9 z 15
Grzegorz Hedwig - ur. 17 lipca 1988 roku w Nowym Sączu....
fot. Anna Kaczmarz / Polska Press

Kajakarstwo górskie – 10. miejsce w slalomie C-1, ćwierćfinał w kayak crossie

Grzegorz Hedwig - ur. 17 lipca 1988 roku w Nowym Sączu. Klub: Start Nowy Sącz.
Syn sądeczanki Doroty Hedwig, złotej medalistki mistrzostw świata juniorów w kajakarstwie górskim, od wielu lat jest w polskiej czołówce w slalomowej konkurencji C-1. W Paryżu zanotuje trzeci olimpijski występ i powalczy o poprawienie wyniku z poprzednich startów (12. i 14. miejsce). Kwalifikację dla Polski w ubiegłym sezonie wywalczył dzięki wysokiej pozycji w finale mistrzostw świata. W Paryżu awansował do finału slalomu C-1 z 12. wynikiem, a ostatecznie zajął 10. pozycję, natomiast w kayak crossie awansował do ćwierćfinału.
Sukcesy: wielokrotny mistrz Polski w C-1, srebrny i brązowy medalista mistrzostw Europy w drużynie.

10 z 15
Mateusz Polaczyk - ur. 22 stycznia 1988 roku w Limanowej....
fot. Andrzej Banas

Kajakarstwo górskie – 8. miejsce w kayak crossie, 13. w slalomie K-1,

Mateusz Polaczyk - ur. 22 stycznia 1988 roku w Limanowej. Klub: SK Zawisza Bydgoszcz.
Wywodzący się ze Szczawnicy kajakarz slalomowy barw Zawiszy broni od 2011 roku; wcześniej był zawodnikiem Pieniny Szczawnica (1997- 2005), KK Kraków (2006-2009) i AZS AWF Kraków (2010-2011). Jako żołnierz zawodowy kwalifikację w slalomie wywalczył przed rokiem podczas mistrzostw świata w Londynie , zajmując 7. miejsce. W tym sezonie wygrał wewnętrzną kwalifikację i po raz drugi stanął przed szansą wywalczenia olimpijskiego medalu. W Paryżu w kayak crossie awansował do półfinału (8. miejsce), a więc był o krok od strefy medalowej. W slalomie K-1 zajął 13. lokatę, ostatnią nie dającą awansu.
Wcześniejsze sukcesy: wicemistrzostwo świata w slalomie w konkurencji K-1 w 2011 i 2015, brązowy medal mistrzostw świata w konkurencji K-1 w 2013 oraz brązowy i podwójny srebrny medal mistrzostw świata w konkurencji K-1 x 3 odpowiednio w 2006, 2013 i 2018 (w obu startach z Grzegorzem Polaczykiem i Dariuszem Popielą, Michał Pasiut). na igrzyskach w Londynie zajął 4. miejsce.

11 z 15
Katarzyna Niewiadoma - ur. 29 września 1994 roku w...
fot. Polska Press

Kolarstwo szosowe – 8. miejsce w wyścigu ze startu wspólnego

Katarzyna Niewiadoma - ur. 29 września 1994 roku w Limanowej. Grupa: Canyon SRAM Racing.
Kolarka z Ochotnicy Górnej w Małopolsce, wychowanka Krakusa Swoszowice, mieszka na co dzień w Gironie. Stawała na podium największych wyścigów, w tym prestiżowych Amstel Gold Race, Brabantse Pij, Tour de France Femmes, a w tym roku wygrała klasyk Strzała Walońska, co stawiało ją w gronie faworytek igrzysk w Paryżu w wyścigu ze startu wspólnego. Miała jednak ogromnego pecha, gdyż na 157-kilometrowej trasie olimpijskiej w wyścigu ze startu wspólnego doszło do kraksy i mimo ogromnego wysiłku nie zdołała dogonić zawodniczek, które uciekły w pierwszej grupie. Ostatecznie zajęła 8. lokatę.
Wcześniejsze sukcesy: Złoto mistrzostw świata w kolarstwie gravelowym w 2023 roku, brąz mistrzostw świata elity w 2021 roku.

12 z 15
Agnieszka Skalniak-Sójka - ur. 22 kwietnia 1997 roku w...
fot. Polska Press

Kolarstwo szosowe – 12. miejsce w jeździe indywidualnej na czas, 45. w wyścigu ze startu wspólnego

Agnieszka Skalniak-Sójka - ur. 22 kwietnia 1997 roku w Krynicy-Zdroju. Grupa: Canyon-SRAM Racing.
Pochodząca z Żegiestowa kolarka poszła w ślady Katarzyny Niewiadomej, rozpoczynając karierę w WLKS Krakus BBC Czaja Swoszowice, a dziś wspólnie z nią reprezentując barwy grupy zawodowej. Już jako juniorka sięgała po medale mistrzostw Europy, ma też na koncie puchary w mistrzostw Polski, zarówno w jeździe indywidualnej na czas, jak i ze startu wspólnego. Największe nadzieje w Paryżu wiązała z tą pierwszą konkurencją, wierząc, że przywiezie medal do rodzinnego domu w Krynicy. Rywalizacja, ze startem i metą w centrum Paryża przy moście Aleksandra III, odbywała się na 32-kilometrowej płaskiej trasie, śliskiej od deszczu, co spowodowało wiele upadków. Polka przewróciła się na rondzie i ukończyła zawody jako 12. W wyścigu ze startu wspólnego była 45.
Wcześniejsze sukcesy: 7. miejsce mistrzostw świata w indywidualnej jeździe na czas, dwukrotna brązowa medalistka mistrzostw świata juniorek ze startu wspólnego, mistrzyni Europy juniorek.

Pozostały jeszcze 2 zdjęcia.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Pożegnanie papieża Franciszka w Krakowie. Wierni modlą się w Łagiewnikach

Pożegnanie papieża Franciszka w Krakowie. Wierni modlą się w Łagiewnikach

Zakopianka, czyli góralskie pole bitwy. Bywało już ostro. Jak będzie teraz?

Zakopianka, czyli góralskie pole bitwy. Bywało już ostro. Jak będzie teraz?

Przy Galerii Gorlickiej trwa nasza redakcyjna akcja "Zielona zamiana"

Przy Galerii Gorlickiej trwa nasza redakcyjna akcja "Zielona zamiana"

Zobacz również

Pożegnanie papieża Franciszka w Krakowie. Wierni modlą się w Łagiewnikach

Pożegnanie papieża Franciszka w Krakowie. Wierni modlą się w Łagiewnikach

Bocianie gniazdo z najpiękniejszym widokiem na świecie. Takie rzeczy w Małopolsce!

Bocianie gniazdo z najpiękniejszym widokiem na świecie. Takie rzeczy w Małopolsce!