Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olkusz: 15-latek nauczył kierowcę busa kultury

Magdalena Balicka
Piętnastoletni Amadeusz Calik z Olkusza zrewolucjonizował działanie olkuskiej komunikacji miejskiej. Po serii artykułów, które z końcem roku ukazały się na łamach "Gazety Krakowskiej", opisując niestosowne zachowanie kierowcy autobusu linii M, "rzucający mięsem" mężczyzna już nie jeździ na tej linii.

15-latek chciał dojechać do centrum Olkusza ze swojego osiedla. Kierowca nie sprzedał mu biletu, bo nastolatek dał "zbyt drobne pieniądze". Na-krzyczał na chłopaka, zmuszając do wyjścia z pojazdu. Ten od razu poskarżył się w Związ-ku Komunalnym Gmin "Komunikacja Międzygminna".

Sytuacja powtórzyła się na drugi dzień. Amadeusz wsiadł do tego samego autobusu. Znów wyciągnął garść wyliczonych miedziaków. Tym razem mężczyzna za kierownicą rzucił w jego stronę stekiem przekleństw, wyzywając nieletniego i grożąc, że jeszcze go popamięta. Już wiedział, że nastolatek złożył na niego skargę. Nie wiedział natomiast, że chłopak nagrał telefonem komórkowym pyskatego przewoźnika. Filmik został umieszczony na stronie internetowej "Gazety Krakowskiej".

Początkowo szef olkuskiego związku komunikacyjnego bronił kierowcy twierdząc, że "rzucanie mięsem" to tylko sprawa kultury i że w żadnym kodeksie nie ma na to paragrafu. Przemyślał jednak sprawę i kilka tygodni później zorganizował kierowcom spotkanie z psychologiem.

- Wożenie pasażerów to bardzo odpowiedzialny zawód, często stresujący. Czasem trud-no utrzymać nerwy na wodzy, dlatego zamierzam regularnie umawiać kierowców z psychologiem, by im pomógł panować nad sobą - wyznaje Wojciech Gleń, szef olkuskiego związku komunikacyjnego.

Amadeusz Calik zauważył, że niegrzeczny kierowca od kilku tygodni nie jeździ już po Olkuszu. Mężczyzna nie został jednak zwolniony z pracy, lecz przeniesiony na inne linie, poza gminą Olkusz. - Poczuł się ośmieszony przez nastolatka. Sam poprosił o przeniesienie - mówi Wojciech Gleń.

Po interwencji młodego olkuszanina szef związku komunikacyjnego wydał rozporządzenie dotyczące sprzedaży biletów w autobusach. Teraz kierowca może odmówić sprzedaży biletu w przypadku próby uiszczenia opłaty za przejazd nominałem mniejszym niż 10 groszy lub przekraczającym 10-krotną wartość biletu.

Moda w przedwojennym Krakowie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska