyliśmy większe wersje polnych kwiatów po to, aby zwrócić większą uwagę przechodniów na dziką roślinność, na jej obecność w mieście – mówi Anna Sudoł.

Rzeźby mają ponad metr wysokości, wykonane są z blachy, metalowych elementów z recyklingu oraz styropianu. Pomalowane emalią zyskały bajkowy charakter, a zarazem uderzają sztucznością. Bo – jak przyznają autorki – chodziło o to, aby stworzyć właśnie kontrast pomiędzy żywą, delikatną rośliną a tą, która powstała z twardych materiałów.

Kwiaty jeżdżą po Polsce

Tarnów jest już trzecim miastem, w którym goszczą sztuczne kwiaty. Ekspozycja wcześniej prezentowana była na bulwarach w Rzeszowie w ramach Europejskiego Stadionu Kultury 2022, a rok temu w Karpaczu podczas Forum Ekonomicznego.

- Cieszymy się, że nasze kwiaty jeżdżą po Polsce, wzbogacając krajobraz naturalny – mówi Weronika Krupa. - Niedaleko Tarnowa jest Zalipie, gdzie malarki ludowe również inspirowały się w swojej twórczości motywami kwietnymi, zdobiąc tamtejsze chaty. Żywe w końcu kiedyś przekwitną, a te wykonane przez artystów pozostaną i nadal będą cieszyć oczy oglądających przywołując wspomnienie lata – dodaje.

„Łąka kwietna” to wystawa, która zwraca uwagę na bogactwo naszej przyrody oraz wspiera ideę zachowania i tworzenia nowej dzikiej roślinności na terenach miast. Wśród kwiatów rozpoznać można m.in. maki polne, firletkę, marunę bezwonną czy wykę brudnożółtą. W przestrzeni parku ukryty został także kwiat nasięźrzała pospolitego, który znany jest bardziej jako kwiat paproci. Ekspozycja będzie prezentowana w Tarnowie do października. Towarzyszyć mają jej m .in. warsztaty i spotkania, w których świat sztuki łączyć się będzie ze światem nauki i botaniki.

- Rzeźby są instalacją artystyczną. Prosimy traktować je jak dzieła sztuki i nie dotykać. Można do woli fotografować – zachęca Ewa Łączyńska-Widz, dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie, które zorganizowało wystawę.

[sb]Tarnowska Starówka na oczami niepełnosprawnych artystów[/b]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska