- Zespoły ratownictwa medycznego należące do olkuskiej placówki, są profesjonalnie przygotowane do pełnienia swojej misji, znają najlepiej szpital i okolice. Utrzymanie ratownictwa przy szpitalu to najlepsza gwarancja bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców - uważa Marta Pióro z Grupy Nowy Szpital. - Placówka zatrudnia wykwalifikowany i doświadczony personel, posiada sprzęt i infrastrukturę niezbędną do działania w systemie ratownictwa medycznego - dodaje.
Mimo to szpital został wykluczony z konsorcjum podmiotów, które od 1 kwietnia br. będzie realizowało zadania ratownictwa medycznego w województwie małopolskim.
Wojewoda Małopolski, Piotr Ćwik wydał oświadczenie, w którym podkreśla, że to nie on decyduje o strukturze konsorcjum podmiotów, które realizują zadania z zakresu ratownictwa medycznego. Wojewoda powierzył bowiem przeprowadzenie postępowania o zawarcie umów Narodowemu Funduszowi Zdrowia. - Innymi słowy świadczeniodawców wyłania w ramach konkursu ofert Narodowy Fundusz Zdrowia – czytamy w oświadczeniu. To jednak nie zmienia faktu, że to właśnie wojewoda jest odpowiedzialny za organizację ratownictwa na terenie województwa małopolskiego.
- NFZ wydał opinię, że olkuski szpital nie może prowadzić ratownictwa, ponieważ nie jest placówką publiczną, a ratownictwo ma być upublicznione – wyjaśnia Marta Pióro. - Szpital może jednak realizować te usługi przez publiczną spółkę, a my taką spółkę mamy. Takie rozwiązanie jest stosowane w innych województwach – zaznacza.
W Olkuszu odbyła się specjalna sesja rady powiatu olkuskiego poświęcona sytuacji w ratownictwie. Do wojewody małopolskiego trafił apel podpisany przez radnych, by olkuska placówka mimo wszystko znalazła się w tworzonym konsorcjum. Radni uważają, że to jest najlepsze rozwiązanie dla bezpieczeństwa mieszkańców powiatu olkuskiego.
ZOBACZ KONIECZNIE
FLESZ: Co zabija Polaków?
